Телевизија 24

Ударни вести

Македонија

Најнови вести


Пратеникот Владимир Ѓорчев (41) денеска на прес конференција во 14.30 часот јавно ќе објави дека ќе поднесе кандидатура до конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на која ќе се бира кандидат за претседател на државата.

Ѓо...

Економија

Најнови вести


400 километри патишта во вредност од 236 милиони евра, најави владата со почетокот на градежната сезона годинава. Градежните активности треба да обезбедат раст на градежништвото и поголема економска активност. Евентуа...

Свет

Најнови вести


На расправата за ратификација на Договорот од Преспа пријавени за збор се 205 од 300 пратеници колку што брои грчкиот Парламент, а обраќање ќе имаат и координаторите на партиите, министрите во Владата и лидерите на по...

Спорт

Најнови вести


Српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ обезбеди полуфинале на Гренд слем турнирот Австралија Опен откако предмалку го доби двобојот со Јапонецот Кеи Нишикори. Нишикори поради повреда го предаде мечот на средината на втори...

Ви го претставуваме нашиот 24h тим! Прочитајте повеќе информации за нас!

За Нас

Култура

Најнови вести


Играно-документарниот филм „Ти си Алеф“ – авторски проект на проф. д-р Соња Ризоска-Јовановска, во кој насловната улога ја игра Игор Џамбазов, премиерно ќе биде прикажан во Македонската опера и балет...

Слобода на медиуми

Најнови вести


Со 800 илјади евра ќе се подржи печатењето и дистрибуцијата на печатените медиуми од општ и информативен карактер посочи министерот задолжен за комуникации, отчетност транспаретнопст Роберт Поповски...


Пред и по Преспанскиот договор - паѓаат ли стегите во државата што важеше за заробена. Дали помирувањето е процес кој дава резултати, и зошто поделбите меѓу Македонците се уште се големи? Грција пред ратификацијата на...


Новиот пилот на Рено, Даниел Рикардо, потврди дека водел преговори со Мекларен пред да се одлучи каде ќе ја продолжи кариерата.

Минатата сезона тој објави дека го напушта Ред бул.

„Имав две средб...


Во денешна Грција, додека социоекономските превирања ја уништуваат Јужна Европа, се одвиваат три различни приказни, и секоја претставува приказна на една поинаква генерација на млади кои се вљубуваат во странци, за на...


Медичи биле олигархиско семејство, чии претставници помеѓу 12 и 17 век постојано бил владетели со Фиренца. Од династијата Медичи произлегле римски папи, неколку членови на кралското семејство на Франциј...