Dzieje.pl - Portal Historyczny

17 czerwca

 • Krzysztof Zanussi. Fot. PAP/L. Szymański

  1939
  / 80 LAT

  W Warszawie urodził się Krzysztof Zanussi, reżyser, scenarzysta, autor filmów „Struktura kryształu”, „Życie rodzinne”, „Iluminacja”, „Bilans kwartalny”, „Barwy ochronne”, „Spirala”, „Kontrakt”, „Constans”, „Z dalekiego kraju”, „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, „Rok spokojnego słońca” – uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji, „Dotkniecie ręki”, „Cwał”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, „Persona non grata” i „Obce ciało”; wieloletni szef Studia Filmowego TOR.

 • Papież Jan Paweł II podczas spotkania z wiernymi w rodzinnych Wadowicach. 16.06.1999. Fot. PAP/R. Pietruszka

  1999
  / 20 LAT

  Papież Jan Paweł II zakończył ósmą pielgrzymkę do Polski (5-17 czerwca 1999).

 • 2017
  / 2 LATA

  W Międzyrzecu Podlaskim zmarł aktor filmowy i teatralny Mieczysław Kalenik, najbardziej znany z roli Zbyszka z Bogdańca w filmie „Krzyżacy” Aleksandra Forda.

 • Elżbieta Czyżewska. Fot. PAP/Z. Matuszewski

  2010
  / 9 LAT

  W Nowym Jorku zmarła Elżbieta Czyżewska, aktorka, wystąpiła m.in. w filmach "Mąż swojej żony", "Zaduszki", "Gdzie jest generał", "Godzina pąsowej róży", "Milczenie", "Żona dla Australijczyka", "Giuseppe w Warszawie", "Rysopis", "Niekochana", "Małżeństwo z rozsądku" i "Wszystko na sprzedaż".

 • Jacek Kuroń. Fot. PAP/T. Michalak

  2004
  / 15 LAT

  W Warszawie zmarł Jacek Kuroń, wieloletni więzień polityczny PRL, współtwórca Komitetu Obrony Robotników, czołowy doradca kierownictwa NSZZ "Solidarność", uczestnik obrad Okrągłego Stołu, parlamentarzysta, minister pracy i polityki socjalnej, historyk, publicysta, wychowawca, społecznik.     

   

 • 2000
  / 19 LAT

  W Charkowie z udziałem premiera Polski Jerzego Buzka i premiera Ukrainy Wiktora Juszczenki uroczyście otwarto Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu; w Charkowie-Piatichatkach spoczęły szczątki 4302 polskich ofiar NKWD, z których zdecydowaną większość stanowili więźniowie obozu w Starobielsku, w tym ośmiu generałów; w dołach śmierci, wraz z polskimi oficerami, leży także około 2,8 tys. ofiar stalinowskiego terroru z lat 1937-1938.

 • Papież Jan Paweł II podczas spotkania z wiernymi w rodzinnych Wadowicach. 16.06.1999. Fot. PAP/R. Pietruszka

  1999
  / 20 LAT

  Papież Jan Paweł II zakończył ósmą pielgrzymkę do Polski (5-17 czerwca 1999).

 • Podpisanie traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Fot. PAP/G. Rogiński

  1991
  / 28 LAT

  W Bonn premier Jan Krzysztof Bielecki i kanclerz Helmut Kohl podpisali polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

 • 1985
  / 34 LATA

  SB aresztowała w Warszawie Tadeusza Jedynaka, członka Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" z regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

 • Miron Białoszewski. Fot. PAP/H. Rosiak

  1983
  / 36 LAT

  W Warszawie zmarł Miron Białoszewski, poeta, prozaik, twórca teatralny, autor „Pamiętnika z powstania warszawskiego”.

 • 1975
  / 44 LATA

  Wizytę w Polsce rozpoczął prezydent Francji Valery Giscard d`Estaing.

 • Michał Żebrowski. Fot. PAP/J. Turczyk

  1972
  / 47 LAT

  W Warszawie urodził się Michał Żebrowski, aktor, znany m.in. z roli Jana Skrzetuskiego w ekranizacji „Ogniem i mieczem” oraz Tadeusza Soplicy w „Panu Tadeuszu”, wystąpił również w filmach „Poznań 56”, „Wiedźmin”, „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”, „Pręgi”, „Rok 1612”, „Janosik. Prawdziwa historia”, „Sęp” i „Tajemnica Westerplatte”, a także w serialu „Sława i chwała”; dyrektor naczelny Teatru 6.piętro w Warszawie.

 • Gen. Antoni Szyling. Fot. CAW

  1971
  / 48 LAT

  W Montrealu zmarł gen. Antoni Szylling, generał WP; w czasie kampanii 1939 r. dowódca Armii "Kraków", mającej bronić Górnego Śląska i południowego skrzydła polskiego frontu; po walkach odwrotowych wyprowadził większość sił armii na wschód od Wisły; dowodził w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.

 • 1963
  / 56 LAT

  Zmarł Richard Baer, nazistowski zbrodniarz, komendant KL Auschwitz-Birkenau (1944-1945); po ewakuacji obozu w styczniu 1945 r. otrzymał nominację na komendanta KL Mittelbau-Dora; miał być sądzony w 1963 r. w RFN w procesie 24 zbrodniarzy SS, jednak ze względu na zły stan zdrowia jego sprawę wyłączono z procesu.

 • 1945
  / 74 LATA

  Wojsko Polskie zajęło polską część Cieszyna.

 • 1945
  / 74 LATA

  W Moskwie rozpoczęły się rozmowy na temat utworzenia w Polsce Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej.

 • 1944
  / 75 LAT

  W Warszawie urodził się Adam Kreczmar, poeta, satyryk.

 • 1940
  / 79 LAT

  W Warszawie urodził się Jakub Karpiński, socjolog, historyk, politolog, działacz opozycji antykomunistycznej.

 • 1939
  / 80 LAT

  W Tokio urodziła się Ludmiła Jakubczak, piosenkarka, tancerka.

 • Krzysztof Zanussi. Fot. PAP/L. Szymański

  1939
  / 80 LAT

  W Warszawie urodził się Krzysztof Zanussi, reżyser, scenarzysta, autor filmów „Struktura kryształu”, „Życie rodzinne”, „Iluminacja”, „Bilans kwartalny”, „Barwy ochronne”, „Spirala”, „Kontrakt”, „Constans”, „Z dalekiego kraju”, „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, „Rok spokojnego słońca” – uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji, „Dotkniecie ręki”, „Cwał”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, „Persona non grata” i „Obce ciało”; wieloletni szef Studia Filmowego TOR.

 • Prezydent Ignacy Mościcki. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

  1934
  / 85 LAT

  Ukazał się dekret prezydenta RP Ignacego Mościckiego o utworzeniu obozu izolacyjnego w Berezie Kartuskiej.

 • Ignacy Gogolewski. Fot. PAP/C. Niedenthal

  1931
  / 88 LAT

  W Ciechanowie urodził się Ignacy Gogolewski, aktor, przez wiele lat związany z Teatrem Polskim w Warszawie, następnie Teatrem Narodowym; niezapomniany Antek Boryna w ekranizacji "Chłopów", wystąpił również w filmach „Żołnierz Królowej Madagaskaru”, „Szyfry”, „Jowita”, „Hrabina Cosel”, „Samotność we dwoje”, „Bolesław Śmiały”, „Spotkanie na Atlantyku”, „Zamach stanu”, a także w serialu „Stawka większa niż życie”; w latach 2005-2006 prezes ZASP-u.

 • 1925
  / 94 LATA

  W Genewie podpisany został protokół o zakazie używania w czasie wojny gazów trujących i broni bakteriologicznej; wśród sygnatariuszy dokumentu był rząd polski.

 • 1921
  / 98 LAT

  Powstała Biblioteka Polska PAN w Rzymie po przekazaniu przez Józefa Michałowskiego prywatnego księgozbioru Ośrodkowi Polskich Studiów Akademii Umiejętności.

 • Defilada słuchaczy Szkoły Morskiej w Tczewie. Źródło: NAC

  1920
  / 99 LAT

  W Tczewie utworzono Szkołę Morską.

 • 1915
  / 104 LATA

  W Brzezinach urodził się Grzegorz Korczyński, działacz komunistyczny, uczestnik wojny domowej w Hiszpanii; od 1942 r. w GL, następnie AL; w latach 1965-1971 wiceminister obrony narodowej; w 1970 r. dowodził oddziałami pacyfikującymi robotnicze protesty na Wybrzeżu.

 • 1915
  / 104 LATA

  W Travniku na terenie Bośni i Hercegowiny urodził się Mirosław Ferić, as myśliwski, porucznik WP, uczestnik kampanii 1939 r. i Bitwy o Anglię, pilot Dywizjonu 303.

 • 1913
  / 106 LAT

  W Kijowie urodził się Stanisław Płotnicki, aktor.

 • Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski przed kwaterą sztabu I Brygady Legionów w dworze Juliana Zubrzyskiego w Grudzynach. 1915 r. Fot. NAC

  1908
  / 111 LAT

  We Lwowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego powołany został Związek Walki Czynnej, tajna organizacja, której celem było przyszłe powstanie zbrojne w zaborze rosyjskim; na czele ZWC stanął Kazimierz Sosnkowski.

 • Gen. Heinz Guderian. Fot. NAC

  1888
  / 131 LAT

  W Chełmnie (niem. Kulm) urodził się Heinz Guderian, niemiecki generał, teoretyk wojskowości, współtwórca niemieckich wojsk pancernych, zwolennik wojny błyskawicznej; w latach 1944-1945 szef sztabu Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych(OKH).

 • Igor Strawiński. Fot. PAP/CAF/Archiwum

  1882
  / 137 LAT

  W Oranienbaumie w Rosji urodził się Igor Strawiński, kompozytor o polskich korzeniach (jego przodkiem był Stanisław Strawiński, oficer konfederacji barskiej), Strawiński był jednym z głównych przedstawicieli modernizmu muzycznego; twórcą m.in. słynnego baletu "Święto Wiosny", który przez znawców uważany jest za dzieło rozpoczynające erę muzyki współczesnej.

 • Izabela Czartoryska. Źródło: Wikimedia Commons

  1835
  / 184 LATA

  W Wysocku niedaleko Jarosławia zmarła księżna Izabela Czartoryska, pisarka, animatorka życia kulturalnego, mecenaska sztuki, kolekcjonerka; założycielka rezydencji w Puławach, na terenie której utworzyła pierwsze polskie muzeum gromadzące pamiątki narodowe; aktywna uczestniczka życia politycznego w okresie Sejmu Wielkiego, związana ze Stronnictwem Patriotycznym.

 • Pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Fot. PAP/M. Kulczyński

  1834
  / 185 LAT

  W Paryżu ukończono druk pierwszego wydania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

 • 1794
  / 225 LAT

  Insurekcja Kościuszkowska: Rada Najwyższa Narodowa powołała Sąd Najwyższy Kryminalny, którego zadaniem było osądzenie członków Targowicy i innych współpracowników Rosjan. 

 • Jakob Sievers - rosyjski ambasador w Rzeczypospolitej. Źródło: Wikimedia Commons

  1793
  / 226 LAT

  W Grodnie rozpoczął obrady, zwołany na żądanie Rosji, ostatni Sejm Rzeczypospolitej szlacheckiej. Pracując pod terrorem rosyjskich wojsk zatwierdził II rozbiór oraz ustalił nową organizację państwa, która niemal całkowicie unieważniała ustawodawstwo Sejmu Wielkiego.

 • 1703
  / 316 LAT

  W Epworth w Anglii urodził się John Wesley, teolog, współtwórca metodyzmu.

 • Jan III Sobieski - portret pędzla Jerzego Siemiginowskiego. Fot. PAP/W. Kryński

  1696
  / 323 LATA

  W Wilanowie zmarł król Jan III Sobieski, panujący od 1674 r.; wybitny dowódca, słynny pogromca Tatarów i Turków, mąż pięknej Marysieńki, pisarz, bibliofil, erudyta i mecenas.

 • 1620
  / 399 LAT

  W Krakowie zmarł Mikołaj Zebrzydowski, marszałek wielki koronny, wojewoda krakowski, przywódca rokoszu sandomierskiego (1606-1609) przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie; założyciel Kalwarii Zebrzydowskiej.

 • 1501
  / 518 LAT

  W Toruniu zmarł król Jan I Olbracht, panujący od 1492 r.

 • Bolesław Chrobry na obrazie Jana Matejki z cyklu „Poczet królów i książąt polskich”. Fot. PAP/Reprodukcja

  1025
  / 994 LATA

  Zmarł król Bolesław I Chrobry, władca Polski od 992 r.

Sonda

Które z dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wywarły na Tobie największe wrażenie:

Wybory
Okrągły stół i transformacja ustrojowa – 30. rocznica

 

Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL