притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Могерини – Шекеринска: Северна Македонија и Албанија подготвени за преговори со ЕУ, за нашата земја не постои никаков аргумент дека нешто не е исполнето

Могерини – Шекеринска: Северна Македонија и Албанија подготвени за преговори со ЕУ, за нашата земја не постои никаков аргумент дека нешто не е исполнето

Северна Македонија и Албанија се подготвени. Во наш интерес е Западен Балкан да стане дел од заедницата, порача високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини. Оптимизам постои и во Владата на Северна Македонија. Вицепремиерката Радмила Шекеринска е убедена оти оваа година ќе преговараме со ЕУ. – Двете земји се

Шекеринска: До петок ќе се знаат имињата на новите министри

Шекеринска: До петок ќе се знаат имињата на новите министри

До петок до пратениците ќе бидат доставени предлозите за новите имиња на министрите за кои ќе се дискутира на пленарна седница во вторник, а истиот ден на владина седница ќе се разговара и за смена на директорските места, најави вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска. „Ветивме промени и во партијата и на државните позиции. Не сакаме

Министерски совет на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министерски совет на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ќе ги започнат преговорите за членство во ЕУ, како што препорача Европската комисија на 29 мај во своите

Високи гости денеска на најголемата воена вежба на Криволак

Високи гости денеска на најголемата воена вежба на Криволак

Македонија

Премиерот Заев на форум на „Фајненшал тајмс“ за земјите од Западен Балкан

Премиерот Заев на форум на „Фајненшал тајмс“ за земјите од Западен Балкан

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на Обединетото Кралство, каде што на покана од „Фајненшал тајмс“ ќе учествува на форум што угледниот британски весник го организира за земјите од Западен Балкан, насловен „Инвестициски можности во брзорастечкиот регион“

Чижов: Ја признаваме вашата земја како Република Северна Македонија

Чижов: Ја признаваме вашата земја како Република Северна Македонија

Амбасадорот на Руската Федерација при Европската Унија, Владимир Чижов, на редовната годишна прес-конференција во Брисел денеска порача дека неговата земја ја признава нашата под нејзиното уставно име, Република Северна Македонија. Во текот на процесот на гласање и ратификација на Преспанскиот договор, Руската Федерација редовно истакнуваше несогласувања

Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мир

Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мир

Северна Македонија направи скок од 23 места на листата на Глобалниот индекс на мирот во споредба со лани и го дели 65-тото место со Грција. Меѓу првите 25 земји на листата дури 17 се од Европа. Единаесетта година по ред Исланд е најбезбедна земја во светот, а на последното место, како и лани, е Авганистан. Австралискиот институт за економија и мир,

Претпладне сончево, попладне дожд, ветер и грмежи

Претпладне сончево, попладне дожд, ветер и грмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност, околу пладне и попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Дневните температури ќе се движат од 24 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, сончево

Хроника

Сообраќајка во Гостивар, патничка тешко повредена

Сообраќајка во Гостивар, патничка тешко повредена

На 16.06.2019 година во 22.30 часот на улица „ЈНА“ во Гостивар, патничко возило „Фолксваген Голф“ со гостиварски регистарски ознаки, управувано од Љ.С.(51) од Гостивар, удрило во Н.Н.(65) од Гостивар. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила Н.Н. и била пренесена во Медицинскиот центар во Гостивар за укажување на лекарска помош. Увид на местото

Во викенд акцијата на СВР Струмица откриени 12 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Во викенд акцијата на СВР Струмица откриени 12 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Во саботата од 23 часот до 5 часот наутро во недела на подрачјето на СВР Струмица спроведена е акциска контрола за откривање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. Притоа, откриени се вкупно 25 прекршоци од кои 12 во Струмица, во Радовиш откриени се три прекршоци и на подрачјето на Гевгелија откриени се 10 прекршоци.

ДРАМА ВО ВЕЛЕШКО: Сакал да ја убие жена му, но синот го спречил

ДРАМА ВО ВЕЛЕШКО: Сакал да ја убие жена му, но синот го спречил

Татко и син се приведени во полиција по семејна драма која што се случувала во Велес. Како што информира од МВР, во СВР Велес било пријавено дека во село Горно Оризари, Велешко, по вербална расправија, В.А.(60) се обидел физички да ја нападне неговата 52-годишна сопруга, но бил спречен од неговиот 30-годишен син. Според пријавеното, после тоа таткото

Обид за убиство во Тетово, МУ ЗАРИЛ НОЖ - ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ

Обид за убиство во Тетово, МУ ЗАРИЛ НОЖ - ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ

Основното јавно обвинителство Тетово донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело „убиство во обид“, а судија на претходна постапка му одреди мерка притвор во траење од 30 дена. Како што информираат од ОЈО, осомничениот на 13 јуни, пред сопствениот дом, се обидел да лиши

Скопје

Фестивал на баскери и живи статуи од четврток до сабота

Фестивал на баскери и живи статуи од четврток до сабота

Почнувајќи од четврток, па до сабота, со почеток од 18 до 23 часот, ќе се одржи Интернационалниот фестивал за баскери и живи статуи СТАТУАФЕСТ И БАСКЕРКАРАВАН. Шпанија, Германија, Украина, Венецуела, Хрватска, Србија и секако Македонија, се земјите од каде ќе учествуваат светски познати артисти, баскери и живи статуи. Музиката е во рацете на Тони Зен,

ХИТ ФОТО: ГЕЈЗЕРИ во Скопје по дождот

ХИТ ФОТО: ГЕЈЗЕРИ во Скопје по дождот

Новите Фонтани во Скопје. pic.twitter.com/Ud9JNSCStw — Фортификација (@Fortifikacija) June 17, 2019

Во текот на денот овие улици ќе бидат без вода

Во текот на денот овие улици ќе бидат без вода

Исто така, од претпријатието соопштуваат дека ќе има прекин на водоснабдувањето поради дефект ф5/4 и на ул: 14 бр: 35 во Сопиште. Во неколку улици во Скопје ќе има прекин на водоснабдувањето, се вели во соопштението до граѓаните од Ј.П. Водовод и канализација. – На ден 17.06.2019 година поради уличен дефект ф100мм на ул.Хо Ши Мин бр.41 (Бутел 1), ќе

Ќе ви потечат лиги – 12 најубави сладоледџилници во светот

Ќе ви потечат лиги – 12 најубави сладоледџилници во светот

Ако сте од оние кои прво „јадат“ со очите, задоволството во овој случај е двојно. Кога јадењето, односно десертот (во овој случај сладоледот) има апсолутно прекрасен вкус е една работа. Но, кога истиот се служи во простор чијшто ентериер го одзема здивот, дефинитивно уживањето е уште поголемо. Овие луѓе сериозно го сфатиле предизвикот наречен „одлично

Култура

Почина Кирил Ценевски, еден од најголемите македонски филмски режисери

Почина Кирил Ценевски, еден од најголемите македонски филмски режисери

Во Скопје денеска на 76-годишна возраст почина еден од најголемите филмски режисери во државата Кирил Ценевски. Автор е на познатиот филм „Црно семе“, кој е и негово филмско деби. „Црно семе“ е приот македонски игран филм кој е наградуван на интернационални филмски фестивали, а со него Ценевски ги освојува и најважните награди на фестивалите во поранешна

Почнува КРИК – Фестивал за критичка култура

Почнува КРИК – Фестивал за критичка култура

Со задоволство ве известуваме и ве покануваме на четвртото издание на КРИК – Фестивал за критичка култура , кој го организира Контрапункт – асоцијација за разво на критичка теорија, социо-културен активизам и современи културни практики (http://www.kontrapunkt-mk.org/). Од 18 до 22 јуни ќе се одржи првиот дел од четвртото издание на Фестивалот, годинава

Промоција на книгата „Зимски распуст“ од исландската авторка за деца Хилдур Кнутсдотир

Промоција на книгата „Зимски распуст“ од исландската авторка за деца Хилдур Кнутсдотир

Романот „Зимски распуст“ од Хилдур Кнутсдотир, која се смета за една од најоригиналните авторки за деца во Исланд, ќе биде промовирана денеска во Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ во Скопје. По повод промоцијата на романот што е преведен на македонски јазик, Кнутсдотир престојува во Скопје по покана на својот македонски издавач Паблишер. Кнутсдотир

„Бакхи – краток преглед на распадот“ најдобра претстава на „Војдан Чернодрински“

„Бакхи – краток преглед на распадот“ најдобра претстава на „Војдан Чернодрински“

Годинава фестивалот, кој се одржуваше под мотото „Ова е наше време, време за театар“, понуди и придружна програма, како и промоции на театарска и театролошка литература. Се вратија и разговорите на тркалезната маса, што беше поздравено и од учесниците во претставите, од критичарите, но и од публиката Педесет и четвртото издание на театарскиот фестивал

Колумни

Трошановски: Не треба да бидеме заложници кога ќе добиеме датум, реформи мора да има

Трошановски: Не треба да бидеме заложници кога ќе добиеме датум, реформи мора да има

Македонија барем во скоро време нема да оди на предвремени избори, туку ќе се реализира само најавената владина рекострукција, откако Заев доби оптимистички прогнози дека годинава ќе бидат започнати преговорите за членство во ЕУ без оглед што одлука за датум нема во јуни како што силно беше најавувано и ветувано. Реформскиот процес мора да продолжи

Кога Преспанскиот договор ги брои жртвите, зошто опозицијата би играла максимална конструкртивност?

Кога Преспанскиот договор ги брои жртвите, зошто опозицијата би играла максимална конструкртивност?

Христо Ивановски Ова се денови на испраќање пораки – ВМРО-ДПМНЕ го слави својот 29. роденден, СДСМ избираше нов Централен одбор, а амбасадорите на Франција и на Германија исто така испратија пораки дека „Северна Македонија“ ќе добие и треба да добие датум за почеток на преговори за членство, но треба да се запне со реформите. Треба да се работи напорно

Моќта на мотивациските практики во задржување на здравствениот кадар

Моќта на мотивациските практики во задржување на здравствениот кадар

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација. Македонија во моментов се движи во насока на губење на профил кој со одредени реформи во системот ветува квалитет и личен придонес во одржливоста на здравата популација. Силниот прогрес во здравствениот сектор многу често е спречен од најразлични проблеми кои се на

Не сте авторитарни, ама смешни сте!

Не сте авторитарни, ама смешни сте!

Остајте им ги шлемовите на војниците и на генералите. Не делувате авторитарно, да се разбереме, ама ептен самобендисано и смешно. Договорот со Грција е една од најдобрите работи што се случиле во МК и ворегионот. Тоа се слави, не со шлемови да глумиш нешто што не си. Остајте им ги шлемовите на војниците и на генералите, тој шлем е дел од униформа која

Свет

Почина поранешниот египетски претседател Мохамед Морси

Почина поранешниот египетски претседател Мохамед Морси

Поранешниот претседател на Египет Мохамед Морси почина од срцев удар на 69-годишна возраст, јави државната телевизија на Египет. Телевизијата информира дека Морси починал во еден египетски суд. Поранешниот египетски претседател беше во затвор од 2013 година, обвинет за разни злосторства. Морси беше петтиот претседател на Египет и беше на власт од 30

САД испраќаат дополнителни сили на Блискиот Исток

САД испраќаат дополнителни сили на Блискиот Исток

Пентагон објави нови снимки за зајакнување на обвинувањата дека Иран бил одговорен за нападите врз два такера за нафта во минатата недела во Ормускиот залив. Повеќето од снимките биле направени од американски воен хеликоптер и на нив се прикажува како иранските сили отсрануваат неексплодирана мина од јапонскиот танкер. Според Вашингтон, станува збор

Британски авиони повторно пресретнале руски „сухои“ над Балтикот

Британски авиони повторно пресретнале руски „сухои“ над Балтикот

Британското кралско воздухопловство (РАФ) денеска соопшти дека два нивни авиони распоредени во Естонија, во два наврати во последните неколку дена пресретнале руски авиони. РАФ соопшти дека од преземањето на мисијата за чување на балтичкиот воздушен простор во мај, до денеска имал вкупно осум пресретнувања на руски авиони. Британски авиони од типот

Зеленски во Париз, Макрон му вети дека ќе му помогне во разговорите со Русија

Зеленски во Париз, Макрон му вети дека ќе му помогне во разговорите со Русија

Францускиот претседател Емануел Макрон вети дека ќе му помогне на новиот претседател на Украина Володимир Зеленски во неговите напори да воспостави мир на истокот на земјата и во разговорите со Русија. Украинскиот претседател Зеленски за време на посетата на Париз вчера рече дека дипломатскиот пат е единствениот начин за решавање на конфликтот, со

Балкан

Рама најави тужба за новинарот на „Билд“,тој му возврати да научи што е независно обвинителство и функционален суд

Рама најави тужба за новинарот на „Билд“,тој му возврати да научи што е независно обвинителство и функционален суд

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија“, бидејќи таму правдата „не си игра со тајните од една истрага, достоинството на граѓаните и почитта кон државата

Поради силни турбуленции патници во авион се удирале од плафон на летот Приштина-Базел

Поради силни турбуленции патници во авион се удирале од плафон на летот Приштина-Базел

Патниците во авион на бугарска авиокомпанија скокале од седиштата поради силни турбуленции сè до плафонот, и еден врз друг. Десетмина се повредени. Еден од патниците го снимил ужасниот момент. На летот Приштина - Базел десет лица се лесно повредени поради силни турбуленции. Авионот, кој летал кон Базел, Швајцарија, од Приштина, Косово, наишол на силни

Мајка ѝ ги пресекла вените на ќерката, па ја фрлила низ балкон – детали за несреќата во Србија

Мајка ѝ ги пресекла вените на ќерката, па ја фрлила низ балкон – детали за несреќата во Србија

Мајка ѝ ги пресекла вените на ќерката, па ја фрлила низ балкон – детали за несреќата во Србија 36-годишната Данијела Рдојчиќ во нервно растројство го убила сопственото дете и себеси, а постои сомнение дека била во депресија, бидејќи неодамна го изгубила бебето во шестиот месец од бременоста. Незапапметената трагедија во Србија се одиграла вчера утрината,

Мицотакис: Ако ескалираат турските активност, Грција и Кипар да побараат санкции од ЕУ за Турција

Мицотакис: Ако ескалираат турските активност, Грција и Кипар да побараат санкции од ЕУ за Турција

Турција го презира меѓународното право и систематски ги крши суверените права на Кипар, ако ексалираат постапките, Грција и Кипар да побараат санкции од ЕУ, вели лидерот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис за последните активности на Турција во ексклузивната економска зона на Кипар, јави дописничката на МИА од Атина. -Турција со месеци покажува

Бизнис

Возачи од денес полните резервоари со горива по овие цени

Возачи од денес полните резервоари со горива по овие цени

Бензинот поскапе ама за малку. Последната одлука на РКЕ ја зголеми цената на бензинот “Супер 95“ додека останатите нафтени деривати и оваа недела остануваат со исти цени како и претходните. Од ноќеска на полноќ почнаа да важат цените согласно кои ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 денари и ќе се точи по 67,00 денари за литар. ЕУРОСУПЕР БС-98 и понатаму

ФЕИТ одбележува 60 години постоење

ФЕИТ одбележува 60 години постоење

Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) во рамки на одбележувањето шест децении од основањето, денеска ќе им додели „Златна диплома“ на сите студенти кои дипломирале пред 50 години. Според факултетот, ќе бидат доделени 60-тина дипломи на дипломирани електроинженери од првите генерации.

Боинг може да го преименува авионот „737 Макс“

Боинг може да го преименува авионот „737 Макс“

Боинг ќе го смени името на авионите од типот „737 Макс“ поради ризици по својата репутација, изјави во интервју за „Блумберг“ Крег Смит, финансиски директор на компанијата. -Работиме на тоа да сториме се што е потребно за да ја обновиме репутацијата, и ако треба ќе го смениме и брендот, изјави тој. Како што се укажува, раководството на компанијата

Индексот на цените во земјоделството кај инпутот е зголемен за 2.2 %, а кај аутпутот се бележи намалување од 4.8 %

Индексот на цените во земјоделството кај инпутот е зголемен за 2.2 %, а кај аутпутот се бележи намалување од 4.8 %

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во мај 2019 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е зголемен за 2.2 %, а кај аутпутот се бележи намалување од 4.8 %. Во мај 2019 година, во споредба со мај 2018 година, индексот на цените на инпут 1 (тековно потрошени средства во земјоделството)

Технологија

Американските гиганти лобираат за Huawei, оти ќе изгубат милијарди долари

Американските гиганти лобираат за Huawei, оти ќе изгубат милијарди долари

Од забраната за трговија на Huawei со Американците, апсолутно никој нема корист, оти поради одлуката ќе има големи финансиски губитоци. Не е само Huawei во игра со губитниците, туку и голем број на американски компании. Најголемите мобилни компании предупредија на тоа дека од профитот губат многу американски компании со тоа што ќе следуваат и многу

Samsung планира да претстави три таблет уреди

Samsung планира да претстави три таблет уреди

Иако Galaxy Note 10 е во центарот на вниманието на најголем дел од јавноста, Samsung во следните неколку месеци би можел да има уште некои интересни објави на уреди. Компанијата планира да претстави барем три нови таблет уреди – за Galaxy Tab S5 моделот со Snapdragon 855 чипсет веќе слушнавме, а овој уред би можеле да го следат и Galaxy Tab A 8.0 2019 и Galaxy

Volvo Vera е автономен камион кој ја доби својата прва комерцијална работа

Volvo Vera е автономен камион кој ја доби својата прва комерцијална работа

Камионот кој не ни може да има возач, ќе носи товар со производи од една до друга локација на компанија во Шведска Volvo, познатиот шведски производител на автомобили и камиони, минатата година најави дека е во развој на нов камион, конкретно влекач, којшто е електричен и автономен, па дури и нема можност и место за возач. Овој камион треба да ги замени

Facebook го менува начинот на кој се прикажуваат коментари бидејќи сака ”смислени разговори”

Facebook го менува начинот на кој се прикажуваат коментари бидејќи сака ”смислени разговори”

Дали корисниците ќе се согласат со новата промена? Facebook одлучи да преземе нови чекори во борбата против негативните коментари и злоупотребата на својата платформа. А еден од првите е претставување на подобреното рангирање за коментари на јавните профили кои би требало да донесат “смислени разговори”. Јавните коментари на страниците со многу луѓе

Автомобили

Најславниот автомобил на Џејмс Бонд оди на продажба

Најславниот автомобил на Џејмс Бонд оди на продажба

Станува збор за легендарниот Астон Мартин DB5, кој го возеше Џејмс Бонд во дури два филма: ,, Goldfinger”  и ,,Thunderball”. Аукциската куќа Сотбис ќе понуди еден од вкупно трите вакви автомобили, направени само за снимањето на филмовите. Во автомобилот има се што може да се види и во Бонд филмовите. Има оружје, табличка што се превртува со совозачко

Музејот на Ferrari одбележува 90 години на „Скудерија“

Музејот на Ferrari одбележува 90 години на „Скудерија“

Тркачкиот тим со најмногу победи во формула 1, Scuderia Ferrari, го одбележува 90-от роденден. Во таа чест, во музејот на Ferrari во Маранело е поставена изложба од возила под насловот „90 anni“. Историски бесценети болиди се изложени во музејот во Маранело, почнувајќи од Alfa Romeo 8C 2300 Spider, која во 1932 година првпат возеше со знакот на „кавалино

Неизбежното стана реалност: Теслите возат, возачите спијат

Неизбежното стана реалност: Теслите возат, возачите спијат

22 Споделувања Share Tweet Тешко дека некој ќе биде изненаден што минатиот викенд во на калифорниските автопати се пријавени неколку случаи на возачи кои спиеле зад воланот на својата „Tesla“, додека со возилото управувал вградениот автопилот, некогаш и во пикот на сообраќајниот метеж. На една од многуте снимки, објавена пред неколку дена на Reddit,

BMW Vision M NEXT ќе биде претставен деновиве!

BMW Vision M NEXT ќе биде претставен деновиве!

Баварците со Vision M NEXT ќе ја демонстрира сопствената визијаза следната ера во нивната М перформанс девизија… Од Минхен објавија дека  за неколку дена ќе бидеме сведоци на премиерата на нивната визија на футуристичките перформанс модели од одделот М – Vision M NEXT . Нема многу детали, освен неколку фотографии од дизајнот Vision M NEXT, потпишани

Наука

Неуредните луѓе се покреативни и пофлексибилни - еве зошто

Неуредните луѓе се покреативни и пофлексибилни - еве зошто

Познато е дека чистењето има позитивен ефект врз нашето здравје. На пример, може да помогне да го намали стресот и може да се смета за еден вид физичка вежба. Но, излегува дека нередот има и свои предности, а тоа може да има позитивен ефект врз вашата личност. Неуредна просторија може да им помогне на луѓето да излезат од општествените норми и да се

Неверојатни нови откритија во вселената

Неверојатни нови откритија во вселената

Виена ги доби првите автономни електрични автобуси

Виена ги доби првите автономни електрични автобуси

Пред неколку дена во сообраќај се пуштени првите автономни автобуси на виенското претпријатие за јавен превоз  „Wiener Linien“.  Во автоматски мод, автобусите може да се движат со брзина од 20 km/h, а неговото максимално време на работа изнесува девет часа. Новите автономни автобуси на електричен погон с едел од проектот во кој биле вклучени Австриското

Метеор на Марс направи спектакуларен кратер

Метеор на Марс направи спектакуларен кратер

Пред неколку месеци метеор удри во површината на црвената планета, создавајќи нов кратер што според проценките на истражувачите е широк од 15 до 16 метри. Спектакуларната особина е јасно видлива во ново-објавената слика од НАСА. Вселенското летало што ја сликаше црвената планета одблизу, Марсовскиот орбитер за извидување, повеќе од 13 години ја фотографира

Забава

Дневен хороскоп за вторник, 18.06.2019: Убаво е кога сте во рамките на она што можете, постојано по малку преиспитувајќи ги границите…осмелете се!

Дневен хороскоп за вторник, 18.06.2019: Убаво е кога сте во рамките на она што можете, постојано по малку преиспитувајќи ги границите…осмелете се!

Сатурн во секстил со Нептун, по втор пат, убав, хармоничен аспект на секстилот, Сатурн како приземен и реален а Нептун како оптимизам, верба во сништа и убаво. Таман Сатурн да го приземји и не дозволи премногу да се крене во висини и над своите можности. Убаво е кога сте во рамките на она што можете, постојано по малку преиспитувајќи ги границите…

Иселениците откриваат каде е најдобро да се живее - во случај да решите да смените адреса

Иселениците откриваат каде е најдобро да се живее - во случај да решите да смените адреса

Луѓето кои ја напуштиле својата земја во потрага по подобар живот, откриваат кои земји се најдобри доколку сакате да ја смените адресата на живеење. Страницата Expat Explorer ги објави резултатите од анкетата спроведена меѓу иселениците за тоа која земја е најдобра за живеење. Малата Република Сингапур го зазема првото место, како најдобра земја за

Флертувајте на ниво, жените ги открија правилата

Флертувајте на ниво, жените ги открија правилата

Флертувајте на ниво, жените ги открија правилата Сигурно до сега ви се случило да сте излезени со друштво во некое кафиле и таму да здогледате девојка која ви се допаѓа. За сигурен и успешен пристап ви ги даваме следниве совети: Контактот со очите е најважен Достигнете возбудување само со одржување на контакт со очи. Благо погледнување пропратено со

РУСКАТА ИНФЛУЕНСЕРКА СЕ ПРАВДА: Воопшто не сум се сликала гола во Чернобил

РУСКАТА ИНФЛУЕНСЕРКА СЕ ПРАВДА: Воопшто не сум се сликала гола во Чернобил

По бурните реакции, таа решила да се огласи по повод спорните фотографии, но ретко кој го „купува“ она што таа го кажува. Руската инстаграм-инфлуенсерка Вероника Рочева со денови е предмет на критики на јавноста поради нејзините провокативни фотографии, во чиј опис стои дека се сликани во Чернобил. По бурните реакции, таа решила да се огласи по повод

Живот

Дневен хороскоп 18.06.2019

Дневен хороскоп 18.06.2019

Овен (21.03 – 20.04) Некои од вас ќе бараат дополнителни објаснувања. Од долгите врски ќе се појави потреба за искрен разговор на чуствителни теми во кои потешко остварувате компромиси. Но љубов нема да ви недостасува. Партнерот ќе ве поттикне на планирање на иднината на вашата врска. Бик (21.04 – 21.05) Интензитетот на вашите општествени и љубовни

Маркл и принцот Хари го покажаа синот за Денот на татковците

Маркл и принцот Хари го покажаа синот за Денот на татковците

Принцот Хари и Меган Маркл објавија фотографија од својот син Арчи во чест на Денот на татковците. На фотографијата Арчи го држи за прстот својот татко. Во капелата во која неговите родители се венчаа, Арчи ќе биде крстен следниот месец. View this post on Instagram Happy Father’s Day! And wishing a very special first Father’s Day to The Duke of Sussex

Оружјето со кое Винсент Ван Гог си го одзел животот оди на аукција

Оружјето со кое Винсент Ван Гог си го одзел животот оди на аукција

Share Tweet Share Share Email Comments Огненото оружје со кое славниот холандски сликар Винсент Ван Гог на 27 јули, 1890 година, си го одзел животот, во среда ќе биде дадено на аукциска продажба во Париз. Аукцијата ја организира аукциската куќа „Auction Art“, а револверот се очекува да достигне цена меѓу 40.000 и 60.000 евра. Ван Гог по две години

Во јапонска населба отпадот се сортира во дури 45 категории

Во јапонска населба отпадот се сортира во дури 45 категории

Пластика, хартија, метал? Ова е најчестата класификација, но во јапонската населба Камикацу, која до 2020 сака да стане населба без отпад, сортирањето на ѓубрето не е толку едноставно. Имено, локалните жители се соочени со збунувачки 45 категории за сортирање отпад. „Да, комплицирано е“, вели 39-годишната жителка Наоко Јокојама, но додава и дека ваквите

Љубов

10 работи за кои никогаш не треба да се извинувате во врската

10 работи за кои никогаш не треба да се извинувате во врската

Човечки е да се извините кога ќе процените дека сте згрешиле или дека некого сте навредиле, намерно или ненамерно. Но, постојат неколку работи за кои не смеете да се извинувате, ниту да се чувствувате виновни доколку ги правите. 1. Кога искажувате емоции Вие имате право да се чувствувате така како што се чувствувате, без разлика дали некој ги разбира

Исповед на хетеросексуална жена: „Прв пат имав односи со жена и беше фантастично”

Исповед на хетеросексуална жена: „Прв пат имав односи со жена и беше фантастично”

Исповед на хетеросексуална жена: „Прв пат имав односи со жена и беше фантастично” „Ова искуство ќе го паметам цел живот, беше нереално убаво и интензивно“, раскажала 39-годишната жена од Ријека која искусила секс со друга жена за прв пат во животот, пренесува порталот 24sata.hr. „Тоа се случи сосема случајно. Никогаш во животот не сум размислувала

Хороскоп за мажи: Како да ја задоволиш во кревет

Хороскоп за мажи: Како да ја задоволиш во кревет

Хороскоп за мажи: Како да ја задоволиш во кревет Специјално за нашите фанови- мажи претставуваме специјален хороскоп кој ќе им помогне подобро да ги запознаат жените и нивните потреби. Според нејзиниот хороскопски знак дознај што сака во кревет. Биди ти мажот што си и го пружил најдобриот секс и оргазам. Овен Жена кој е дрска и провоцира без срам.

Пет реченици што откриваат дека е подготвен за неверство

Пет реченици што откриваат дека е подготвен за неверство

Знаете како вели изреката – подобро да се спречи отколку да се лечи, а тоа најдобро го знаат луѓе кои лечеле скршено срце. Неверството е една од најлошите работи што може да се случат во една врска. Иако не мора да значи дека тоа ќе значи и крај на врската, сепак треба да ги знаете овие работи за да ги забележите знаците на време и да преземете нешто

Сцена

Се ожени Серхио Рамос, Роналдо не беше поканет на свадбата

Се ожени Серхио Рамос, Роналдо не беше поканет на свадбата

Капитенот на Реал Мадрид Серхио Рамос викендов се ожени со долгогодишната партнерка Пилар Рубио на раскошна венчавка и прослава на која присуствуваше кремот на фудбалскиот свет. Меѓу гостите во катедралата во Севилја беше добитникот на Златната топка Лука Модриќ со сопругата, а меѓу останатите сегашни и поранешни колеги на Рамос беа Дејвид Бекам, Роберто

Најпознатата манекенка како од мајка родена

Најпознатата манекенка како од мајка родена

Наоми Кемпбел и во петтата деценија изгледа заводливо. Славната британска манекенка се пофали на „Инстаграм“ дека е во топ-форма и на 49 години, и тоа на многу провокативен начин. За потребите на британското издание на влијателниот моден магазин „Вог“, Наоми позираше гола во пустина истакнувајќи ги своите атрибути, а пред се нозете и задникот.

Се соблече Преслава од „Преспав“- актерката само по гаќички и градник

Се соблече Преслава од „Преспав“- актерката само по гаќички и градник

Бугарската актерката Јана Маринова, сите ја паметат како сексапилната газдарица Преслава на пансионот „Преспав“ од последната сезона на истоимената хумористична серија. Деновиве Јана мома, објави неколку фотографии на „Фејсбук”, без трошка шминка. Ова предизвика жестока дискусија за убавината на познатата актерка или поточно недостатокот на истата

ЗА УБАВ ПОЧЕТОК НА ДЕНОТ со песна на Тијана и Тамара:Нема граници за нив – СОВРШЕНСТВО!

ЗА УБАВ ПОЧЕТОК НА ДЕНОТ со песна на Тијана и Тамара:Нема граници за нив – СОВРШЕНСТВО!

Тамара на своите профили на социјалните мрежи постави видео од последниот настап со нејзината сестра Тијана… Беа гостинки во „Никогаш не е доцна“ и ја изведоа „Gipsy song“… Сите знаеме како пеат двете сестри, потврдени и докажани не само кај нас, во регионот туку и пошироко… Но, „Gipsy song“ како да ги донесе во едно друго светло – бидејќи песната

Мода

Ирина Шајк: Сите се прашуваат што ја натерало да се облече вака

Ирина Шајк: Сите се прашуваат што ја натерало да се облече вака

По раскинувањето на врската со холивудскиот миленик Бредли Купер , популарната руска манекенка Ирина Шајк им се посвети на работните обврски, а моментално се наоѓа во Италија, каде што ги изненади сите појавувајќи се во јавноста во необичен стајлинг: мини-здолниште, раскопчана кошула и градник… View this post on Instagram From lingerie-as-outwear to

Поло маиците се совршено парче и за формални и кежуал прилики

Поло маиците се совршено парче и за формални и кежуал прилики

Секој модерен маж во својот гардеробер мора да поседува неколку поло маици. Тоа е едно безвременско модно парче кое што постои уште многу одамна во машката мода. Се појавила за прв пат кај поло играчите, а денеска е носена од многу луѓе низ светот. Денеска на пазарот може да се најдат различни видови на поло маици. Од разни бои до креативни и модерни

Инстаграм е преплавен со „фламинго позата“ - дури и Бијонсе ја обожава

Инстаграм е преплавен со „фламинго позата“ - дури и Бијонсе ја обожава

Додека позирате ќе треба да балансирате на една нога, крајниот ефект дефинитивно е впечатлив. Бијонсе дефинтивно е кралица на позирањето. Таа знае како да направи поза и своето тело да го прикаже на најдобар можен начин од вистинскиот агол. Поп дивата се опседна со фламинго позата, која ја обожаваат и Кендал и Кајли Џенер, Дуа Липа, Џиџи Хадид, Ева

Најдобро облечени: Џастин Тимберлејк со совршена модна комбинација

Најдобро облечени: Џастин Тимберлејк со совршена модна комбинација

Повторно нашиот тим не пропушта да ви ги презентира најдобрите модни комбинации кои што може да се видат на познатите личнсоти. Овој пат нашето внимание го зема стилот на Џастин Тимберлејк. Тој со неговиот формален класичен стил покажа како треба да се носи еден маж во 30-тите. КОмбинација на костум од класични бои. Сиви панталони, црно сако и црни

Хумор

Олигарх и мафијаш ја договараат нивната идна соработка…

Олигарх и мафијаш ја договараат нивната идна соработка…

Олигарх и мафијаш ја договараат нивната идна соработка. Кога постигнале договор олигархот вели: – ОК, се е јасно, а со мојот син што ќе се случува? Мафијашот: – Ајде да провериме. Ти стави на масата 1000 евра, а јас ќе го ставам пиштолот. Викни го твојот син. Ако ништо не земе, значи ќе стане чесен човек, не дај Боже. Ако ги земе парите, значи ќе тргне

Фотографии од животни кои не би биле толку интересни доколку случајноста не ја одиграла својата магична улога

Фотографии од животни кои не би биле толку интересни доколку случајноста не ја одиграла својата магична улога

Сигурно досега сте виделе многу случаи во кои природата ја одиграла својата магична улога и им подарила необични шари на животните, но овие фотографии не би биле интересни доколку во целата приказна не се вмешала силата наречена “случајност”.

Патувања

ОВДЕ НЕ: Забранети фотки и селфија за кои се оди во затвор

ОВДЕ НЕ: Забранети фотки и селфија за кои се оди во затвор

Aко не е на социјалните мрежи како да не се случило. Секое патување мора да биде засведочено со барем една фотографија, која ќе собере доволно лајкови за целосно доживување на патувањето. Но, има селфија кои можат скапо да ве чинат или, не дај боже, да заглавите во затвор Што сè не смеете да фотографирате ако се одлучите да патувате во: Ватикан – Сикстинската

Европски градови кои се рај за велосипедисти

Европски градови кои се рај за велосипедисти

Возењето велосипед е еколошко, здраво и достапно. Голем број европски градови трошат милиони евра за да станат подостапни за велосипедистите, да станат градови кадешто се ужива во возењето велосипед. Ова се неколкуте градови кои се успешни во тие концепти. КОПЕНХАГЕН Во главниот град на Данска има мрежа од 350 километри велосипедски патеки, систем

10 европски дестинации кои заслужуваат поголемо внимание

10 европски дестинации кои заслужуваат поголемо внимание

За еден континент може да кажете дека сте го прошетале, само кога ќе ги откриете сите негови скриени дестинации. Секоја дестинација и држава содржи популарни места кои секој од нас сака да ги посети, но големиот број на туристи се води само според овој концепт на патување. Дестинацијата за одмор, која често се одбира врз основа на Инстаграм профили,

Бахреин отвора најголем подводен парк на светот и потопи „боинг 747“ во морето

Бахреин отвора најголем подводен парк на светот и потопи „боинг 747“ во морето

Голем подводен тематски парк, кој вклучува и потопен „боинг 747“, ќе се отвори во Бахреин во август, објавија тамошните власти. Тие се надеваат дека скапиот парк, што се простира на површина од 100.000 квадратни метри, ќе привлече љубители на нуркањето од цел свет. Наречен „најголем подводен парк на светот“, тој се наоѓа покрај градот Дијар ал Мухарак,

Здравје

Ноќната работа е опасна за жените!

Ноќната работа е опасна за жените!

Промената на временските зони за време на интерконтинентално патување и ноќно работење повеќе ги погодува жените отколку мажите. Во експериментот учествувале 16 мажи и 18 жени кои поминале 28 часа без природен циклус на светлина и темнина. На секои три часа, испитаниците го решавале тестот за внимание, меморија и моторни функции, го оценувале своето

4 вежби за поцврсти нози

4 вежби за поцврсти нози

Изборот на вежби за тренинг програма зависи од многу фактори, но овие 4 вежби за нозе не смеете да ги изоставите, доколку сакате да поработите на мускулната маса. Мртво кревање Ако го изведувате правилно, мртвото кревање е одлична вежба за зголемување на задната ложа и истовремено зацврстување на стабилизаторните мускули, грбот и рамењата. Со секоја

Знаци кои покажуваат дека на вашиот организам му недостасува витамин Д

Знаци кои покажуваат дека на вашиот организам му недостасува витамин Д

Истражување од Харвард покажало дека милијарди луѓе ширум светот се соочени со недостаток од витамин Д. Избегнувањето на сончевата светлина, како и одредени прехранбени продукти и додатоци, може и вас да ве стави во оваа група. Витаминот Д има важна улога во одржувањето на концентрацијата на калциум во телото. Исто така ги зајакнува коските, забите

Kако да бидете успешен родител додека се борите со депресија

Kако да бидете успешен родител додека се борите со депресија

Родителството само по себе е тешка задача, дури и кога нема дополнителни околности кои го отежнуваат. Честопати потребите на децата ги ставаме пред нашите, а нивната благосостојба станува наш приоритет. Дури и кога очајно ни е потребен одмор, нашата главна цел е детето да ни биде среќно и задоволно. Уште потешко е кога за време на родителството се

Храна

Колач со кокос и пудинг

Колач со кокос и пудинг

Потребни состојки : 400 мл. млеко 1 пудинг од ванила 2 јајца 400 гр. шеќер 170 гр. маргарин 150 гр. шеќер во прав 200 мл. слатка павлака 50-тина бисквити млеко за нив кокос за горе Начин на подготовка : Во сад на рингла се става 350 мл млеко да врие. Остатокот од млекото се меша со јајцата, пудингот и шеќерот за да се добие мазна смеса, па се става

Триаголник со брусница и ореви (без печење)

Триаголник со брусница и ореви (без печење)

Во тенџере на оган го ставаме шеќерот да се растопи. Кога ќе добие убава боја ја додаваме водата и оставаме да се растопи убаво. Тенџерето го тргаме од оган и го додаваме маргаринот и тој да се растопи, потоа ги додаваме мелените бисквити, оревите и брусницата се убаво соединуваме и оставаме да се излади. Во калап за триаголници ставаме хартија за

Бавно уживање во брзиот оброк

Бавно уживање во брзиот оброк

Понекогаш, колку и да си сакаме домашно приготвено, добро е да се најде некоја тегличка купечко песто и некоја конзерва туна...можете да направите вистинска брзинска гозба со малку труд Каде и да се наоѓате, понекогаш е добро да имате при рака неколку квалитетни конзерви туна, тегличка песто, убав леб и свежа краставица и можете да направите вкусен

Како да изберете сочна диња?

Како да изберете сочна диња?

Летото е период кога сите сакаме да се разладиме со диња или лубеница, но најголемиот проблем е како да ја избереме најсочната.Еве неколку совети како да изберете сочна и блага диња:Сочната диња сјае, има силен мирис, златна боја и мрежички на неа. Исто така, дињата, колку е потешка, толку е посочна и побогата. Дињата има многу вода, помага за хидратација

Фудбал

Академија Пандев, Шкупи и Македонија ЃП ги дознаа своите потенцијални противници во ЛЕ

Академија Пандев, Шкупи и Македонија ЃП ги дознаа своите потенцијални противници во ЛЕ

Македонските екипи Академија Пандев, Шкупи и Македонија Ѓорче Петров ги дознаа своите потенцијални противници во квалификациите за Лига Европа пред утрешната ждрепка во Нион. Македонските клубови не се меѓу носителите во ждрепката. Академија Пандев во групата 5 ќе се соочи со некој од следните клубови: Фехервар (Унгарија), Зрињски (Босна и Херцеговина),

„Глобоеспорте“: Преговорите на големо траат, Барса за Нејмар нуди „стотка“ и неколку играчи!

„Глобоеспорте“: Преговорите на големо траат, Барса за Нејмар нуди „стотка“ и неколку играчи!

ПСЖ е изгледа навистина спремен да го продаде Нејмар ова лето. Нејмар во Пари Сен Жермен дојде од Барселона за 222 милиони евра во 2017 година, но Бразилецот не е среќен во Париз и не му требаше долго време за да се покае. После големите проблеми со повредите, Нејмар се најде во скандалот со Најила , а имаше и други проблеми. Очигледно дека ова не

Бенфика демантираше дека преговара со Атлетико за Жоао Феликс

Бенфика демантираше дека преговара со Атлетико за Жоао Феликс

Португалскиот тим Бенфика издаде официјално соопштение со коеги демантира денешните информации дека се договориле со Атлетико Мадрид за трансферот на Жоао Феликс. „Како одговор на вестите од последните неколку часа, Бенфика сака да појасни дека не е точно дека постојат преговори за потенцијален трансфер на играчот Жоао Феликс. Условите на преговорите

Уште еден „покер“ на Копа Америка: Чиле ја разби Јапонија

Уште еден „покер“ на Копа Америка: Чиле ја разби Јапонија

Репрезентацијата на Чиле вчера со 4:0 ја победи Јапонија во првото коло од групната фаза на Копа Америка. Како што е веќе познато Катар и Јапонија добија повик да се натпреваруваат (повеќе за ова тука) на најстариот репрезентативен турнир во светот, но Јапонија баш не се прослави вчера против Чиле. Чилеанците покажаа сила и полесно од очекувањата стигнаа

Кошарка

Црвена Ѕвезда ја освои титулата во српскиот кошаркарски шампионат

Црвена Ѕвезда ја освои титулата во српскиот кошаркарски шампионат

Играчите на Црвена ѕвезда ја освоија вечерва титулата кошаркарски шампион на Србија, по триумфот со 3:1 над Партизан во финалната серија на Суперлигата . Звезда го освои натпреварот бр.4 со 76:75, со кошот на Били Берон во последната секунда. За „црвено-белите“ ова е петта титула во кошаркарскиот шампионат на Србија. За тимот ова е 20-ти трофеј. Берон

Турците се тотално луди: Гецтепе славеше роденден, навивачите го запалија градот

Турците се тотално луди: Гецтепе славеше роденден, навивачите го запалија градот

Поранешниот клуб на бившиот макеоднски репрезентативец Адис Јаховиќ, Гецтепе славеше 94-ти роденден, па навивачите на клубот направија таков пиротехнички спектакл што долго ќе се прераскажува. Дека Турците се огромни фудбалски фанатици на сите им е јасно од поодамна, ама ваква роденденска прослава не се памети во Турција, пишуваат медиумите во оваа

Ефес на чекор од она што го чека 10 години

Ефес на чекор од она што го чека 10 години

Најтрофејниот турски кошаркарски клуб поведе со 3:2 во финалната серија од домашното првенство против Фенербахче. Пред своите навивачи Анадолу Ефес победи со 86:76 во меч во кој постојано имаше предност и можеше да слави дури и поубедливо. Најдобар доказ за тоа е водството од 66:47 по три четвртини. Адриен Моерман со 26 поени беше најефикасен на натпреварот,

Каири и Леброн повторно заедно во Лејкерс?

Каири и Леброн повторно заедно во Лејкерс?

Каири Ирвинг повторно може да се собере со Леброн Џејмс и заедно со Ентони Дејвис тројцата да го претворат Л.А. Лејкерс во непобедлив тим, тврдат гласините од САД. „Езерџиите“ бараат трета ѕвезда, а освен Ирвинг фрлиле око и на Кемба Вокер од Шарлот, кој исто така е слободен агент, а и може да направи компромис и да потпише за помалку пари во стремежот

Ракомет

Македонија во вториот шешир и сигурно нема да игра во Норвешка

Македонија во вториот шешир и сигурно нема да игра во Норвешка

ЕХФ официјално ги соопшти „шеширите“ за ждрепката за Евро 2020 и потврди дека Македонија се наоѓа во вториот. Влечењето на групите е закажано за 28 јуни. Се наоѓаме во ист шешир со Норвешка, Белорусија, Словенија, Германија и со Унгарија, што значи, со овие селекции не може да се падне во иста група. Исто така, се знае дека од петте града домаќини,

Еурофарм Работник уште се засилува – Мартин Велковски е нов „фармацевт“

Еурофарм Работник уште се засилува – Мартин Велковски е нов „фармацевт“

Битолскиот ракометен клуб Еурофарм Работник продолжува со засилувањето за следната ракометна сезона. Второпласираниот тим во домашното првенство денеска потпиша четиригодишен договор со репрезентативецот, десниот бек Мартин Велковски. Велковски доаѓа во Битола од скопски Металург, и тој заедно со Митревски, Маџовски и Ратајац ќе биде четвртото сезонско

Јанц бира меѓу два гиганти: Барселона или Кил?

Јанц бира меѓу два гиганти: Барселона или Кил?

Словенечкиот репрезентативец Блаж Јанц на маса има две понуди од европски ракометни гиганти. Барселона е заинтересирана да го доведе како замена за капитенот Виктор Томас. Но, тука е и германски Кил кој го посакува во своите редови. „Покрај Барселона, постои интерес и од Кил. Сакам што побрзо да одлучам за да имам мир. Би сакал да знам дали ќе заминам

Кој друг ако не тој: Милосављев ја има одбраната на сезоната!

Кој друг ако не тој: Милосављев ја има одбраната на сезоната!

И клупската и репрезентативната сезона се веќе зад нас, па може полека да се сумираат постигнатите резултати. Медиа тимот на ЕХФ објави компилација од најдобрите 20 одбрани на голманите низ натпреварите од Лигата на шампионите. Од тие 20, четири се на вардаровата голманска двојка, Дејан Милосављев и Калифа Гедбан, а најдобра е онаа на Србинот во финалето

Автомото

Хорхе Лоренцо: Се беше погрешно. Жал ми е!

Хорхе Лоренцо: Се беше погрешно. Жал ми е!

Хорхе Лоренцо имаше возбудлив почеток на трката кога од 10-то стартно место се проби меѓу водечките четворица, но за жал веќе во вториот круг следеше шокантен инцидент. Иако оваа сезона сеуште нема пласман меѓу најдобрите 10, Лоренцо пред трката пред домашната публика ја посети фабриката на Honda во Јапонија и за него беше подготвен нов резервоар за

Алонсо: Среќата беше голем фактор за победата на „Ле Ман“

Алонсо: Среќата беше голем фактор за победата на „Ле Ман“

Фернандо Алонсо призна дека победата на тимот на Тојота, во кој се наоѓаат и Себастијан Буеми и Казуки Накаџима, во „24-те часа Ле Ман“ била со голема доза среќа. Вториот екипаж на Тојота беше на чело за приближно 22 од 24-те часа на „Ле Ман“, но конфузијата со смената на гумите во самиот крај ги лиши од победа. Така, по успехот триото ја освои и шампионската

Браун за Алонсо: Дозволете трет автомобил и може да се врати

Браун за Алонсо: Дозволете трет автомобил и може да се врати

Зак Браун ја отфрли можноста дека Мекларен може да го врати назад Фернандо Алонсо во Формула 1. Големиот човек во тимот на Мекларен изјави исто така сподели дека во овој момент во тимот се задоволни од Ландо Норис и Карлос Сајнц. „Ландо не прави грешки на дебитант, додека Карлос напредува со секој изминат ден. Факт е дека Сајнц има само една година

Марко отфрла Мото ГП тест за Верстапен

Марко отфрла Мото ГП тест за Верстапен

Марко неодамна се сретна со шефот на Мото ГП, Кармело Езпелета, чиј спорт реагира побрзо од Либерти Медиа за да спречи доминација на една екипа и со тоа возбудата на секоја трка е на највисоко ниво. Верстапен се согласува со Марко. „САКАМ ДА ГЛЕДАМ МОТОГП БИДЕЈЌИ НЕ СЕ ЗНАЕ КОЈ ЌЕ ПОБЕДИ. ВОЗАЧИТЕ СЕ КОНКУРЕНТНИ ДУРИ И СО МАЛИ ТИМОВИ. СИТЕ УЧАТ ОД

Тенис

Јотовски обезбеди место во главната фаза на турнирот во Табарка

Јотовски обезбеди место во главната фаза на турнирот во Табарка

Македонскиот тениски рекет, Томислав Јотовски ги мина квалификациите и ќе игра во главната фаза во поеднинечна конкуренција на ИТФ фјучерсот во Табарка, Тунис. Нашиот Јотовски на патот до посакуваниот дел беше подобар од Мерино од Перу (2-0) и Ингарао од Италија (2-1). Во првото коло Томи ќе се соочи со младиот Ерик Калагуер од Бразил. Инаку овој фјучерс

Затоа го викаат ЛУДАК, Монфилс со нов „ненормален“ поен зад своето име!

Затоа го викаат ЛУДАК, Монфилс со нов „ненормален“ поен зад своето име!

Еден од најатрактивните тенисери на АТП терените, Гаел Монфилс , неочекувано забележа рана елиминација на турнирот во Хале, Германија. Францускиот ас во два сета беше надигран од сонародникот Пјер Херберт, но повторно зад своето име забележа „ненормален“ удар, откако успеа да стигне една лоб-топка и на атрактивен начин со винер од зад грб ја одушеви

Ѓорческа по одличните настапи во Есен и Минск напредуваше на ВТА-листата

Ѓорческа по одличните настапи во Есен и Минск напредуваше на ВТА-листата

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа може да се пофали со успешни настапи месецов на неколку турнири, меѓу кои освои шампионски титули во двојки во Есен, Германија и Минск, Белорусија. Ѓорческа имаше добар настап и во сингл конкуренција во Минск, кадешто успеа да стигне до полуфиналето, па благодарение на одличните реултати таа напредуваше

Дел Потро: Не се плашам од Надал, Ѓоковиќ и Федерер

Дел Потро: Не се плашам од Надал, Ѓоковиќ и Федерер

Хуан Мартин Дел Потро е еден од играчите кој секогаш знае да понуди квалитетен и атрактивен тенис кога е вистински подготвен и не се мачи со повредите без разлика кого има на спротивната страна дали Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал, Рожер Федерер или некој друг. Тој всушност им се радува на овие дуели со голема тројка, асови од кои може многу да научи.

Микс

Меѓународен Таеквон-до ИТФ турнир „Охрид Опен 2019“ викендов во Охрид

Меѓународен Таеквон-до ИТФ турнир „Охрид Опен 2019“ викендов во Охрид

Охрид, 18. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во организација на Таеквон-до клубот „Хва ранг ИТФ“ од Лескоец, викендов во Охрид ќе се одржи Меѓународниот Таеквон-до ИТФ турнир „Охрид Опен 2019“. Во сабота во Охрид се очекуваат 200-250 натпреварувачи од Бугарија, Србија, БиХ, Хрватска, Словенија, Австрија и домаќинот Македонија. – Турнирот свечено ќе го отвори

Ферари: Фетел ќе се врати посилен по одземената победа во Канада

Ферари: Фетел ќе се врати посилен по одземената победа во Канада

Шефот на Ферари, Матија Биното изјавидекалидерот на тимот Себастијан Фетел ќе се врати посилен по случката во Гран При на Канада. Четирикратниот светски шампион заврши прв, но победата му беше доделена на вториот Луис Хамилтон од Мерцедес. Причината беше казна од додадени пет секунди на крајното време на Себастијан по завршувањето на трката од судиите

Како живее сиромашната класа во Америка низ очите на Македонец

Како живее сиромашната класа во Америка низ очите на Македонец

Македонскиот економски аналитичар Виктор Трифуновски, кој сега живее во Соединетите Американски Држави, преку видео обраќање го опиша животот таму. Слушнете што кажува Трифуновски за животот во Америка: