Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wolne tematy (3 – 2019)

Posted by Marucha w dniu 2019-01-17 (Czwartek)

Podobnie do Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, zmarły prezdent Gdańska, Paweł Adamowicz, budował Królestwo Boże na ziemi. Zaczął od siebie. Liczby nieruchomości będących jego własnością sam nie potrafił zliczyć.

Poprzednie: https://marucha.wordpress.com/2019/01/11/wolne-tematy-2-2019/

Gajowy Marucha

Posted in Różne | 221 Komentarzy »

Tajemnica bolesna, radosna i chwalebna

Posted by Marucha w dniu 2019-01-20 (Niedziela)

Zamordowanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na oczach tysięcy ludzi, z których żaden nawet nie próbował przeszkodzić uzbrojonemu w nóż napastnikowi, a który potem wygłosił jeszcze coś w rodzaju orędzia do narodu, wywołało ogromny rezonans w całej Polsce, a nawet i poza jej granicami.

Mam oczywiście na myśli Światowy Kongres Żydów, który z tej przyczyny wyraził swoje „zaniepokojenie” chociaż pan prezydent Adamowicz Żydem nie był. Inna sprawa, że – podobnie zresztą jak wszystkim innym ludziom publicznie znanym – również i jemu przypisywano żydowskie pochodzenie i nawet wymyślono mu jakieś żydowsko brzmiące nazwisko.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 13 Komentarzy »

Europoseł PiS wzywa do wsparcia irańskich komunistów

Posted by Marucha w dniu 2019-01-20 (Niedziela)

Europoseł Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwość wzywa Zachód do wsparcia organizacji Ludowych Mudżahedinów, czyli komunistycznej opozycji wobec obecnych władz Iranu. Jego zdaniem ugrupowanie ma spory potencjał i może pomóc w obaleniu irańskiego rządu, który poprzez rozwój swojego potencjału militarnego ma zagrażać regionowi Bliskiego Wschodu i tym samym „interesom zachodnich demokracji”.

Jeden z najczęściej udzielających się w mediach polityków PiS-u przedstawił swoje poglądy na łamach „International Policy Digest”, amerykańskiego magazynu wydawanego w południowokoreańskim Seulu. W swoim tekście zachwala on przede wszystkim działalność Organizacji Bojowników Ludowych Iranu, znanych powszechnie jako „Ludowi Mudżahedini”, którzy jego zdaniem są rzekomo w stanie zmienić irański system polityczny.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 18 Komentarzy »

Meksyk: wybuch rurociągu zabił 66 osób

Posted by Marucha w dniu 2019-01-20 (Niedziela)

Liczba ofiar wybuchu rurociągu w Meksyku w ciagu nocy wzrosła do 66 osób, 76 osób zostało rannych, wśród nich są osoby w bardzo ciężkim stanie, powiedział na konferencji prasowej gubernator Hidalgo Omar Fayyad.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 13 Komentarzy »

Pseudo-patriotyzm i chrześcijaństwo: zabronione wypowiedzi Lwa Tołstoja

Posted by Marucha w dniu 2019-01-20 (Niedziela)

Są to fragmenty z artykułu „Chrześcijaństwo i patriotyzm”, który Tołstoj napisał w latach 1893-94, ale nie mógł opublikować z powodu cenzury. Po raz pierwszy w Rosji artykuł Tołstoja, między innymi zabronionymi, pojawił się dopiero w 1906 r. w wydaniu N.E. Feltena, za co ten został pociągnięty do sądowej odpowiedzialności.

Rządy zapewniają narody, że są zagrożone atakami przez inne narody i wewnętrznych wrogów, i że jedynym sposobem na wybawienie od tego niebezpieczeństwa jest niewolnicze posłuszeństwo narodów wobec swoich rządów.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 24 Komentarze »

Kłopot z Chmielnickim

Posted by Marucha w dniu 2019-01-19 (Sobota)

Kolejna rocznica ugody perejasławskiej pokazuje kłopot, jaki obecna Ukraina ma z Chmielnickim, przez wieki używanym do konstytuowania tożsamości ukraińskiej, nie pomijanym nawet w okresie sowieckim.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Historia | 18 Komentarzy »

Święty Adamowicz, patron eurokołchozu

Posted by Marucha w dniu 2019-01-19 (Sobota)

[Adamowicz niewiele mnie obchodzi, ale lubię artykuły Katarzyny TS – admin]

Wy, którzy łudzicie się, że zabójstwo Pawła Adamowicza przyczyni się do odbudowy wspólnoty, porzućcie wszelką nadzieję. Nie będzie żadnego pojednania.

Trumna Pawła Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 63 Komentarze »

Co ósmemu seniorowi brakuje pieniędzy na opłacenie rachunków

Posted by Marucha w dniu 2019-01-19 (Sobota)

Spłata rat kredytów, choroby i oczekująca pomocy rodzina to główne powody kłopotów finansowych seniorów – wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Na brak pieniędzy na opłacenie rat i rachunków co najmniej raz w miesiącu skarży się co ósmy z 65-74 latków.

Jak podkreśla BIG, mimo tych kłopotów emeryci i tak lepiej radzą sobie z zarządzaniem domowym budżetem niż pozostałe grupy wiekowe Polaków, gdzie niemal co czwarta osoba przynajmniej raz w miesiącu boryka się z brakiem pieniędzy na opłacenie rat czy rachunków.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Gospodarka, Polityka | 17 Komentarzy »

Głupek pod lawiną

Posted by Marucha w dniu 2019-01-19 (Sobota)

Zima wyszczerzyła zębiska. Południe kraju pod śniegiem. Bieszczady, Tatry, Beskidy, Sudety okryła biała pierzyna. Bajkowe krajobrazy mniej są takimi dla miejscowych. Tu i ówdzie zawieszono lekcje, nie sposób bowiem dotrzeć do szkół przez parometrowe zaspy. Szwankuje transport publiczny i prywatny. Nic nowego. Natura ma swoje prawa i boczenie się na nią nie ma sensu.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Różne | 5 Komentarzy »

Pro-banderowska kastracja ustawy o IPN

Posted by Marucha w dniu 2019-01-19 (Sobota)

Polska legislacja od dawna jest chora, nadmiernie kazuistyczna i niewolniczo przywiązana do literalnej tylko interpretacji przepisów. Nazywam to roboczo „prawem czerwonego samochodu”. Kiedy bowiem gdzieś w Polsce obowiązuje „zakaz skrętu samochodów w prawo” – to zawsze znajdzie się ktoś, kto zapyta: „ale zaraz, co to znaczy samochodów?! przecież nie uchwalono, czy czerwonych też!”.

I Sejm bierze się za uchwalanie poprawki, że „zakaz obowiązuje też czerwone samochody”. A potem ktoś zwraca uwagę, że nie wspomniano o żółtych…

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 7 Komentarzy »

W Szwecji mnożą się gwałty dokonywane na dzieciach

Posted by Marucha w dniu 2019-01-19 (Sobota)

Jak podaje portal dzienniknarodowy.pl liczba zgłoszonych przypadków gwałtów wzrosła o 33 % w ciągu ostatnich dziesięciu lat a o 8 % w stosunku do poprzedniego roku – według opublikowanego właśnie raportu Szwedzkiej Krajowej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (Brå).

Brottsförebyggande rådet (Brå) jest agencją rządową w ramach Ministerstwa Sprawiedliwości, która działa jako ośrodek badań i rozwoju w ramach systemu sądowego. Rada działa przede wszystkim na rzecz zmniejszenia przestępczości i poprawy poziomu bezpieczeństwa w społeczeństwie poprzez tworzenie danych i upowszechnianie wiedzy na temat przestępczości i zapobiegania przestępczości.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 6 Komentarzy »

Autorytet na nogach z banknotów?

Posted by Marucha w dniu 2019-01-19 (Sobota)

Po tym jak Jerzy Owsiak ogłosił, że rezygnuje ze stanowiska prezesa fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wśród jego zwolenników zapanowały nastroje niemal histeryczne.

Swoją drogą ciekawe czy podobnie zareagowaliby zwolennicy księdza Tadeusza Rydzyka, gdyby ten ogłosił, że rezygnuje z kierowania „Radiem Maryja”, telewizją „Trwam” i innymi przedsiębiorstwami, które na tej bazie stworzył.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 33 Komentarze »

Żadnego brexitu nie będzie. Farage nie ma złudzeń – przygotujcie się na drugie referendum

Posted by Marucha w dniu 2019-01-18 (Piątek)

Opera mydlana wokół brexitu trwa. Odrzucenie w brytyjskim parlamencie porozumienia z UE wywołało pat. Możliwe są trzy rozwiązania: wyjście bez porozumienia, czyli tzw. „twardy brexit”, powrót do negocjacji z KE lub powrót… do Unii, czyli powtórka referendum.

Były przewodniczący Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage nie ma wątpliwości i twierdzi, że właśnie taką kartą chcą zagrać brytyjskie elity.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 19 Komentarzy »

Większość terrorystów we Francji była znana policji

Posted by Marucha w dniu 2019-01-18 (Piątek)

Według analizy think tanku GLOBSEC, zajmującego się kwestiami bezpieczeństwa, większość ataków terrorystycznych we Francji była przeprowadzona przez radykałów islamskich, znanych już wcześniej policji i służbom bezpieczeństwa.

GLOBSEC (międzynarodowa instytucja z siedzibą w Bratysławie) zbadał 22 ataki i incydenty terrorystyczne we Francji od 2012 roku. Według analizy, prawie 80 procent osób, które wzięły udział w tych atakach, widniało na policyjnej liście kontrolnej, a w sumie służby miały na oku 97 procent z nich.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 10 Komentarzy »

Bezwarunkowa kapitulacja Polski przed banderowską Ukrainą

Posted by Marucha w dniu 2019-01-18 (Piątek)

Polski już nie ma. Nie istnieje ona nawet w formie czysto teoretycznej. Wszystko co pozostało, to tylko kreski na mapie.

Rzygać mi się chce, gdy patrzę na pedalski uśmiech na twarzy Maliniaka

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 51 Komentarzy »

Warszawa zrealizuje oczekiwania środowiska LGBT

Posted by Marucha w dniu 2019-01-18 (Piątek)

Warszawski Ratusz już niedługo ma zaprezentować podczas sesji rady miejskiej nowy projekt, mający głównie na celu przeznaczenie publicznych środków na oczekiwania mniejszości seksualnych. Prezydent Rafał Trzaskowski chce więc wybudować hostel interwencyjny i centrum społeczno-kulturalnego LGBT, a także zapowiada przeciwdziałanie przemocy wobec przedstawicieli tych środowisk.

O sprawie poinformował wiceprezydent Paweł Rabiej, będący zresztą zadeklarowanym homoseksualistą, który nie ukrywał już przed wyborami, iż rządy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej będą opierać się w stolicy na kwestiach ideologicznych.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 15 Komentarzy »

Zmiana „dobra” i jeszcze lepsza

Posted by Marucha w dniu 2019-01-18 (Piątek)

Lepsze jest wrogiem dobrego. Nawet „dobrą zmianę” można przecież zastąpić zmianą jeszcze lepszą, która w tej sytuacji musi okazać się wrogiem „dobrej zmiany”. A kiedy „dobra zmiana” zaczęła być zastępowana przez zmianę jeszcze lepszą? Ano wtedy, gdy po felonii, jakiej pan prezydent Andrzej Duda, po 45-minutowej rozmowie telefonicznej z Naszą Złotą Panią dopuścił się wobec swego wynalazcy, czyli Naczelnika Państwa Jarosława Kaczyńskiego.

Felonia ta niebywale Naczelnika Państwa osłabiła, toteż zaczął cofać się na całej linii, a zewnętrznym wyrazem tej rejterady, która zresztą trwa cały czas, była „głęboka rekonstrukcja rządu”, w ogólnych zarysach zgodna z oczekiwaniami starych kiejkutów i Stronnictwa Pruskiego.

Czytaj resztę wpisu »

Posted in Polityka | 5 Komentarzy »