притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Груевски: Пропадна барањето на криминалната и рекетарска влада во Македонија

Груевски: Пропадна барањето на криминалната и рекетарска влада во Македонија

Екс премиерот Никола Груевски на социјалните мрежи информираше дека судот во Унгарија не го прифатил барањето за екстрадиција. „Денеска спроведена е стандардна процедура на институциите во Унгарија откако криминалната и рекетарска влада во Македонија поднесе барање за екстрадиција. Судот го разгледа барањето за екстрадиција и одлучи да не го прифати“

На местото на Мемеди во Собранието влезе пратеничката Арта Точи од Алијансата за Албанците

На местото на Мемеди во Собранието влезе пратеничката Арта Точи од Алијансата за Албанците

Арта Точи од Алијансата за Албанците ќе биде новата пратеничка во Собранието, откако вчера потпретседателот на парламентот и пратеник Весел Мемеди ја депонирал својата оставка во кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери. Алијансата за Албанците и НДП на Весел Мемеди на последните парламентарни избори настапија со заедничка листа за пратеници

1ТВ КОНТРА УЈП: Сметката не ни е блокирана

1ТВ КОНТРА УЈП: Сметката не ни е блокирана

Телевизијата на Бојан Јовановски  тврди дека сметката на 1ТВ е активна а не блокирана и покрај тоа што од Управата за јавни приходи по информациите кои ги објави утринава Фактор потврдија дека даночниците ја блокирале сметката. На сајтот на телевизијата пишува дека менаџментот ги демантира пишувањата кои се потврдени од УЈП и истото како што е објавено

Заев порача: Ќе победиме на следните избори!

Заев порача: Ќе победиме на следните избори!

Со реплики и контрареплики меѓу власта и опозицијата тече денешната собраниска расправа на која се дебатира за предлозите за нови министри во Владата. Пратениците од опозицијата критикуваа дека предложените министри не влеваат надеж дека ќе бидат подобри од претходните. Според нив, сменети се министри кои според перцепцијата на народот биле најдобри,

Македонија

Груевски: Пропадна барањето на криминалната и рекетарска влада во Македонија

Груевски: Пропадна барањето на криминалната и рекетарска влада во Македонија

Екс премиерот Никола Груевски на социјалните мрежи информираше дека судот во Унгарија не го прифатил барањето за екстрадиција. „Денеска спроведена е стандардна процедура на институциите во Унгарија откако криминалната и рекетарска влада во Македонија поднесе барање за екстрадиција. Судот го разгледа барањето за екстрадиција и одлучи да не го прифати“

На местото на Мемеди во Собранието влезе пратеничката Арта Точи од Алијансата за Албанците

На местото на Мемеди во Собранието влезе пратеничката Арта Точи од Алијансата за Албанците

Арта Точи од Алијансата за Албанците ќе биде новата пратеничка во Собранието, откако вчера потпретседателот на парламентот и пратеник Весел Мемеди ја депонирал својата оставка во кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери. Алијансата за Албанците и НДП на Весел Мемеди на последните парламентарни избори настапија со заедничка листа за пратеници

Заев порача: Ќе победиме на следните избори!

Заев порача: Ќе победиме на следните избори!

Со реплики и контрареплики меѓу власта и опозицијата тече денешната собраниска расправа на која се дебатира за предлозите за нови министри во Владата. Пратениците од опозицијата критикуваа дека предложените министри не влеваат надеж дека ќе бидат подобри од претходните. Според нив, сменети се министри кои според перцепцијата на народот биле најдобри,

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ се уште не се оградува од бегалецот Груевски, штити осуденици и криминалци

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ се уште не се оградува од бегалецот Груевски, штити осуденици и криминалци

Во своето обраќање на денешната седница на Собранието на Република Северна Македонија, пратеникот и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов истакна дека се додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се оградат од бегалецот и осуден криминалец, Никола Груевски немаат кредбилитет да зборуваат за одговорност и реформи. – Ја користам оваа прилика да потенцирам

Скопје

Богдановиќ со ново решение, паркирај и добиј бесплатно тротинет или велосипед

Богдановиќ со ново решение, паркирај и добиј бесплатно тротинет или велосипед

Општина Центар ја разгледува идејата најголем дел од возилата да се паркираат во катни гаражи, со можност граѓаните бесплатно да добијат на користење тротинет или велосипед за да стасаат до саканата дестинација. Ова денеска на брифинг со новинарите го истакна градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, кој најави работно лето во својата општина

ФОТО: Не може да оди, ама на црвено на пешачки лета

ФОТО: Не може да оди, ама на црвено на пешачки лета

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се гледа возрасно лице како поминува на пешачки, на црвен семафор за пешаците. Фотографијата е објавена со наслов „Не може да оди ама на црвено на пешачки лета. После младите биле без култура“ и истата предизвика бурни реакции кај членовите на групата „Ѕид на сообраќен срам“. Дел од нив сметаа дека

Кисела Вода спроведе акција за помош на опожарените семејства

Кисела Вода спроведе акција за помош на опожарените семејства

Во текот на вчерашниот ден, Општина Кисела Вода, во соработка со Комунална Хигиена Скопје, спроведе акција за изнесување на кабаст отпад од опожарените станови на семејствата од зградата на улицата Народни Херои, и транспортирање на истиот до Дрисла. Од општината информираат дека во акцијата од опожарените станови се исфрли изгорениот материјал, врати,

(ВИДЕО) Бездомник ги вознемирува и напаѓа жителите во строгиот центар на Скопје

(ВИДЕО) Бездомник ги вознемирува и напаѓа жителите во строгиот центар на Скопје

Револтирани граѓани, жители од центарот на Скопје, до редакцијата на МКД.мк испратиле фотографии и видео од бездомник, кој, како што велат тие, веќе една година преспива по нивните гаражи и влезови, ги вознемирува, а никој ништo не презема. Случајот неколку пати бил пријавен во полиција, но нивниот одговор бил дека тие не се надлежни. Жителите во зградите

Хроника

Деца му врескале под прозот, па ги испукал - ВАКА ПОСТАПУВА ТЕТОВСКИ ДЕДО!

Деца му врескале под прозот, па ги испукал - ВАКА ПОСТАПУВА ТЕТОВСКИ ДЕДО!

На 27.6.2019 во СВР Тетово бил приведен С.К.(76) откако претходно е добиена пријава дека тој на 26.6.2019 околу 22 часот од балкон на зграда на ул.„Железничка“ во Тетово од воздушна пушка испукал кон малолетници кои биле пред зградата. Притоа, погодил еден малолетник кој се здобил со телесни повреди, по што би пренесен во Клиничката болница во Тетово

ТРАГЕДИЈА: ПОЧИНА 5-годишното девојче кое падна во базен вчера

ТРАГЕДИЈА: ПОЧИНА 5-годишното девојче кое падна во базен вчера

На 26.6.2019 година околу 21.10 часот во СВР Скопје било пријавено дека во базен на угостителски објект во Скопје паднало петгодишно девојче, кое со возило на Итна медицинска помош било пренесено во Ургентниот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“. Утринава во 08:30 часот детето починало. Се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот

Обвинителството ќе ги испитува објавената снимка и наводното насилство од Курто Дудуш

Обвинителството ќе ги испитува објавената снимка и наводното насилство од Курто Дудуш

Скопското основно јавно обвинителство добило известување од СВР – Скопје кое се однесува на објавата на аудио-снимка на порта и статија со наслов „АУДИО БОМБА: Градоначалникот на СДСМ тепа и измачува киднапиран човек“, во која се слуша како градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш, наводно тепа и измачува човек во неговиот кабинет. Обвинителеството

Кривична пријава за охриѓанец и скопјанец за злоупотреба на службена положба

Кривична пријава за охриѓанец и скопјанец за злоупотреба на службена положба

СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.А.(35) од Охрид и Б.Б.(79) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Според соопштението на СВР Охрид, М.А. како управител на фирма од Охрид во периодот од 2008 до 2015 година не ги подмирувал обврските кон фирма од Прилеп. По ова,

Балкан

Вартоломеј до Ѓукановиќ: Нема црногорска црква, постои само Митрополија на СПЦ

Вартоломеј до Ѓукановиќ: Нема црногорска црква, постои само Митрополија на СПЦ

Вселенскиот патријарх, Вартоломеј, му испрати писмо на црногорскиот претседател, Мило Ѓукановиќ, дека вселеснката патријаршија, заедно со сите други православни цркви, како единствена канонска православна јурисдикција во Црна Гора, го признава митрополитот црногорски Амфилохије. „Неодамна бевме изненадени од фактот дека искажавте поддршка за создавање

Пожар во близина на Атина, превентивно евакуирани бегаци и мигранти

Пожар во близина на Атина, превентивно евакуирани бегаци и мигранти

Пожар избувна претпладнево во близина на местото Лаврио на околу 60 километри од центарот на Атина, гори сува трева и ниска вегетација, а превентивно беше евакуиран импровизиран камп со околу 60-70 бегалци и мигранти, јави дописничката на МИА од Атина. Противпожарната служба на Грција интервенира со 21 пожарникар со 7 возила, 12 пожарникари со 6 возила

Обрадовиќ: За Србија е подобро австриското сценарио, отколку македонското, украинското…

Обрадовиќ: За Србија е подобро австриското сценарио, отколку македонското, украинското…

Претседателот на движење Двери, Бошко Обрадовиќ изјави денеска дека за Србија е „далеку подобро австриско сценарио отколку македонското, украинското или турското сценарио, каде што само после една афера на заменик-премиерот и министер за внатрешни работи падна целата Влада на таа земја.“ Обрадовиќ во писмената изјава наведе дека во Србија за само десет

САД ги повикаа своите граѓани да бидат внимателни на денот на изборите во Албанија

САД ги повикаа своите граѓани да бидат внимателни на денот на изборите во Албанија

На три дена пред локалните избори во Албанија, денеска се огласи Американката амбасада во Тирана со порака до граѓаните на САД да ги избегнуваат избирачките места, центрите за пребројување на гласачките ливчиња и објектите каде што се сместени Општинските изборни комисии. Амбасадата во соопштението ги информира своите граѓани кои живеат или престојуваат

Свет

Еден загинат и осуммина ранети во два терористички напада во Тунис

Еден загинат и осуммина ранети во два терористички напада во Тунис

Два самоубиствени напада беа извршени денеска во Тунис при што загина полицаец и ранети се најмалку осум луѓе. Полицаец загина во првиот напад извршен на улица во галвниот град на Тунис извршен во близина на полициско возило.Во тој напад ранети се тројца цивили и полицаец. Вториот напад е извршен во близина на полициска станица каде се ранети четворица

Силен земјотрес во Пацификот

Силен земјотрес во Пацификот

Земјотрес со јачина од 6,4 степени ги погоди денес островите Кермадек во Пацификот, објави американското геолошки завод. Епицентарот на земјотресот е 159 километри југозападно од островот Рул, објави „Ројтерс“. На островот Рул нема населби, туку само метеоролошка станица. Островите Кермадек се околу 800-1000 километри североисточно од Нов Зеланд. извор:

Меркел повторно неконтролирано се тресеше пред камерите (ВИДЕО)

Меркел повторно неконтролирано се тресеше пред камерите (ВИДЕО)

Германската канцеларка Ангела Меркел повторно очигледно се тресеше на јавен настап. Овој пат во Берлин, на испраќањето на министерката за правосудство Катарина Барли, која доби мандат во Европскиот парламент. Меркел цврсто ги држеше рацете и се придружуваше на средбата со германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер. На канцеларката ѝ донесоа вода,

ВИДЕО: Авион во Сибир излета од писта и удри во зграда, двајца загинати

ВИДЕО: Авион во Сибир излета од писта и удри во зграда, двајца загинати

Две лица загинаа, а седуммина се повредени во несреќа при слетување на руски авион Антонов Ан-24 на регионалниот аеродром во руската република Бурјатија во Сибир, потврди руското Министерство за вонредни состојби. Во авионот, кој летал на релација од Улан Уде до Нижнеангарск, имало 46 патници и членови на екипажот. Руските власти објавија дека авионот

Life

„Ги гледав соседите како јадат домати, а мене ми беше луксуз“- потресна исповест на Емина, откри и големо разочарување за во иднина

„Ги гледав соседите како јадат домати, а мене ми беше луксуз“- потресна исповест на Емина, откри и големо разочарување за во иднина

„Ги гледав соседите како јадат домати, а мене ми беше луксуз“- потресна исповест на Емина, откри и големо разочарување за во иднина Пејачката Емина Јаховиќ по разводот со Мустафа Сандал стана вистинска милионерка, но таа не е научена на таков живот од секогаш. Како што вели пејачката имала тешко детство и иако нејзините родители биле лекари не биле

На принцот Вилијам не би му пречело ако неговите деца се хомосексуалци

На принцот Вилијам не би му пречело ако неговите деца се хомосексуалци

Принцот Вилијам (37) и неговата сопруга Кејт Мидлтон (37) често пати познавачите на кралското семејство ги истакнуваат како пример на родители кои добро ги воспитуваат своите деца. Вилијам го прашаа што ќе стори ако едно од неговите деца му каже дека е хомосексуалец и како ќе реагира. „Мислам дека луѓето не размислуваат за тоа се додека не станат родители

Ѕверка од „Сексот и градот” е голем заводник и во седмата деценија од животот

Ѕверка од „Сексот и градот” е голем заводник и во седмата деценија од животот

Шеесет и четиригодишниот актер Кристофер Давид Нот, попознат како Џон Џејмс „Ѕверка“ од познатата серија „Сексот и градот”, ги освои симпатиите на женскиот дел на гледачката публика. View this post on Instagram #chrisnorth #handsomeman #mrbig #movies #satc 🌸🌸 A post shared by Gottolove’em 💗 (@gottoloveem) on Jun 24, 2019 at 11:29pm PDT Од крајот

Почина ѕвездата од серијата „Алф”

Почина ѕвездата од серијата „Алф”

Актерот Макс Рајт, познат по улогата во култната серија „Алф“, почина на возраст од 76 години во својот дом во Хермоз Бич во Калифорнија. Тој ја загуби битката со ракот со кој се бореше 24 години, објави „Мирор“. Макс Рајт е познат по улогата на Вили Танер во серијата „Алф“, таткото што го посвои планетарно популарниот крзнен вонземјанин. Тој исто

Забава

Од пиво без Цеца може да ви залетне! Ова е најавата за невиденото издание на Пиво фест

Од пиво без Цеца може да ви залетне! Ова е најавата за невиденото издание на Пиво фест

Во периодот од 18 до 21 јули во Прилеп по 17-ти пат ќе се одржи традиционалниот Фестивал на пивото и на скарата – „Пивофест“. Четирите фестивалски дена ќе донесат голем број посетители и новини со што ќе се збогатат содржините на оваа, една од најголемите летни манифестации, препознатлива на Балканот, соопштија денеска на прес-конференција организаторите:

Величествениот SuperWinе 7.0

Величествениот SuperWinе 7.0

Седмото издание на еден од од највозбудливите вински случувања во Југоисточна Европа – Superwinе ќе се одржи во сабота на 29-ти јуни 2019 година, во луксузната јахт марина  Порто Монтенегро, во Тиват, Црна Гора. Оваа година, повеќе од кога било, Superwin внимателно ја избира секоја винарија и се грижи за секој детал за на своите гости да им приреди 

Ријана додаде полнички кукли во нејзините продавници

Ријана додаде полнички кукли во нејзините продавници

Американската пејачка Ријана додаде полнички кукли со нестандардна големина за нејзината компаниска продавница, објави “Метро”. Пејачката одлучила да ja прикаже својата нова колекција во бутик во Њујорк со помош на кукли со димензии plus-size. Тие се разликуваат од стандардните со зголемените пропорции: колковите и градите им се значително поволуменски

68-годишна жена го прегази својот инструктор по возење

68-годишна жена го прегази својот инструктор по возење

Во полскиот гад Рибник се случила бизарна несреќа во кој смртно настрадал инструктор за возење. 35-годишниот инструктор починал откако го прегазила неговата 68-годишна ученичка. Несреќата се случила во понеделникот, а веста од Полска го обиколила цел свет. Се претпоставува дека инструкторот го набљудувал возењето на другиот минувач,па 68-годишничката

Економија

1ТВ КОНТРА УЈП: Сметката не ни е блокирана

1ТВ КОНТРА УЈП: Сметката не ни е блокирана

Телевизијата на Бојан Јовановски  тврди дека сметката на 1ТВ е активна а не блокирана и покрај тоа што од Управата за јавни приходи по информациите кои ги објави утринава Фактор потврдија дека даночниците ја блокирале сметката. На сајтот на телевизијата пишува дека менаџментот ги демантира пишувањата кои се потврдени од УЈП и истото како што е објавено

Завршна конференција на проектот за„Јакнење на капацитетите на системот за борба против фалсификување евра"

Завршна конференција на проектот за„Јакнење на капацитетите на системот за борба против фалсификување евра"

Унапредување и усогласување на правната рамка и методологија на системот за борба против фалсификувањето на еврото, развој на административниот капацитет на институциите вклучени во борбата против фалсификување на еврото и интеграција на базата на податоци и ИТ-системот што се користат за борба против фалсификувањето на еврото, се резултатите од твининг

„Lucky days” во НЕПТУН од 27.06-02.07 – Најголеми попусти на целиот асортиман!

„Lucky days” во НЕПТУН од 27.06-02.07 – Најголеми попусти на целиот асортиман!

Во периодот од 27.06-02.07 во „Нептун”  има голема акција „Lucky days” со најголеми попусти на целиот асортиман и шопинг до 60 рати со haPPy инстант кредитот . Овие “Среќни денови” на големи попусти во „Нептун” потрошувачите за прв пат ќе може да купуваат и до 60 рати со haPPy инстант кредитот што е одлична можност за потрошувачите да си припуштат

Сугарески: Одлична реализацијата на капиталните инвестиции, нема општина каде не се работи

Сугарески: Одлична реализацијата на капиталните инвестиции, нема општина каде не се работи

Одлична е реализацијата на капиталните инвестиции на крајот од вториот квартал, рече денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески кој заедно со директорот на Јавното преторијатие за патишта, Зоран Китанов изврши увид во реконструкцијата на двата моста кај Неготино. Работата на мостовите, истакна Сугарески, оди со добра динамика. Роковите

Техно

NASA ќе му плати на SpaceX да бомбардира астероид (ВИДЕО)

NASA ќе му плати на SpaceX да бомбардира астероид (ВИДЕО)

Американската вселенска агенција ја најми компанијата на Eлон Маск, SpaceX, за истражување на можностите за менување на патиштата на астероидите со лансирање проектили кон нив. Неодамна SpaceX изврши успешно и спектакуларно полетување на ракетата „Фалкон Хеви“ и слетување на три погонски ракети. Овој и слични потфати на компанијата на Маск веќе донесоа

Втората генерација Galaxy Fold ќе доаѓа со голем панел и пенкало!

Втората генерација Galaxy Fold ќе доаѓа со голем панел и пенкало!

Иако 2019-та дефинитивно нема да биде годината кога телефоните на преклопување ќе станат стандард, сепак дел од компаниите најавија дека работат на вакви уреди, а фановите стануваат се повозбудени.... Сега за сега, едни од повозбудливите уреди на преклопување кои ги очекуваме се Galaxy Fold на Samsung и Mate X на Huawei. На прв поглед не е логично

Се гради ѕид под Антарктикот за да се спречи топењето на мразот (ВИДЕО)

Се гради ѕид под Антарктикот за да се спречи топењето на мразот (ВИДЕО)

Покачувањето на нивото на морето поради топењето на мразот е сериозен проблем со кој наскоро ќе мора да се соочиме. Нивото на морето и на океаните уште сега расте и се заканува со потопување и поплави на многу градови, како Мајами и Венеција. Доколку се стопи и мразот што ги покрива Антарктикот и Гренланд, брзината на покачувањето на нивото на морето

„Илузијата на зајакот“ го враќа вашиот мозок низ времето (ВИДЕО)

„Илузијата на зајакот“ го враќа вашиот мозок низ времето (ВИДЕО)

Кога не е во состојба да ги процесира информациите, мозокот мами. Во дадени услови, звукот може да ја компензира сликата која ја следи како контекст. Од истражувањето на Калтек спроведено во 2018 година произлегле две илузии кои предизвикуваат одложени аудио-визуелни ефекти. Една од нив е „Илузија на зајакот и неговата невидлива сестра зајак” која

Спорт

Челси ќе откупат договорот на Ковачиќ

Челси ќе откупат договорот на Ковачиќ

Челси ќе го откупат договорот кој Матео Ковачиќ го има со Реал Мадрид. „Сините“ за Ковачиќ ќе платат 50 милиони евра. Со ова играчот од редот за врска само ќе се зацврсти на првата позиција на најголемите трансфери на фудбалерите од Хрватска. Претходниот рекорд исто така беше во сопственост на Ковачиќ, кога Реал на Интер им платија 38 милиони евра

Нето ќе го чува голот на Барселона

Нето ќе го чува голот на Барселона

Шпанскиот фудбалски шампион Барселона на својата официјална веб-страница го објави потпишувањето на договорот со голманот Нето. Цената на трансферот на голманот од Валенсија изнесува 26 милиони евра. Уште девет милиони евра може да се платат како бонуси. Договорот на 29-годишниот Нето со Барселона е со важност од четири години. Според клаузулата висината

Томпсон бара 190 милиони долари за продолжување на договорот со Голден стејт

Томпсон бара 190 милиони долари за продолжување на договорот со Голден стејт

Кошаркарот на Голден стејт сака да остане во редовите на „вориорс“, но за да потпише нов петгодишен договор бара 190 милиони долари. Дваесет и деветгодишниот Томпсон преговорите со клубот од Оукленд ќе ги започне на 30 јуни кога се отвора пазарот за слободни агенти. Претходно беше објавено дека Томпсон можеби ќе направи трансфер во Лос Анџелес клиперс

Се продаваат фалсификувани дресови од европскиот шампион: Вардар со реакција до јавноста

Се продаваат фалсификувани дресови од европскиот шампион: Вардар со реакција до јавноста

Се продаваат фалсификувани дресови од европскиот шампион: Вардар со реакција до јавноста РК Вардар реагира на незаконското користење на амблемот, дресот и името на европскиот шампион на домашниот пазар. Нивното соопштение го пренесуваме во целост: Името и амблемот на РК Вардар, како и дресовите со кои ракометарите настапуваа во сезоната 2018/19 и на


wholesale Soccer jerseys cheap gymshark clothes cheap fjallraven backpack European News Web wholesale Ncaa jerseys BLACK FRIDAY NCS Shopping DEALS. National news cheap off white Wholesale NBA Jerseys wholesale the north face backpack European websites wholesale Nfl jerseys cheap RayBan Sunglasses cheap Oakleys Sunglasses wholesale Nhl jerseys cheap tumi backpack cheap swiss gear backpack cheap yeti cups BLACK FRIDAY NCS Shopping DEALS. Cheap power tools