притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО

Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО

Амбасадата на Република Словенија е именувана од страна на НАТО за точка за контакт во претстојниот финален процес на зачленувањето на Република Македонија во Алијансата, во периодот кога земјите-членки на НАТО ќе ја започнат постапката за ратификација на Протоколот за пристапување на нашата земја во сојузот, истакна денеска премиерот Зоран Заев на

СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го закочи напредокот на Македонија

СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го закочи напредокот на Македонија

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот едно општество за сите, реагираа од СДСМ на прес-конференцијата на Игор Јанушев, генералниот скретар на ВМРО-ДПМНЕ . „Неоснованите иницијативи, пласираните невистини и деструкцијата на антизпадниот

Затворен домот „11 октомври“, децата сместени во мали групни домови и згрижувачки семејства

Затворен домот „11 октомври“, децата сместени во мали групни домови и згрижувачки семејства

Затворен домот „11 октомври“, децата сместени во мали групни домови и згрижувачки семејства Продолжува процесот на деинстуциунално сместување на деца до 18 години од големите социјални установи во мали групни домови или во згрижувачки семејства. По домот “25 мај” од каде сите деца беа сместени во мали групни домови и домот „11 октомври” по 47 години

Првообвинетиот Беља потврди дека го удрил Саздовски оти го погледнал лошо

Првообвинетиот Беља потврди дека го удрил Саздовски оти го погледнал лошо

Обвинетиот Бесим Беља, во исказ пред судот на рочиштето за убиството на 20-годишниот Никола Саздовски, рече дека на 29 јуни минатата година на автобуската постојка кај „Алкалоид" меѓу двајцата најпрво имало вербална расправија, по што дошло и до физичка пресметка. Во исказот пред судот, Беља кажа дека 29 јуни минатата година околу 15.30 часот се упатил

Концентрација на ПМ10 честички во воздухот измерена во 15ч. Дозволена количина 50 µg/m³.

200µg/m3 Битола2
126µg/m3 Тетово
118µg/m3 Ректорат
116µg/m3 Миладиновци
94µg/m3 Мобилна
93µg/m3 Центар
81µg/m3 Битола1
78µg/m3 Гостивар
75µg/m3 Струмица
64µg/m3 Кавадарци
57µg/m3 Карпош
52µg/m3 Кочани
44µg/m3 Куманово
41µg/m3 Кичево
8µg/m3 Лазарополе

Македонија

Комплетно реновиран дел од Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија

Комплетно реновиран дел од Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја посети Универзитетската клиника за пластична и реконструктивна хирургија, каде во тек е реконструкција на одделите за хоспитализација на пациенти при клиниката. Директорката на Клиниката, Софија Пејкова, изјави дека станува збор за комплетна реконструкција на болничките соби, кујната, сите тоалети и

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го укина законското усогласување на пензиите, а денес глуми загриженост

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го укина законското усогласување на пензиите, а денес глуми загриженост

ВМРО-ДПМНЕ е партија која го укина законското усогласување на пензиите, манипулираше со пензионерите, а денес глуми загриженост за пензионерите, реагираат од СДСМ на денешната прес-конференција на Владимир Ѓорчев. Од таму обвинуват дека власта на ВМРО-ДПМНЕ со своитe лоши и, како што се вели, криминални политики зад себе оставила огромен дефицит во

Груевски во шопинг на подароци, обвинителство во шопинг по уште сведоци за неговото бегство

Груевски во шопинг на подароци, обвинителство во шопинг по уште сведоци за неговото бегство

Груевски во шопинг на подароци, обвинителство во шопинг по уште сведоци за неговото бегство Груевски повторно снимен во Унгарија. Овојпат во шопинг мол, повторно со кеса в раце, но сега само во сако, наместо како на досегашните три видео докази од Будимпешта на кои носеше три различни зимски јакни. Видеото го објави унгарскиот портал „444“, го снимил

Азманов обвинува дека Боки 13 му барал рекет од 50 илјади евра, тој демантира

Азманов обвинува дека Боки 13 му барал рекет од 50 илјади евра, тој демантира

По повод најавената ТВ-емисија „Инсајдер“ што ќе се емитува на 1 ТВ, на која се споменува името на Зоран Азманов, претседател на надзорниот одбор на Настел ДООЕЛ, тој вели дека против сопственикот на телевизијата Бојан Јовановски, поднел кривична пријава за изнуда и за изнесување невистини. Азманов на средбата со новинарите објасни дека во петокот,

Хроника

Со „Ауди“ влетал во парфимерија

Со „Ауди“ влетал во парфимерија

Неготинец, вчера со „Ауди 3" влетал во излогот од неготинска парфимерија. Повредени нема, причинета е само материјална штета. Оваа информација, денеска ја потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. Тој појасни дека сообраќајната незгода се случила на улицата “Маршал Тито” во Неготино. Бил извршен увид на лице место.

Србин почина во Медицинскиот центар во Велес

Србин почина во Медицинскиот центар во Велес

Во СВР Велес вчера било пријавено дека во Медицинскиот центар Велес починал М.К.(57) од Крагуевац. Портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски наведе дека лицето, прво побарало медицинска помош во Градско, по што, по негово барање, бил пренесен во Медицинскиот центар Велес, каде починал. Посочи дека лекар од Медицинскиот центар констатирал, смрт без

Кражба во црква во Битола

Кражба во црква во Битола

Непознато лице вчера изввршило тешка кржба во црквата Св. Архангел Гаврил во Битола, инфомираат од полицијата. Лицето со употреба на физичка сила го скршило цилиндарот од влезната врата од црквата и влегло внатре при што од касата одзело пари, информираат од полицијата. Од МВР посочија дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Кривични за три лица од Скопје, една за фалсификување исправа и две за несовесно работење во служба

Кривични за три лица од Скопје, една за фалсификување исправа и две за несовесно работење во служба

Три лица од Скопје добија кривични пријави, едното осомничено за „фалсификување исправа“, а другите две за „несовесно работење во службата“. СВР-Скопје до ОЈО-Скопје против Г.С.(47) од Скопје поднесе кривична поради ,,фалсификување исправа“ и против Г.С.(50) и Ж.Т.(48), двајцата од главниот град поради „несовесно работење во службата“. Г.С. во својство

Скопје

Еве кои градоначалници денеска ги оставија автомобилите поради загадениот воздух

Еве кои градоначалници денеска ги оставија автомобилите поради загадениот воздух

Во Скопје веќе втор ден важат итните мерки кои ги донесе Град Скопје поради енормното количество на ПМ10 честички во воздухот. Викендот Скопје се најде на прво место на листата по аерозагадување во светот, па се вклучи алармот за стапување на итните мерки. Со овие мерки се продолжува зимскиот распуст за учениците за два дена, па ако нема нова одлука

И градоначалникот на Ѓорче Петров користи јавен превоз

И градоначалникот на Ѓорче Петров користи јавен превоз

„Да тргнеме од себе. Да ги оставиме автомобилите и да ги почитуваме мерките на Град Скопје. Со јавен превоз за службени потреби“, ова на својата фејсбук-страница го објави градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски. Бесплатниот јавен превоз е дел од вонредните мерки предвидени во борбата против прекумерното загадување на Скопје. Градоначалникот

Без вода населба Аеродром

Без вода населба Аеродром

Поради уличен дефект Ф-150мм.во висока зона на Бул.Јане Сандански бр18 во населба Аеродром, прекинато водоснабдување ќе имаат дел од Бул.Асном, Бул.Јане Сандански  од бр.18 до бр.20 како и кула 7 и кула 9 висока зона  13:00 .часот до санирање на дефектот.

Вистинска убавина: Ќе ја препознаете ли оваа скопска улица?

Вистинска убавина: Ќе ја препознаете ли оваа скопска улица?

Вистинска убавина: Ќе ја препознаете ли оваа скопска улица? (ФОТО) Вистинска убавина- ќе ја препознаете ли оваа скопска улица? Ова е ретка фотографија на која се наоѓа познатата улица Илинденска.

Култура

Aкадемик Катица Ќулавкова добитник на меѓународната награда „Антево слово“

Aкадемик Катица Ќулавкова добитник на меѓународната награда „Антево слово“

Академик Катица Ќулавкова е добитник на првата награда на меѓународниот конкурс „Антево слово" 2018/2019 во Сицилија, Италија, за песна по слободен избор. Според жирито, нејзината песна „ Eпистулa до Јулија, ќерката на Октавијан“ е „компаративна поетска лирика која освен што нуди историографско патување, доловува емоционален авторски бран кој ги текстуализира

„Слободен и среќен“ – прв концерт на Филхармонијата во 2019

„Слободен и среќен“ – прв концерт на Филхармонијата во 2019

Македонската филхармонија в четврток со симфонискиот концерт „Слободен и среќен“ ќе го почне вториот дел од концертната сезона 2018/2019. Од 20 часот првпат на македонската музичка сцена како солист  ќе настапи француската трубачка Лусјен Ренодин-Вари и ќе го изведе атрактивниот Концерт за труба и оркестар во Ас-дур од ерменскиот композитор Александар

Промоција на филмот „Ти си Алеф“

Промоција на филмот „Ти си Алеф“

Во Македонската опера и балет, утревечер, со почеток во 20 часот, ќе биде промовиран играно-документарниот филм „Ти си Алеф“, чиј автор, сценарист, режисер и продуцент е Соња Ризоска Јовановска, а улогата на Алеф ја толкува Игор Џамбазов. Наедно ќе бидат изведени музички точки на Абаз Јахја (на Бендир-неј) и Ајдин Јахја (на неј), а најавено е отворање

Изложба на Калина Брајковска во НЛБ Галерија

Изложба на Калина Брајковска во НЛБ Галерија

Во НЛБ Галеријата, утревечер ( 22 јануари), во 20 часот, ќе биде отворена изложба на дела од Калина Брајковска. Изложбата содржи 20 дела масло на платно изведени во неоекспресионистички стил, во кои авторката со радост им пркоси на обликот и формата. “Во времето кое стои помеѓу нас и класичниот сликарски пристап, Калина Брајковска е на границата помеѓу

Колумни

Реформи во јавната администрација и зошто ни се толку потребни?

Реформи во јавната администрација и зошто ни се толку потребни?

Институциите пристапуваат кон барањата на информации од јавен карактер со одреден сомнеж. Според едно истражување, 60 отсто од испитаниците изјавиле дека им биле барани „дополнителни објаснувања“ за барањaта, нешто што не е пропишано со сегашниот закон. Реформата на јавната администрација во Македонија е една од основните области каде е потребно реформирање

Така зборуваше Крсте

Така зборуваше Крсте

По 15 години (од 1974 до 1989.) молк и тотална ексомуникација од јавниот живот во некогашната СРМ, Крсте Црвенковски, едно време на самиот врв од комунистчката номенклатура во СФРЈ, објави една мала книшка (123 стр.) која, веќе со насловот, упатува на помисла дека неговата борба за „заокружување“ на македонската државност во федерални рамки била таа

Феникс?

Феникс?

За минатата колумна едни ме прекорија дека емоциите не се за во јавност, а други рекоа дека ги допрела, бидејќи била глас на безгласните. Мојот одговор е во духот на слоганот „политичкото е и лично, а личното е политичко“ (не затоа што сум жена). Оваа изрека е врзана за феминизмот, но нејзината релевантност е многу поширока. Кај нас станува збор за

Раул не може да каже „клавајте голови“

Раул не може да каже „клавајте голови“

Настапот на македонските ракометари на Светското првенство заврши со учеството на лузерскиот „Президент куп“, каде што по поразот од Русија и триумфот над Чиле тие го зазедоа 15-тото место. Нема ништо лошо во тоа да се биде 15-ти во светот и би било прекрасно доколку и другите спортски репрезентации или да речеме економските статистички параметри го

Свет

Меј преговара со пратениците за измени во „планот Б“ за брегзит

Меј преговара со пратениците за измени во „планот Б“ за брегзит

Британската премиерка Тереза Меј води преговори со претставници на пратениците во Парламентот во Лондон, посветени на измени во нејзиниот „планот Б“ за брегзит, со цел да обезбеди парламентарна поддршка за предлогот, соопшти денеска портпарол на Даунинг Стрит 10. Тој истакна дека Меј ќе мора да прифати промени во нејзиниот „план Б“, доколку сака да

Русија покренува постапка против „Фејсбук“ и „Твитер“

Русија покренува постапка против „Фејсбук“ и „Твитер“

Рускиот надзорен орган за комуникации денеска најави отворање на административни постапки против „Фејсбук“ и „Твитер“, бидејќи нивните политики не се усогласени со тамошниот закон за заштита на податоци. Надзорниот орган, „Роскомнадзор“, во соопштение наведе дека „Фејсбук“ и „Твитер“ не објасниле како и кога ќе го спроведат законот кој бара сите сервери

Иранската „Махан Ер“ веќе не смее да лета кон Германија

Иранската „Махан Ер“ веќе не смее да лета кон Германија

Германија ѝ забрани употреба на своите аеродроми на иранската авиокомпанија Махан Ер. Германската забрана оди чекор натаму од санкциите на ЕУ против Техеран поради наводни активности за елиминација на дисиденти во Европа Германската сојузна канцеларија за авијација ја укина издадената дозвола за користење на германските аеродроми на иранската авиокомпанија

Москва: Неприфатливо е САД да бараат да го уништиме новиот ракетен систем

Москва: Неприфатливо е САД да бараат да го уништиме новиот ракетен систем

фото: илустрација Русија денеска соопшти дека смета оти е неприфатливо Вашингтон да бара од Москва да го уништи нејзиниот нов систем со крстосувачки ракети. САД сметаат дека со овој ракетен систем Русија „директно и континуирано“ го крши Договорот за ликвидација на ракетите со среден и краток дострал, со што „ја дестабилизира глобалната безбедност“

Балкан

Грчкиот парламент в четврток ќе гласа за Договорот од Преспа

Грчкиот парламент в четврток ќе гласа за Договорот од Преспа

Грчкиот парламент в четврток ќе гласа за Договорот од Преспа Грчкиот парлемент в четврток ќе гласа за Договорот од Преспа. Одлуката е донесена на состанокот на претседателот на грчкиот парламент со неговите заменици. Партениците дебатата за Договорот ќе ја започнат в среда во 10 наутро, а истата ќе се затвори четврток навечер, најдоцна во 2 по полноќ

Власта во дилема за можни предвремени избори во Србија, опозицијата најавува бојкот

Власта во дилема за можни предвремени избори во Србија, опозицијата најавува бојкот

По повеќенеделните масовни граѓански протести во повеќе српски градови, се повеќе се актуелизира темата за можни предвремени парламентрани избори во Србија. Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска уште еднаш го повтори ставот дека ниту ја прифаќа, ниту ја отфрла можноста за предвремени избори. – Оваа одлука е комплицирана. Ќе одиме со неа пред

Инцидент при оддавањето почит на убиените во протестите во Тирана пред осум години

Инцидент при оддавањето почит на убиените во протестите во Тирана пред осум години

Мал инцидент се случи денеска при оддавањето почит на жртвите на масовните протести на 21 јануари 2011 година, што се одржа на булеварот „Народни херои“, пред Владата во Тирана. Инцидентот се случил кога постар човек се обидел да му се приближи на албанскиот премиер Еди Рама за да му даде писменце, при што почнал да вика „Ти си антиалбанец“. Лицето,

Поранешните министри во владата на Ципрас сметките ќе ги расчистуваат на суд?

Поранешните министри во владата на Ципрас сметките ќе ги расчистуваат на суд?

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, поранешниот министер за одбрана Панос Каменос, бидејќи го обвинил за корупција, пишува весникот „Катимерини“. „Обвинителот ќе се позанимава со тој господин“, изјавил Коѕијас за грчкиот News 24/7, а пренесе

Бизнис

Нови цени на горивата

Нови цени на горивата

Литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе чини 61,00 денар, ЕУРОСУПЕР-98 63,00 денари, а ЕУРОДИЗЕЛ – 58,50 денари. За 4 денари ооскапува и екстра лесното масло за домаќинство, кое ќе се продава по  цена од 47,5 денари за литар, додека малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 3,573 денари и ќе чини  29,522 денари за килограм.

Македонските компании од челичниот сектор ќе претрпат загуба од 45 милиони евра од заштитните мерки на ЕУ

Македонските компании од челичниот сектор ќе претрпат загуба од 45 милиони евра од заштитните мерки на ЕУ

Здружението на металургијата при Стопанската комора на денешната прес конференција ги објави штетите кои ќе ги претрпат македонските компании од челичниот сектор од објавените конечни заштитни мерки за увоз на одредени челични производи во Европската унија, кои ќе се применуваат во наредните три години почнувајќи од февруари 2019 година. Производителите

Новиот Porsche 911 спектакуларно претставен на Алпите

Новиот Porsche 911 спектакуларно претставен на Алпите

Porsche го претстави новиот 911 во снежна околина. По светската премиера на саемот за автомобили во Лос Анџелес на крајот од ноември 2018 година, осмата генерација на иконата за спортски автомобил беше презентирана на високото подрачје Арејт-Алм во Австрија. Тоа беше првото појавување на возилото по саемот. За оваа цел, прикачен на хеликоптер, новиот

Поповска и Морачанин: За општа забрана за цијаниди и сулфурна киселина ќе ја поднесеме старата верзија на законот

Поповска и Морачанин: За општа забрана за цијаниди и сулфурна киселина ќе ја поднесеме старата верзија на законот

Пратеничките од ДОМ, Лилјана Поповска и Маја Морачанин преку соопштение одговорија на фрлената ракавица од страна на рударската асоцијација на Македонија дека ќе го оспорат донесениот Закон за минерални суровини на Уставен суд. Како што наведуваат од ДОМ, реакцијата се однесува на заблешките дека законот не бил применлив и логичен и содржел забрана

Hi-Tech

Новиот Samsung Galaxy ќе има помоќна батерија од претходниците

Новиот Samsung Galaxy ќе има помоќна батерија од претходниците

Само еден месец нѐ дели од промоцијата на новиот модел на Galaxy на компанијата Samsung. Премиум моделот на јужнокорејската компанија ќе биде претставен заедно со телефонот со екран кој се витка, засега наречен Galaxy Fold. Во последните неколку недели протекоа голем број информации околу новите Galaxy S10 Lite, Galaxy S10 и Galaxy S10+. Овој викенд

Apple повторно го продава iPhone SE во САД

Apple повторно го продава iPhone SE во САД

Благодарение на извештаите од повеќе различни извори видливо е дека Apple има проблеми во продажбата на своите најнови модели на iPhone и дека нивната продажба донекаде потфрлила. Како еден од чекорите кои компанијата од Купертино ги презема со цел делумно да ја поправи состојбата во својот оддел за мобилни уреди е повторната продажба на моделот, кој

Лажни апликации за навигација загрозиле 50 милиони корисници?

Лажни апликации за навигација загрозиле 50 милиони корисници?

Една од основните предности на модерните продавници за апликациии би требало да биде и тоа сите производи да бидат прегледни, што на компаниите би требало да им го олесни детектирањето на оние кои се “заразени” и можат да нанесат голема штета. Бидејќи во Google Play продавницата има преку два милиона апликации, се случува во понудата да се најде и

Викса има необично будење, денеска имал проблеми

Викса има необично будење, денеска имал проблеми

Викса утрово имал проблеми при будењето, во емисијата „Чекај зелено“ која во живо се емитува секој работен ден на ТВ21, открива како отрово имал проблеми со будењето. Деталите во видеото го следува 🙂

Автомобили

По Harley-Davidson, и Ducati ќе претстави електричен мотоцикл

По Harley-Davidson, и Ducati ќе претстави електричен мотоцикл

Легендарниот италијански производител на мотоцикли потврди дека ќе се приклучи на трендот и дека наскоро ќе претстави нов електричен мотоцикл. Од Ducati беше најавено и дека веќе почнале да работат на моделот, кој ќе биде базиран на концептот Ducati Zerо. Кога Harley-Davidson можеше да го прифати трендот на електрични возила, зошто да не може да го

Рестилизираната Toyota Prius во Европа со погон на сите тркала

Рестилизираната Toyota Prius во Европа со погон на сите тркала

Редизајнот вклучува промени на надворешноста на автомобилот, но исто така и една значајна новина – AWD или погон на сите четири тркала. Стилските интервенции на моделот за моделната 2019 година вклучуваат нов преден браник и рестилизирани фарови. Производителот, исто така, го променил изгледот на браникот, како и стоп светлата, кои сега се поконвенционални

Првата нова „тојота супра“ продадена на аукција за 2,1 милион долари

Првата нова „тојота супра“ продадена на аукција за 2,1 милион долари

Првиот примерок на новата „тојота супра“ беше понуден на аукција и притоа постигна цена од 2,1 милион долари. Седумнаесет години откако престана да се произведува, „супра“ беше вратена во живот на неодамнешниот Автосаем во Детроит и компанијата тогаш објави дека првиот примерок ќе биде понуден на аукција. Таа се одржа во Скотсдејл, Аризона, а најмногу

Fiat Tipo во спортска изведба

Fiat Tipo во спортска изведба

Италијанскиот производител Fiat ја претстави спортската изведба на моделт Tipo кој ја носи додавката Sport. Tipo Sport е првата изведба на овој модел на Fiat оваа година, а доаѓа откако минатата беа претставени Tipo Mirror и Tipo Street. Првата разлика која може да се утврди во однос на останатите изведби е екстериерот. Така Tipo Sport се здоби со

Наука

И Русите решија да одат на Месечината

И Русите решија да одат на Месечината

Руски инженери подготвуваат модифицирана верзија на вселенското летало Сојуз-МС, кое ќе се користи за летови до Месечината. Во 2021 година руската вселенска агенција, „Роскосмос“ ќе го испрати првото вселенско летало на Месечината. За време на последниот состанок, претставниците на „Роскосмос“ изјавиле дека Русија  ја продолжува лунарната програма

Дали батериите од далечинско може да го заменат акумулаторот при палење на моторот?!

Дали батериите од далечинско може да го заменат акумулаторот при палење на моторот?!

Кога станува збор за Лада, сè е можно. Под претпоставка дека генерира доволно јака струја, секој тип на батерија е компатибилен. Кога станува збор за стандардните АА батерии, најчесто употребувани за далечински управувачи, светилки, играчки…, секако ви требаат повеќе од нив. Рускиот јутубер, познат по многу обработки на Lada и доста неконвенционални

Со скенирање на мозокот ќе утврдуваат дали учениците ја следат наставата

Со скенирање на мозокот ќе утврдуваат дали учениците ја следат наставата

Контроверзното тестирање на ова американско „технолошко чудо“ е веќе спроведено на 10 илјади кинески ученици, а слични програми се спроведуваат и во САД, Мексико, Шпанија и Бразил. Дали во иднина професорите ќе го скенираат мозокот на вашето дете за да бидат сигурни дека ја следи наставата? Оваа технологија иако звучи морничаво, веќе се тестира во

Руски научници предупредуваат на опасноста од судар на Земјата со астероид

Руски научници предупредуваат на опасноста од судар на Земјата со астероид

Астероидот Апофис (Apophis) би можел да падне на Земјата во 2068 година, а 2029 година ќе помине покрај Земјата на оддалеченост десет пати помала од оддалеченоста на Месечината од нашата планета, соопштија научниците од катедрата за небесна механика на Санктпетербуршкиот државен универзитет. Научниците подготвија реферат на оваа тема за московската

Забава

Северниот Пол забрзано се доближува до Сибир, предупредуваат научниците

Северниот Пол забрзано се доближува до Сибир, предупредуваат научниците

Земјеното магнетно поле забрзано се менува, па Северниот Пол се повеќе и побрзо се оддалечува од Канада и се насочува кон Сибир. Поради тоа, светскиот магнетен модел, наместо во 2020 година, како што било планирано, ќе биде ажуриран на 30 јануари оваа година. Северниот магнетен пол минатата година ја надмина меѓународната временска граница со брзина

Почина агентот на ЦИА што беше инспирација за филмот „Арго“ на Бен Афлек

Почина агентот на ЦИА што беше инспирација за филмот „Арго“ на Бен Афлек

Поранешниот агент на ЦИА, Тони Мендез почина на 78 години од Паркинсова болест, објави „Би-би-си“. Тој беше инспирација за филмот „Арго“ од 2013 година, кој освои „Оскар“. Филмот го режираше Бен Афлек, а тој ја играше и главната улога. Како експерт за тајни операции, Мендез во 1979 година помогнал да се осмисли план според кој шестмина американски

Карлеуша се вратила од Кина! Се појавила на снимање "Ѕвездите на Гранд"! Обезбедувањето излегло по неа (фото/видео)

Карлеуша се вратила од Кина! Се појавила на снимање "Ѕвездите на Гранд"! Обезбедувањето излегло по неа (фото/видео)

Не сакала да дава изјави Пеачката Јелена Карлеуша откога се најде во центар на по*но скандалот, брзо потезно заминала за Кина кај својот сопруг Душко Тошиќ. Иако се шпекулирало околу тоа дали ќе се врати на снимање на "Ѕвездите на Гранд", поп дивата покажала максимално професионална, со што се појавила на Кошутњак. Пеачката не била расположена да дава

Македонец ги забавува патниците на аеродромот во Катар, тој е атракција со неговите мелодии

Македонец ги забавува патниците на аеродромот во Катар, тој е атракција со неговите мелодии

30- годишниот Христијан,кој живее во Мелбурн, веќе подолго време е атракција на аеродромите низ целиот свет. Младиот музичар на светските аеродроми со својата изведба на светските хитови на клавир ги воодушевува сите присутни. Христијан изведува и традиционални мелодии од Балканот. Македонецот Христијан неодамна ги забавуваше патниците на аеродромот

Живот

Неделен хороскоп од 21 до 27 јануари

Неделен хороскоп од 21 до 27 јануари

Овен Вашето срце е исполнето со љубов. Постои личност кон која имате силни емоции. Оваа недела ќе се чувствувате како сите ваши соништа во љубовта конечно дека се остварат. Го чекавте ова долго време, и иако не сте најмногу стрпливи, ќе најдете дека вашиот почеток е достоен за тоа. Понекогаш универзумот ни ги дава најдобрите резултати. Бик Ќе имате

„Глобал гејм џем“ во Скопје и Битола од 25 до 27 јануари

„Глобал гејм џем“ во Скопје и Битола од 25 до 27 јануари

„Глобал гејм џем“ е најголемиот интернационален настан за креирање игри кој се одржува еднаш годишно, истовремено на повеќе локации низ целиот свет во вид на 48-часовен маратон. Како дел од International Game Developers Association (IGDA) неговата цел е да ги обедини сите кои креираат или имаат желба да креираат игри и да поттикне креативност, соработка

Денес е најдепресивниот ден во годината

Денес е најдепресивниот ден во годината

Денешниот ден, понеделник 21 јануари, се смета за најдепресивен ден во годината – таканаречениот „син понеделник” (blue monday), кој секоја година се паѓа на третиот понеделник во јануари. Оваа теорија е воспоставена пред 14 години од страна на психологот Клиф Арнал, кој ја аргументира со неколку нешта – временските услови се често лоши иако деновите

Почина најстарата жена во Русија, имаше 128 години

Почина најстарата жена во Русија, имаше 128 години

Најстариот човек во Русија – Нана Шаова почина на 128-годишна возраст, во градот Баксан во Република Кабардино-Балкарија. Ова го објави Регионалната администрација на официјалната Инстаграм страница. Жената беше официјално призната за највозрасната личност во Русија од јули 2017 година. Според кажувањата на синот на Нана, таа има осум деца, 19 внуци,

Љубов

Експертите откриват: Зошто Ве привлекуваат многу постари или помлади партнери?

Експертите откриват: Зошто Ве привлекуваат многу постари или помлади партнери?

Луис ван де Велде тврди дека годините за жените се само бројка, па поради тоа тие немаат предрасуди кон повозрасните мажи. „Жените дури кога ќе се погледнат во огледало ги гледаат знаците на стареење. Кај мажите причините се поинакви, па помлада девојка како партнерка предизвикува ист ефект како скап автомобил или часовник – воодушевување и значење“,

Секси хороскоп

Секси хороскоп

Астрологијата открива кој хороскопски знак е најперверзен, а кој најнежен во сексот… ОВЕН Овните повеќе преферираат груб секс. Овој знак сака да ја почувствува енергијата на партнерот. Ако сте вљубени во Овен, не двоумете се веднаш да преминете од зборови на дела. Претставниците на овој знак секогаш се подготвени за експерименти, но пуштете ги да ги

Мажите во зима имаат поголема потреба за секс

Мажите во зима имаат поголема потреба за секс

Мажите во текот на зимата имаат поголема потреба за секс, покажува анкета спроведена со помош на една апликација за онлајн состаноци. Во зима, кај мажите расте желбата за секс, но и желбата за нежност, романтика и блискост. Во анкетата учествувале 1.000 мажи, секој петти одговорил дека во зимскиот период времето би го поминал со партнерка и за која

Кој лаже повеќе: Мажите или жените?

Кој лаже повеќе: Мажите или жените?

Едно неодамна спроведено истражување го докажало она во што жените одамна се сомневаат: мажите лажат повеќе од жените! Во анализата на речиси 600 различни истражувања кои се спроведувале во последните неколку години, научниците откриле дека најмногу лажат помладите личности и мажите. Во истражувањето се изведувале мали експерименти, како фрлање парички

Сцена

Папараци ја фотографираа Анџелина Џоли откако се дозна дека Бред има нова девојка

Папараци ја фотографираа Анџелина Џоли откако се дозна дека Бред има нова девојка

Светските медиуми ја пренесоа веста дека Бред Пит е во врска со колешката Шарлиз Терон, а со неговата поранешна сопруга, Анџелина Џоли, тој сé уште води судска постапка за развод. Анџелина, на која како што пишуваат светските медиуми не ѝ е сеедно поради новата љубов на Бред, деновиве времето го поминуваше со наследниците. Папараците ја фотографираа

Билети за концертот на Андре Риу поевтини од оние за Владо Јаневски и Цеца: Ѕвездата доаѓа во Скопје и регионот!

Билети за концертот на Андре Риу поевтини од оние за Владо Јаневски и Цеца: Ѕвездата доаѓа во Скопје и регионот!

Светската музичка ѕвезда Андре Риу за првпат доаѓа во Македонија. Кралот на валцерот ќе настапи во арена „Борис Трајковски“ во Скопје на 6-ти јуни, а ќе биде придружуван од неговиот 60-член оркестар Јохан Штраус и многу солисти. Организатори на настанот се Пасворд Продукција, и најавуваат фантастичен сценски настап од актуелната светска турнеја на

Поради закана со бомба, уапсен синот на Лајонел Ричи

Поради закана со бомба, уапсен синот на Лајонел Ричи

Синот на познатиот музичар Лајонел Ричи, Мајлс е уапсен на лондонскиот аеродром Хитроу поради закана со бомба што, наводно, се наоѓала во неговиот багаж. Имено, 24-годишниот манекен станал агресивен откако му било забрането да влезе во авионот. при што најпрво се заканил дека ќе ја активира бомбата што, наводно, ја имал со него, а потоа и удрил еден

Снимка со Душко ги поплави социјалните мрежи. Еве што Тошиќ направил пред скандалот на Карлеуша! Знаел што го чека

Снимка со Душко ги поплави социјалните мрежи. Еве што Тошиќ направил пред скандалот на Карлеуша! Знаел што го чека

Фудбалерот Душко Тошиќ, сопругот на пеачката Јелена Карлеуша со денови се наоѓа во центар на интересот на јавноста поради по*но аферата на неговата сопругата. Имено на социјалните мрежи се појавила снимка на која Душко ја пее популарната песна на Јелена "Кој оваа драма ја режира". Многу коментираат дека фудбалерот насетувал што ќе го снајде. Погледајте

Мода

„Три“ ја издаде новата книга од гуруто за мотивација Робин Шарма, „Клубот 5 наутро“

„Три“ ја издаде новата книга од гуруто за мотивација Робин Шарма, „Клубот 5 наутро“

Во книжарниците на „Три“ од денеска е достапна книгата „Клубот 5 наутро“ од еден од највлијателните светски стручњаци за постигнување успех и личен развој, Робин Шарма. Шарма е најпознат по бестселерот „Калуѓерот што го продаде своето ферари“, а новата книга е посветена на сите кои сакаат да го ослободат својот потенцијал и да достигнат врвен успех

Пет 100% природни брендови на шминка кои мора да ги знаете

Пет 100% природни брендови на шминка кои мора да ги знаете

Време е да ги пробате овие одлични природни производи. Кога за прв пат се појавија производи кои беа промовирани како целосно природни, сите ние љубопитно ги испробавме новите beauty производи само за да останеме разочарани, дали поради сомнителните лабараториски формули или лажниот маркетинг на козметиката која воопшто не е природна. За среќа, во

Новата колекција на Ели Сааб ќе сакате да ја гледате одново и одново

Новата колекција на Ели Сааб ќе сакате да ја гледате одново и одново

Пред-есенските колекции за 2019 година се актуелни периодов, па имаме можност да видиме како ќе се движат модните трендови. И Ели Сааб неодамна ја презентираше неговата нова колекција и повторно успеа да ја освои женската публика. Модниот израз на либанскиот дизајнер станува се' пософистициран во модниот израз. Веќе одамна светкавите и тантелни креации

Превртените фармерки се вистински хит!

Превртените фармерки се вистински хит!

Најновиот модел на фармерки кој на намаление чини само 17 долари ги зачуди љубителите на модата. Знаеме дека во модата сѐ е дозволено, но нивната идеја за лансирање фармерки кои изгледаат како да се облечени наопаку не наиде на позитивен одзив кај потрошувачите. View this post on Instagram A post shared by boohoo.com (@boohoo) on Jan 16, 2019 at 12:43pm

Хумор

Британски министер го стави Путин на тоалетна хартија

Британски министер го стави Путин на тоалетна хартија

Во кабинетот на британскиот министер за одбрана Гавин Вилијамс, фотографирана е ролна тоалет хартија со ликот на рускиот претседател Владимир Путин. Од Кремљ одбиле да го коментираат овој случај. Гавин Вилијамсон често користи воено-борбен тон во обраќањето на Владимир Путин, но овој пат, тие кои го познаваат велат дека министерот отишол еден чекор

Кога шанкерот сака нешто да ти каже

Кога шанкерот сака нешто да ти каже

Којзнае што сака да и каже.

Најстариот народ на Балканот: Македонците, Србите, Албанците, Хрватите, Бошњаците или Црногорците?

Најстариот народ на Балканот: Македонците, Србите, Албанците, Хрватите, Бошњаците или Црногорците?

30 Споделувања Share Tweet Освестувачки принтскрин се врти на друштвените мрежи во регионов. Во него се собрани наслови од статии на интернет порталите на нашево балканско поднебје, на тема „најстар народ“ на Балканот и/ли Европа. Реално, нема ни потреба да се читаат самите статии. Од самиот збир наслови станува јасно – сите сме најстар народ на Балканот

Како се криумчари мобилен и марихуана во затвор

Како се криумчари мобилен и марихуана во затвор

Во затвор не е дозволено да се поседува мобилен телефон, а уште помалце наркотични супстанции. Полицијата од Бразил објави видео како луѓето пробуваат да криумчарат работи во затвор. Ова не е обично шише кока кола.

Патувања

5-те најдобри европски дестинации за Денот на вљубените

5-те најдобри европски дестинации за Денот на вљубените

Сигурно веќе сте размислувале како можете да го зачините месецот на љубовта и да направите нешто поразлично. Доколку вашата девојка или сопруга суптилно ви кажала дека сака посебно изненадување за овој Ден на вљубените, најдоброто нешто што можете да ѝ го подарите е патување. Доколку не можете да се одлучите за дестинација, овие предлози се совршени

Најбараните пасоши кои може легално да се купат

Најбараните пасоши кои може легално да се купат

На многу луѓе им требаат повеќе пасоши, било тоа да е заради патување, економски причини, помали даноци или инвестиции со помали давачки. – За некои тоа е статусен симбол, како купувањето автомобил, нагласува економистот Нури Кац. Купувањето втор и трет пасош е особено тренд меѓу богатите, и во тој случај најчесто се работи за државјанство во замена

Музеј на скулптури од сол 330 метри под земјата во Полска

Музеј на скулптури од сол 330 метри под земјата во Полска

На југот на Полска се наоѓа една необична „солена пештера“ – музеј, што се наоѓа на 327 метри под земјата. Порано тоа било рудник за сол, активен од 13. век, па до 2007 година, но денес е туристичка атракција што годишно ја посетуваат милион туристи, каде се прават и свадби Рударите низ вековите ја покажале и својата уметничка умешност, за што сведочат

Десет музеи кои ќе бидат отворени во 2019 година

Десет музеи кои ќе бидат отворени во 2019 година

Нова Економија – Белград Новата 2019 година ги носи можеби најинтересните информации за музеите кои ќе бидат првпат отворени ширум светот. 1. Музеј на Кипот на слободата, Њујорк Свеченото отворање се планира во мај 2019 година. Овој музеј, со површина од 26 илјади квадратни метри, вреден 70 милиони долари, ќе биде дом на оригиналниот факел на статуата

Здравје

Претерувањето со Вијагра го оштетува видот

Претерувањето со Вијагра го оштетува видот

Британец зел 10 пати силденафил повеќе од вообичаено, па завршил со „дупка“ во видот и преголема чувствителност на светлина. Станува збор за активна состојка на Вијаграта, а мажот испил цело шишенце апчиња одеднаш, пишува „Дејли Меил“. Кусо по ризичниот „потфат“, тој забележал дека е премногу чувствителен на посилна светлина и дека не може да гледа

Шест корисни својства на маслото од диво оригано

Шест корисни својства на маслото од диво оригано

Маслото од оригано е еден од најсилните природни антибиотици, а го користеле уште античките Грци. Тоа помага против габични инфекции, во борбата против кожни болести, при проблеми со дишењето и кардиоваскуларни заболувања. Против бактериски и габични инфекции Многу истражувања покажале дека маслото од оригано успешно се бори против 30 видови бактерии,

Ова е најздравата положба за спиење: Помага за болките во вратот и грбот и го намалува 'рчењето!

Ова е најздравата положба за спиење: Помага за болките во вратот и грбот и го намалува 'рчењето!

Ако некогаш сте се запрашале дали положбата за спиење има врска со здравјето, го имаме одговорот. Според ајурведа, не е сеедно во која положба спиете, а дури постои и таква која е нездрава. Станува збор за спиење на левата страна. Постојат повеќе причини зошто е тоа така. Добро е за здравјето на нашето срце и протокот на крв и лимфоми кои се ослободуваат

Проверете дали се дебелеете поради храна или поради болест

Проверете дали се дебелеете поради храна или поради болест

Прекумерната телезна тежина и угоеноста се водечки здравствени проблеми на модерното време. Резултат е прекумерното таложење масно ткиво во организмот. Се дефинира со индекс на телесна маса (ИТМ), при што ИТМ >25 означува прекумерна телесна тежина, а >30 угоеност. Најчеста причина за дебелеење е прекумерниот внес на калории преку храна проследено со

Храна

Омилено место за шопинг: Бутик за лук, наместо парфимерии и бутици за брендирана облека

Омилено место за шопинг: Бутик за лук, наместо парфимерии и бутици за брендирана облека

Ќе ме разберат само оние кои се мераклии за јадење, за готвење и за пазарење по тезгите на зелените пазари, наместо по маркети или, не дај боже, по молови Живееме во потрошувачко општество и секако, сите сакаме да купуваме и тоа, да купуваме повеќе од што треба. Барем сите ние кои можеме да го правиме тоа затоа што имаме редовни и пристојни приходи

Романтична пакет понуда за Денот на вљубените во луксузниот хотел Премиер!

Романтична пакет понуда за Денот на вљубените во луксузниот хотел Премиер!

Ако љубовта на вашиот живот е вљубеник во зимата, тогаш со сигурност повторно ќе се вљуби во вас во PREMIER LUXURY MOUNTAIN RESORT. Оваа година, дозволете си романтичен одмор полн со љубов на снежната Пирин планина. По повод Денот на вљубените, уживајте во специјално подготвена романтична вечера и цел пакет полн со љубов кој за вас го подготви PREMIER

Не го прави наместо детето, она што тоа може да го направи само

Не го прави наместо детето, она што тоа може да го направи само

Доколку мислите дека ги штитите децата преземајќи сѐ на себе, знајте дека никого не можеме да заштитиме – луѓето само можеме да ги зајакнеме. – Постои едно правило до кое се обидував да се придржувам додека децата ми беа мали, а тоа гласи: „ Не го прави наместо детето, она што може да го направи самото“, вели д-р Џордан Б Петерсон , клинички психолог,

Потпечено пилешко со павлака и компири

Потпечено пилешко со павлака и компири

Потребни состојки: 300-400 гр пилешко бело месо 50 гр растопен маргарин 5 лажици павлака 1 лажица презла 3 чешниња лук варени компири вегета сол бибер зачин по желба Начин на подготовка: Пилешкото бело месо исечкајте го на шницли. Посолете го со вегета или сол. Добро истријте за шницлите да впијат. По вкус можете да ставите и бибер за да добие поубав

Фудбал

Меси и Суарез заедно постигнале повеќе голови од сите тимови во Ла Лига

Меси и Суарез заедно постигнале повеќе голови од сите тимови во Ла Лига

Барселона синоќа го победи Леганес со 3:1, а по еден гол постигнаа Лионел Меси и Луис Суарез. Овие двајца се најдобри стрелци во лигата, Меси постигнал 18, а Суарез 15 гола. Меси и Суарез по 20 кола постигнале заедно 33 гола, а неверојатен е податокот дека тие двајца постигнале повеќе голови од сите останати екипи во лигата. Меси и Суарез имаат постигнато

Челзи кон Барса: Колку чини Кутињо?

Челзи кон Барса: Колку чини Кутињо?

Преставници на лондонските „сини“ влегле во контакт со преставници на Барселона за можноста да го купат Бразилецот. Преставници на англиски Челзи веќе ги исконтактирале своите колеги од Барселона за играчот од средниот ред Филипе Кутињо. Барселона го направи Кутињо еден од најскапите играчи на сите времиња откако го донесе од Ливерпул пред 12 месеци,

Ванда: Телефонот ми е секогаш вклучен, кога ќе реши Интер нека ми се јави

Ванда: Телефонот ми е секогаш вклучен, кога ќе реши Интер нека ми се јави

Ванда Нара, сопругата и агентот на напаѓачот на Интер, Мауро Икарди, рече дека капитенот на „неро-азурите“ е подготвен да го продолжи договорот со клубот. – Кога клубот одлучи дека дојде вистинскиот момент нека ни се јави. Ќе одговориме и ќе седнеме за да преговараме со нив. Постои реална шанса тој да остане во Интер уште долго. Кога ќе се одржи средбата

Алваро Мората се враќа во Мадрид

Алваро Мората се враќа во Мадрид

Напаѓачот на Челзи, Алваро Мората, до крајот на сезоната ќе го носи дресот на Атлетико Мадрид. „Марка“ открива дека двата тима постигнале договор, иако Челзи во почетокот одбивал да преговара за позајмица на напаѓачот. Според овој извор, Мората од утре официјално ќе стане член на Алетико. Алваро Мората дел од својата јуниорска кариера минал во Атлетико,

Кошарка

Химки го отпуштија Барцокас, нов тренер е Куртинаитис

Химки го отпуштија Барцокас, нов тренер е Куртинаитис

Јоргос Барцокас повеќе не е тренер на кошаркарскиот клуб Химки. Гркот по 18 месеци доби отказ на функцијата. Химки, во тековната сезона, играат во променлива форма, во ВТБ лигата имаат скор од 11 победи и два порази, додека во Евролигата тимот забележал седум победи и 12 порази. Од Химки веднаш по отказот што го доби Барцокас соопштија дека нов тренер

Будење на заспаниот ѕвер: Дерик Роуз погоди за победа на Минесота

Будење на заспаниот ѕвер: Дерик Роуз погоди за победа на Минесота

Оваа НБА сезона носи многу возбудувања, а едно од најпријатните е Дерик Роуз, кој по неколку години исполнети со повреди, полека почна да се враќа во врвна форма и сега е голем фактор за победите на тимот од Минесота. Минесота Тимбервулвс пред домашната публика стигна до победа против Феникс Санс од 116:114, откако Дерик Роуз го погоди последниот шут

Половина тим на „езерџиите“ во болница

Половина тим на „езерџиите“ во болница

Еден од најтрофејните тимови во НБА лигата, екипата на Лос Анџелес Лејкерс, не може глава да крене од повредите на кошаркарите кои константно ги измачуваат. Само што помислија дека завршија со десеткуваниот ростер во текот на целата сезона, во Лејкерс ќе мора да се помират со фактот дека остануваат без Лонзо Бол. Според медицинските извештаи и по прегледувањео

Играчите мора да сфатат дека играат за МЗТ Скопје

Играчите мора да сфатат дека играат за МЗТ Скопје

Кошаркарскиот вицешампион на Македопнија, екипата на МЗТ Скопје славеше во дерби дуелот против Блоктохена со 97:90, на стартот на новиот дел од сезоната во најслината домашна кошаркарска конкуренција. Со овој триумф „металците“ се израмнија според досегашниот биланс со гевгелискиот состав и единствено Работнички е подбар на првенствената табела. Во

Ракомет

МУНДИЈАЛОТ НИЗ БРОЈКИ: Кузмановски и Манасков минаа скоро по шест часа на терените во Германија

МУНДИЈАЛОТ НИЗ БРОЈКИ: Кузмановски и Манасков минаа скоро по шест часа на терените во Германија

Македонскиот селектор на Мундијалот во Германија и Данска имаше на располагање 18 ракометари, а на 17 од нив им даде минутажа на седум натпревари колку што беа одиграни во групната фаза и во Президент Купот. Најголема минутажа на теренот помина Филип Кузмановски, а по него следуваат единственото класично лево крило Дејан Манасков, Филип Талески и Столе

Хрватска останува без Циндриќ: Сè ме боли, ама баш сè!

Хрватска останува без Циндриќ: Сè ме боли, ама баш сè!

Селекторот на Хрваткса, Лино Червар, мораше да направи една измена во хрватскиот состав за денешниот натпревар против Германија. „Каубоите“ останаа без услугите на поранешниот вардарец Лука Циндриќ, кој најверојатно нема да настапув до крајот на Мундијалот. „Ме боли сè, ама баш сè!“, кратко коментираше Циндриќ по натпреварот со Бразил. Негова замена

Македонската лига станува атрактивна: Искусен Русин потпиша за Бутел

Македонската лига станува атрактивна: Искусен Русин потпиша за Бутел

Во пролетниот дел од сезоната, тимот на Бутел ќе биде засилен со искусниот руски интернационалец Алексеј Григориев, кој потпиша договор до крајот на следната сезона. Овој 36-годишниот Русин потекнува од Динамо Астрахан, а во кариерата настапуваше две сезони и за Мешков Брест, беше дел од украинскиот Мотор Запорожје, Санкт Петербург, унгарските Балатонфуреди

Македонија победа против Чиле за крај на Мундијалот

Македонија победа против Чиле за крај на Мундијалот

Македонија го совлада Чиле и го освои 15 место на Светското првенство во Германија и Данска. Пласман ист како и пред две години, на Светското првенство во Франција. Како и на претходните два меча што ги имаме играно со овој противник и на оваа средба резултатот беше тесен, а победата извојувана практично во последните минути. Македонија поведе 6-3,

Автомото

Volkswagen ID. R најави уривање на рекордот на Nürburgring зa EV!

Volkswagen ID. R најави уривање на рекордот на Nürburgring зa EV!

Победникот на Pikes Peak Ромеин Дума ( Romain Dumas) поминал круг во моделот кој ја најавува оиднината на марката од Волфсбург (Wolfsburg) По рекордното време постигнато на познатиот Пикес Пик (Рikes Peak) рели предизвикот, на потег е ID. R , Новиот целосно електричен модел на  Volkswagen што е само во најави и веќе сега сака да го урне рекордот по

По стапките на својот татко: Мик Шумахер потпиша за Академијата на Ферари

По стапките на својот татко: Мик Шумахер потпиша за Академијата на Ферари

Синот на легендарниот Формула 1 возач Михаел Шумахер, Мик и официјално стана член на Возачката академија на тимот на Ферари (ФДА), потврдуваат од еден од најголемите клубови во „најбрзиот циклус на светот“. Младиот Мик со Ферари потпиша тригодишен договор и заедно со Роберт Шварцман, Енцо Фитипалди, Калум Ајлот, Џулијано Алези, Маркус Армстронг и Џанлука

Dakar 2019 Финални резултати / ФОТО+ВИДЕО

Dakar 2019 Финални резултати / ФОТО+ВИДЕО

Перу беше домаќин на сите оние кои успеаја да ја поминат целта по исцрпувачката 10-дневна трка. Покрај победниците, на крајната дестинација во Лима пристигнаа 179 мотоциклисти, возачи и екипажи (75 мотоцикли, 15 квад возила, 76 автомобили, 20 SxS и 13 камиони), кои уживаа во завршната церемонија, која на крајот беше одржана на плажата Магдалена, каде

Тото Волф се премисли за Хало

Тото Волф се премисли за Хало

Тимскиот шеф на Мерцедес, Тото Волф, се предомислил за хало системот за заштита на кокпитот и главите на возачите по инцидентот помеѓу Шарл Леклер и Фернандо Алонсо на ланскиото Белгиско Гранд При. Мекларенот на Алонсо, подбутнат од Нико Хулкенберг, го прелета Зауберот на Леклер, а со тркало мина токму над главата на Леклер. ФИА го истражи инцидентот

Тенис

Ѓоковиќ се мачеше против Медведев

Ѓоковиќ се мачеше против Медведев

Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во четврт-финалето на Австрлија опен. Шесткртниот шампион вложи многу труд и по три часа и 19 минути игра успеа да го скрши Данил Медведев со 3.1 (6/4, 6/7, 6/2, 6/3). „Се обидував на разни начини, клучните моменти се случуваа кај брејк топките. Ги чекав своите шанси“, изјави Ѓоковиќ по мечот. Ѓоковиќ за 40 минути

Излезе на теренот, па мораше да се врати во тунелот: Серена со еден комичен потег и реакција ја изнасмеа публиката во Мелбурн

Излезе на теренот, па мораше да се врати во тунелот: Серена со еден комичен потег и реакција ја изнасмеа публиката во Мелбурн

Серена Вилијам по една голема борба успеа да ја совлада Симона Халеп со 2-1 во сетови и да се пласира во четвртфиналето на Австралија Опен. Но оваа средба освен по квалитетниот тенис на арената „Род Лејвер“ ќе се памети по еден гаф, комичен потег за кој се погрижи Серена. Имено пред почетокот на натпреварот, спикерот го најавуваше дуелот, но во моментите

Постојано кршам рекети, изгледа не ме следите доволно

Постојано кршам рекети, изгледа не ме следите доволно

Шампионот на завршниот турнир во Лондон, Германецот Александар Зверев, никако да оствари некои подобри резултати на грен слем турнирите. Доколку не се смета  четвртфиналето на Ролан Гарос минатата година, талентираниот тенисер не може да се пробие повеќе од третото или четвртото коло, а така ќе остане и по првиот грен слем сезоната, Австралија опен

СКАНДАЛ НА АО: Нишикори победи после пет часа игра, Буста беснееше кај судијата – со право!

СКАНДАЛ НА АО: Нишикори победи после пет часа игра, Буста беснееше кај судијата – со право!

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори успеа после голема борба да се пласира во четвртфиналето на Австралија Опен. Нишикори во епски меч кој траеше повеќе од пет часа го победи Карењо Буста со 3:2 сетови (6:7, 4:6, 7:6, 6:4, 7:6). Овој меч сепак нема да се памети по големиот пресврт и драматичноста туку поради скандалот во тајбрејкот од одлучувачкиот сет

Микс

Јужнокорејски спортистки ги обвинија тренерите за силување

Јужнокорејски спортистки ги обвинија тренерите за силување

Неколку јужнокорејски спортистки ги обвинија своите тренери за сексуална злоупотреба, откако двојната олимписка шампионка во лизгање Шим Сук-хи изјави дека тренерот ја силувал. Групата „Солидарност за младите лизгачки“ денеска одржа прес-конференција во јужнокорејскиот парламент во Сеул и соопштија дека уште пет лизгачки изнеле исти обвинувања, но

Спектакуларни финалиња: Њу Ингланд и ЛА Ремс ќе играат во финалето на Супер Боул

Спектакуларни финалиња: Њу Ингланд и ЛА Ремс ќе играат во финалето на Супер Боул

Њу Ингланд Петриотс повторно ќе играат во Супербоул финалето. Таму ги однесе веројатно најдобриот НФЛ играч на сите времиња, Том Брејди. Со победата над Канзас Сити во финалето на АФЦ конференцијата со резултат 37-31, Њу Ингланд патриотс стигнаа до рекордниот 9-ти Супербоул под раководството на легендарниот тренер Бил Беличик и квотербекот Том Брејди

Кучето на Хамилтон заработува 700 долари дневно

Кучето на Хамилтон заработува 700 долари дневно

Едно од двете кучиња на светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон се здоби со голема популарност како модел и заработува 700 долари дневно. Британскиот пилот има два англиски булдози – Роско и Коко. Хамилтон ги третира како деца, и често Роско и Коко го придружуваат на долгите патувања во приватниот авион на Британецот. Роско е веќе професионален

Лоренцо утре ќе биде опериран

Лоренцо утре ќе биде опериран

Шпанскиот Мото ГП возач, Хорхе Лоренцо, повторно ќе паузира поради повреда. Од неговиот тим – Репсол Хонда објавија дека Лоренцо се здобил со скршеница на раката поради која утре ќе биде опериран. Повеќекратниот шампион во Мото ГП шампионатот во изминатиот период имаше проблеми со зглобовите на рацете и нозете, но откако се рехабилитираше, повторно