Dzieje.pl - Portal Historyczny

21 stycznia

 • Wincenty Witos. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

  1874
  / 145 LAT

  W Wierzchosławicach koło Tarnowa urodził się Wincenty Witos, przywódca ruchu ludowego, trzykrotny premier II RP, jeden z przywódców Centrolewu, więzień brzeski.

 • Ksiądz Stefan Niedzielak. Fot. PAP/L. Wdowiński

  1989
  / 30 LAT

  Na plebanii kościoła św. Karola Boromeusza w Warszawie odnaleziono zwłoki zamordowanego księdza proboszcza Stefana Niedzielaka – związanego z opozycją, byłego kapelana Armii Krajowej, a następnie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, twórcy Narodowego Sanktuarium Pomordowanych na Wschodzie na Powązkach, współzałożyciela i opiekuna wspólnoty Rodzina Katyńska; sprawcy zbrodni pozostali nieznani.

 • Bogusław Kaczyński. Fot. PAP/S. Leszczyński

  2016
  / 3 LATA

  W Warszawie zmarł Bogusław Kaczyński - popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej w Polsce, krytyk i publicysta muzyczny, konferansjer, teoretyk muzyki i pianista.

 • Irena Jarocka podczas występu na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. 1973 r. Fot. PAP/CAF/S. Kraszewski

  2012
  / 7 LAT

  W Warszawie zmarła Irena Jarocka, piosenkarka, wykonawczyni przebojów "Motylem jestem", "Kocha się raz", "Odpływają kawiarenki", "Wymyśliłam Cię”.

 • Ksiądz Stefan Niedzielak. Fot. PAP/L. Wdowiński

  1989
  / 30 LAT

  Na plebanii kościoła św. Karola Boromeusza w Warszawie odnaleziono zwłoki zamordowanego księdza proboszcza Stefana Niedzielaka – związanego z opozycją, byłego kapelana Armii Krajowej, a następnie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, twórcy Narodowego Sanktuarium Pomordowanych na Wschodzie na Powązkach, współzałożyciela i opiekuna wspólnoty Rodzina Katyńska; sprawcy zbrodni pozostali nieznani.

 • 1985
  / 34 LATA

  Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka dokonali pierwszego zimowego wejścia na Dhaulagiri (8167 m) w Himalajach.

 • 1985
  / 34 LATA

  Premiera filmu „Ręce do góry” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

 • 1981
  / 38 LAT

  W Łodzi rozpoczął się strajk studentów, zakończony 17 lutego po rejestracji NZS.

 • 1975
  / 44 LATA

  Premiera filmu „Bilans kwartalny” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.

 • Stanisław Grzesiuk. Źródło: Wikimedia Commons

  1963
  / 56 LAT

  W Warszawie zmarł Stanisław Grzesiuk, pisarz, pieśniarz, "bard z Czerniakowa"; w czasie II wojny światowej więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Dachau i Mauthausen-Gusen; autor książek "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu", "Na marginesie życia". 

 • 1960
  / 59 LAT

  W Krakowie urodził się Jacek Wójcicki, aktor, piosenkarz, związany z Piwnicą pod Baranami.

 • Stanisław Młodożeniec. 1937 r. Fot. NAC

  1959
  / 60 LAT

  W Warszawie zmarł Stanisław Młodożeniec, poeta, prozaik, współtwórca polskiego futuryzmu.

 • Proces księży krakowskiej Kurii Metropolitarnej, na czele z ks. Józefem Lelito. 1953 r. Fot. PAP/CAF/Z. Wdowiński

  1953
  / 66 LAT

  W Krakowie rozpoczął się tzw. proces krakowskiej Kurii Metropolitarnej, w którym na ławie oskarżonych zasiadło siedem osób, w tym czterech księży, oskarżonych przez władze komunistyczne m.in. o szpiegostwo; zapadły trzy wyroki śmierci i kary długoletniego więzienia; po kilku miesiącach Rada Państwa zamieniła kary śmierci na kary dożywotniego więzienia. 

 • Bogusław Mec. Fot. PAP/T. Gzell

  1947
  / 72 LATA

  W Tomaszowie Mazowieckim urodził się Bogusław Mec, piosenkarz, kompozytor, artysta plastyk; do jego największych przebojów należą piosenki "Jej portret", "Na pozór", "Z wielkiej nieśmiałości", "Mały, biały pies".

 • 1940
  / 79 LAT

  W nocy z 21 na 22 stycznia na Podolu w okupowanym przez ZSRS Czortkowie wybuchło antysowieckie powstanie; jego uczestnicy po opanowaniu miasta zamierzali przedostać się do Rumunii.

 • Anna Polony. Fot. PAP/A. Rybczyński

  1939
  / 80 LAT

  W Krakowie urodziła się Anna Polony, aktorka teatralna i filmowa, reżyser, przez wiele lat związana z krakowskim Starym Teatrem; pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie; znana m.in. z roli Anieli Dulskiej w filmie Andrzeja Wajdy „Z biegiem lat, z biegiem dni”. 

 • 1937
  / 82 LATA

  Premiera filmu "Pani minister tańczy" w reżyserii Juliusza Gardana.

 • Lechosław Goździk podczas wiecu na Żeraniu. 10.1956. Fot. PAP/CAF/H. Grzęda

  1931
  / 88 LAT

  W Tomaszowie Mazowieckim urodził się Lechosław Goździk, I sekretarz Komitetu Zakładowego PZPR w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu w Warszawie, legendarny przywódca strajków w październiku 1956 r.

 • 1927
  / 92 LATA

  W Wilnie urodził się Tadeusz Łepkowski, historyk, badacz dziejów Ameryki Łacińskiej i historii Polski XVIII-XIX wieku.

 • Włodzimierz Lenin. Fot. PAP/CAF

  1924
  / 95 LAT

  W Gorkach pod Moskwą zmarł Lenin, właściwie Władimir Iljicz Uljanow, założyciel partii bolszewickiej, organizator i pierwszy przywódca totalitarnego państwa sowieckiego, odpowiedzialnego za represje i śmierć milionów ludzi.

 • Weterani Powstania Styczniowego - od lewej: Wiktor Malewski, Mamert Wandali, Antoni Suss, Walenty Milczarski. 08.1939. Fot. NAC

  1919
  / 100 LAT

  Rozkaz Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego o zaliczeniu do szeregów Wojska Polskiego wszystkich weteranów Powstania Styczniowego.

 • Alfred Szklarski. Fot. PAP/ADM/CAF/D. Rago

  1912
  / 107 LAT

  W Chicago urodził się Alfred Szklarski, pisarz, autor m.in. cyklu powieści przygodowych dla młodzieży o Tomku Wilmowskim.

 • 1905
  / 114 LAT

  W Krakowie urodziła się Wanda Wasilewska, działaczka socjalistyczna, komunistyczna, pisarka; członek Rady Naczelnej PPS (1934-1937); po wybuchu II wojny światowej przebywała we Lwowie, a następnie w Moskwie; od 1941 r. w WKP(b); w latach 1943-1946 przewodnicząca Związku Patriotów Polskich, organizacji powołanej przez komunistów polskich w ZSRS; wiceprzewodnicząca PKWN (1944).

 • 1901
  / 118 LAT

  W Warszawie urodził się Janusz Meissner, pilot, pisarz, autor książek o tematyce lotniczej.

 • Gen. Włodzimierz Zagórski. Fot. NAC

  1882
  / 137 LAT

  W Saint-Martin-Lautosque we Francji urodził się Włodzimierz Zagórski, szef sztabu Komendy Legionów Polskich, generał WP; w czasie zamachu majowego stał po stronie rządu; aresztowany 15 maja 1926 r.; po zwolnieniu z więzienia w 1927 r. zaginął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

 • Wincenty Witos. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

  1874
  / 145 LAT

  W Wierzchosławicach koło Tarnowa urodził się Wincenty Witos, przywódca ruchu ludowego, trzykrotny premier II RP, jeden z przywódców Centrolewu, więzień brzeski.

 • Gen. Józef Hauke-Bosak. Źródło: CBN Polona

  1871
  / 148 LAT

  Walcząc po stronie Francji w wojnie z Prusami zginął gen. Józef Hauke-Bosak; w czasie Powstania Styczniowego naczelnik sił zbrojnych województw krakowskiego i sandomierskiego.

 • 1870
  / 149 LAT

  W Paryżu zmarł Aleksander Hercen, rosyjski pisarz, myśliciel, działacz polityczny i społeczny, wydawca słynnego pisma rewolucyjnego "Kołokoł" ("Dzwon"), współorganizator tajnej organizacji rewolucyjnej Ziemla i Wola; orędownik sprawy polskiej w okresie Powstania Styczniowego.

 • 1850
  / 169 LAT

  W Maluszynie koło Radomska urodził się Józef Ostrowski, ziemianin, członek Stronnictwa Polityki Realnej; poseł do rosyjskiej Dumy (1906-1910); w latach 1917-1918 w składzie Rady Regencyjnej.

Sonda

Którego z nieodbudowanych zabytków Warszawy brakuje Ci najbardziej?

Wybory
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL