ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Република Македонија не гласаа за црнилата на Заев

Граѓаните на Република Македонија кои гласаа за СДСМ на предвремените парламентарните избори не гласаа за промена на уставното име на државата, промена на македонскиот идентитет, историја и јазик. Граѓаните кои гласаа за Заев, не гласаа за двојазичност на целата територија на Република Македонија. Граѓаните беа излажани.


Бизнис форум на македонски и бугарски компании

Во Скопје денеска на иницијатива на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и потпретседателот на Советот на министри на Бугарија, Томислав Дончев ќе се одржи бизнис форум на кој ќе учествуваат македонски и бугарски компании.


Вашингтон го повтори барањето: Приштина да ја укине таксата на увозот од Србија

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Приштина го повтори ставот на официјален Вашингтон дека косовската Влада треба да ја повлече одлуката за такса од 100 отсто за увозот на производите од Србија и од Босна и Херцеговина, јави дописникот на МИА од Приштина.


Разводот ќе го чини Џеф Безос 70 милијарди долари

Основачот на „Амазон“, Џеф Безос (54), чие богатство е проценето на 140 милијарди долари, ќе мора половина од сето тоа да ѝ препушти на својата сопруга Мекензи, бидејќи немале предбрачен договор, а сега се разведуваат поради негово неверство.


За секој гол Sport Life донира по 2.000 денари во хуманитарни цели

По повод светското ракометно првенство, под кампањата „Голови за победа, голови за радост“, Sport Life организираат хуманитарна акција, наградувајќи го секој гол на македонските ракометари со донација од 2000 денари. Донацијата ќе ја проследи до Детска здравствена установа, што претставува уште една причина зошто треба да навиваме и да ги бодриме нашите ракометари.