Pro správnou funkci webu a sledování návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Český rybářský svaz, z. s.
Hlavní menu
ČESKÝ RYBÁŘSKÝ SVAZ
Vlajky
English Deutsch Czech Rusky
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Fotogalerie
Rada ČRS
Rybářské revíry
Revíry Rady ČRS
Dotace
Operační program Rybářství
TOPlist
od 20.4.2004 (5629.4 dnů)
Naši partneři
Českomoravská myslivecká jednota Český svaz včelařů Český zahrádkářský svaz MZE Moravský rybářský svaz Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, Třeboň FOR FISHING Střední rybářská škola a Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie Vodňany Sensas Stále na rybách - ryby a rybaření Časopis rybářství Hasičská vzájemná pojišťovna, a.s. VÚRH JU - Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický Českomoravská myslivecká jednota Český svaz včelařů Český zahrádkářský svaz MZE Moravský rybářský svaz Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, Třeboň FOR FISHING Střední rybářská škola a Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie Vodňany Sensas Stále na rybách - ryby a rybaření Časopis rybářství Hasičská vzájemná pojišťovna, a.s. VÚRH JU - Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický
Naši partneři
 Dnes je čtvrtek, 17. ledna 2019, svátek má Drahoslav, zítra Vladislav Slunce 07:53Měsíc 16:32
Proměnlivá oblačnost od polojasna po zataženo. Nejvyšší teploty 4/8 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr. Slunce vychází v 07:53 a zapadá v 16:31.
Bio: 1 - mírná zátěž
Rekordy počasí pro daný den:
Maximum: 15.1 °C (2002)
Minimum: -24.1 °C (1830)
Dlouhodobý průměr: 1.6 °C
Pranostika na dnešní den: Svatý Antonín poustevník přináší led, nebo jej láme; nemá-li žádný, vyrobí hned.
6°/2°
Zformátuj pro tisk a vytiskni tuto stránku
Denní doba lovu ryb v lednu je na mimopstruhových revírech od 5 do 22 hod. a pstruhových od 7 do 17 hod.
Apartmány

Rybářský kalendář

Přidat událost
Přidat událost
Čt
17.01.
So
16.03.
Začátek hájení ostroretky stěhovavé, parmy obecné, parmy východní, podoustve říční a jesetera v rybářských revírech
Připomínka
So
16.03.
Začátek hájení jelce tlouště v mimopstruhových rybářských revírech
Připomínka
22.03.
Světový den vody
Připomínka
Po
15.04.
Poslední den hájení pstruha obecného v rybářských revírech
Připomínka
Po
15.04.
Poslední den zákazu lovu všech druhů ryb v pstruhových rybářských revírech
Připomínka
Út
16.04.
Zahájení rybářské sezóny na pstruhových rybářských revírech. Možnost lovu ryb přívlačí a na umělou mušku v pstruhových rybářských revírech.
Připomínka

Aktuality a reportáže

Zasílání upozornění na nové aktuality a reportáže
Zasílání upozornění na
nové aktuality a reportáže
z 673

Do ztracena
Poster

Ze zasedání Republikové rady ČRS (leden 2019)

Datum: 14.01.2019

Republiková rada ČRS se sešla na své první letošní schůzi 10. ledna 2019.

V úvodu jednání informoval předseda ČRS dr. Mach o zvolení Ing. Leoše Křenka, Ph.D. předsedou Republikové dozorčí rady Českého rybářského svazu a přivítal jej na zasedání Republikové rady ČRS (místopředsedkyní RDR byla zvolena Ing. Petra Matoušková).

V prvním bodě jednání bylo Republikovou radou ČRS odsouhlaseno založení odboru LRU položená; tento odbor je již zřízen ve dvou územních svazech (Středočeský a Jihočeský) a Rada vyzvala územní svazy o nominaci členů do nového odboru Rady. Ke složení odboru položená se Republiková rada vrátí na příštích zasedáních.

Následně bylo schváleno pořádání kaprařského závodu Pára nad Vltavou, který se bude konat v květnu 2019 na revíru Rady ÚN Orlík; dar, který organizátor akce věnuje Českému rybářskému svazu za spolupráci na závodu, bude v plné výši využit na zarybnění této nádrže nad rámec schváleného zarybňovacího plánu.

Republiková rada vyhodnotila vyžádánou informace o nákladech Rady a územních svazů na tisk povolenek k rybolovu, soupisů revírů a úlovkových lístku a schválila vypsání výběrového řízení na centrální tisk uvedených materiálů. Z porovnání vyšlo, že v současnosti je cena tisků, zajišťovaná Republikovou radou, nižší nebo srovnatelná s cenou tisků, který zadávají územní svazy; v případě, že se územní svazy rozhodnou k výběrovému řízení připojit, může být dosaženo dalších úspor i snížení nákladů jednotlivých územních svazů. Výběrové řízení bude vypsáno do května tohoto roku.

Obrázek

Na základě připomínek některých členů Rady k rozpočtu, předložených na prosincovém zasedání, proběhlo 3.1.2019 vypořádaci řízení, na němž byly všem čtyřem zájemcům z řad členů Rady ekonomkou ČRS Ing. Bauerovou uspokojivě vysvětleny a řádně zdůvodněny všechny jimi vznesené dotazy a připomínky. Rozpočet na rok 2019 pak byl všemi členy Rady schválen bez změn oproti původnímu návrhu.

Na návrh předsedy ČRS dr. Macha bylo jednomyslně schváleno zveřejnění funkčních odměn členů Rady, která činí 1.900 Kč/měsíc pro člena bez dalších funkcí, v případě člena Republikové rady, který je zároveň předsedou komise nebo odboru 2.800 Kč/měsíc, pro místopředsedu ČRS 3.600 Kč/měsíc a předsedu ČRS 15.200 Kč/měsíc. Uvedené částky jsou uváděny jako hrubé, tj. před zdaněním a před povinnými odvody a nebyly v posledních deseti letech navyšovány. Na závěr tohoto bodu předseda vyzval ke zveřejnění výše funkčních odměn i ostatní organizační složky Svazu.

V průběhu dalšího bodu zasedání byli jmenováni členové jednotlivých komisí a odborů Rady na příští období. Předsedové odborů a komisí budou jmenováni následně, na základě doporučující volby členů odborů, která proběhne nejpozději do konce dubna tohoto roku. Do jmenování nových předsedů jsou pověřeni vedením oborů a komisi jejich stávající předsedové. S ohledem na potřebu koordinace činnosti a přenosu informací mezi sportovními odbory, odborem mládeže a Radou byl  Ing. Ivan Bílý, Ph.D. pověřen funkcí člena Rady pro oblast mládeže a sportu.

Velmi důležitý bod jednání se týkal návrhu předsedy ČRS dr. Macha na změnu systému redistribuce financí, získaných z prodeje celosvazových povolenek, který by eliminoval vliv úlovků vlastních rybářů konkrétního územního svazu na jeho revirech na výši redistribuce. Současný model redistribuce vychází z přerozdělení financí na základě úlovků na celosvazové povolenky na všech revirech, na nichž rybář úlovek vykázal. Alternativní modely zohledňují i další faktory, které mají na hospodaření na revírech přímý dopad – například počet docházek, kategorizované ceny ulovených ryb, atd. Vzhledem k velmi obsáhlému tématu bylo svoláno k problematice celosvazového rybolovu mimořádné zasedání Republikové rady na 20. března 2019, kde bude návrh předsedy dr. Macha dále projednán; další návrhy modelů redistribuce mohou územní svazy zaslat do 1. února 2019.

Jednatel ČRS Ing. Štípek dále informoval členy Rady o pozitivním meziročním nárůstu počtu členů ČRS – v roce 2018 stoupl počet členů o 2400, z toho 645 je z kategorie dětí. Příznivou zprávou je také rekordní nárůst počtu prodaných celosvazových povolenek,  viz aktualita.

V posledním bodu programu byly schváleny předložené širší nominace závodníků do reprezentačních družstev RT a LRU pro rok 2019. Na základě výběrového řízení byl do funkce státního trenéra reprezentace hendikepovaných rybářů na období 2019 – 2022 jmenován pan Vladimír Vyslyšel ml. a do funkce státního trenéra reprezentace LRU přívlač ze břehu na období 2019 – 2022 pan Jan Kropáček.

Další zasedání Republikové rady se bude konat 7. února 2019.

Tomáš Kočica


Přehled o podstatnějších aktivitách funkcionářů a pracovníků Rady ČRS, konaných od minulého zasedání:

6.12. (Podlesný) České Budějovice – plenární zasedání Rybářského sdružení ČR; 7. 12. (Vrána) ÚSMP - jednání s Magistrátem hl. m. Prahy o koncepci úprav toků; 8. 12.(Zemánková) Sekretariát Rady - Zasedání SO LRU plavaná; 9. 12. (Hnízdilová) Sekretariát Rady - Zasedání SO RT; 12. 12. (Vrána) Příbram - Jednání s H. k MVE Malé Hydčice; 13.12. Sekretariát Rady – Porada jednatelů; 13. 12. (Vrána) VÚV TGM - AOPK Praha a střední Čechy – regulace toků, J. Fuksa – VÚV TGM – znečištění Vltavy; 14. 12. a 8. 1. (Podlesný) ÚN Orlík, výdejny povolenek - Roční vyúčtování prodeje povolenek k lovu ryb na rybářských revírech Rady ČRS; 14.12. (Kočica) Sekretariát rady - jednání se zástupci Mafra; 15. 12. (Zemánková) Sekretariát Rady - Zasedání SO LRU přívlač; 19.12. (Zemánková) MŠMT – podání žádostí o dotace MŠMT na sport (TALENT a REPRE); 20.12. (Kočica) Sekretariát Rady - jednání se šéfredaktorem časopisu Rybářství; 8. 1. (Bauerová) Praha – HVP – jednání ke smlouvě o pojištění členů ČRS.

Do ztracena
Poster

Nezapomeňte: vyplněný sumář úlovků je nutné odevzdat do 15. ledna !

Datum: 10.01.2019

Vážení rybáři,

Rádi bychom vám připomněli povinnost odevzdat řádně vyplněný sumář úlovků místní organizaci, která jej vydala, v termínu do 15. ledna (včetně). Nesplnění této povinnosti může vést k nevydání povolenky na další sezonu.

V případě, že není možné doručit vyplněný sumář osobně, je možné ho zaslat doporučeným dopisem, adresy jednotlivých místních organizací naleznete zde.

Pokud váháte, zda máte sumář úlovků a docházek vyplněný správně, prostudujte si níže přiložený metodický pokyn.

 

Obrázek

 

Do ztracena
Poster

ČRS na vzestupu: počet členů dále roste, počet celosvazových povolenek je rekordní

Datum: 09.01.2019

Statistiky vývoje členské základny z roku 2018 byly v uplynulých dnech uzavřeny a jejich výsledkem je velmi pozitivní zpráva; počet členů se opět meziročně zvýšil o 2.400 příznivců Petrova cechu. Počet prodaných celosvazových povolenek je v posledním desetiletí nejvyšší.

Podařilo se tak nejen udržet trend nárůstu členů posledních let, a členská základna se tak pomalu vrací k původním počtům před poklesem po roce 2010, ale nejdůležitějším ukazatelem je nárůst počtu členů v kategorii dětí, kterých je nyní historicky nejvíce od roku 2006. 

Obrázek

Český rybářský svaz tak patří nejen mezi jeden z největších zájmových spolků v ČR, ale jako jeden z mála eviduje narůstající zájem o členství; vysoké počty členů z řad dětí a mládeže také slibují pozitivní vývoj i do budoucna.

Velmi vysoký nárůst také zaznamenal prodej celosvazových povolenek (statistiky prodeje územních povolenek nejsou zatím k dispozici). Celosvazové pstruhové povolenky v prodeji stouply o více než 6% a mimopstruhové celosvazové povolenky dokonce o 13% a poprvé od roku 2009 překročil počet rybářů preferujících celosvazovou povolenku hranici 50.000.

Petrův zdar a mnoho úspěchů v nadcházející sezóně!

Tomáš Kočica   

Do ztracena
Poster

Prosincové číslo Zpravodaje ČRS ke stažení

Datum: 24.12.2018

Vážení příznivci Petrova cechu,

Dnes vychází další číslo Zpravodaje, ve kterém najdete přehled nejdůležitějších událostí uplynulého období.

Obsah prosincového čísla:

 • Republikový sněm ČRS
 • Zástřelné za kormorány
 • Nové webové stránky ČRS
 • Pstruhové revíry JčÚS se vrací do CS rybolovu
 • For Fishing 2019
 • Rozhovor s šéfredaktorem časopisu Rybářství
 • Konec olova v ČR? EU chystá omezení olova i pro rybáře
 • Čerpání dotací ČRS 2014-2018
 • Přehled usnesení Rady z období září - prosinec 2018
 • Složení Republikové rady na volební období 2018-2022
 • Rozhovor s Kateřinou Markovou

Zpravodaj je k dispozici ke stažení zde.

Petrův zdar!

Tomáš Kočica

 

Do ztracena
Poster

Pour Feliciter 2019

Datum: 22.12.2018

Vážení rybáři, vážené rybářky, příznivci Petrova cechu;

Přejeme vám i vašim blízkým mnoho štěstí, zdraví, spokojenosti a rodinné pohody v nadcházejícím roce 2019. A samozřejmě mnoho krásných zážitků na březích našich rybníků, potoků, řek a jezer, kdy se alespoň na chvíli zastaví čas a my zapomeneme na všechny starosti, které nás obklopují.

Vše nejlepší do nového roku 2019!

Obrázek

Do ztracena
Poster

Vypouštění vánočního kapra ? Jak na to?

Datum: 19.12.2018

Adventní období se pomalu blíží do finále, Vánoce klepou na dveře a přichází čas na nejrůznější tradice. Jednou z nich je i vypouštění zakoupených kaprů do volné přírody. S klidným svědomím určitě není možné toto doporučovat - pokud se ale i přesto rozhodnete kaprovi svobodu věnovat, je nutné dodržet několik základních pravidel.

Není pochyb o tom, že kapr na vánoční stůl prostě patří, i když se nejedná o středověkou tradici, jak občas zaznívá (kapr se na štědrovečerní jídelníček masově dostal až v 19. století). V posledních desetiletích ale v řadě rodin vznikla další tradice – darovat zakoupenému kaprovi svobodu. Jak to udělat správně tak, aby měla ryba šanci dočkat se jara?

V čem je vlastně problém?

Vypuštění zakoupeného kapra do volné přírody je často velmi diskutované, i mezi profesními rybáři najdeme různé názory. Na jednu stranu je pravda, že zakoupený kapr nikdy není v ideální kondici. Než se dostane z kádě do tašky, má za sebou nejméně měsíc v sádkách, kde nepřijímá potravu – cílem je snížit množství tuku v rybě a zlepšit tak její kulinářskou hodnotu. Jenže to v praxi znamená, že pak nemusí mít dostatek energetických zásob na přečkání zimního období, kdy kapr přijímá potravu jen velmi sporadicky. Rozhodně mu také nesvědčí pobyt ve vaně – v řadě rodin tato tradice vzniká tak, že původní plán (smažené podkovy) naruší nejmladší člen domácnosti, který se s kaprem během jeho pobytu ve vaně skamarádí natolik, že prostě tatínkovi nedovolí vzít do ruky paličku.

Jenže pobyt ve vaně jeho možnost na úspěšnou aklimatizaci ještě výrazně snížil – kombinace teplotního šoku (voda ve vaně má většinou pokojovou teplotu) ještě zvýší díky rychlejšímu metabolismu v teplé vodě jeho energetický deficit, přidejte stres (další energetický výdej, nenamlouvejme si, že vana je pro rybu ideální prostředí) a často chlorovaná voda (narušující jak žábry, tak sliz, který rybu chrání třeba před zaplísněním) nedává kaprovi příliš dobré vyhlídky.

Budeme přesto rybu pouštět, jak na to?

Pokud je vypouštění kapra do řeky nebo rybníku tradicí, bez které si Vánoce neumíte představit, je vhodné dodržet několik pravidel. V první řadě vyberte rybu v co nejlepší kondici – bez chybějících šupin a viditelných zranění, kontakt s ní omezte na minimum, a když už, tak vždy mokrou rukou. V zimním počasí není problém, aby kapr v igelitové tašce vydržel přibližně třicet minut bez vody, určitě ale není vhodné balit ho do savých materiálů – hadrů nebo ručníku, které by mohly narušit ochranný sliz. Pokuste se rybu ochránit od teplotních šoků, vyhřáté auto ji příliš nepomůže. K vypuštění vyberte klidné, hlubší místo – určitě není vhodný proudný úsek řeky, kde se bude kapr dále vysilovat. Také není vhodné kapra do vody „vyklopit“ – po vypuštění do vody ho držte v dlaních tak dlouho, dokud nezačne reagovat a sám neodplave.

Obrázek

Na závěr – tímto článkem se nesnažíme inspirovat desetitisíce rodin, aby nám hromadně pomáhali se zarybněním svěřených revírů. Vypuštění kapra do revíru má samozřejmě velkou hodnotu v tom, že ukážeme našim dětem, že ryba není jen jídlo, ale živý tvor, ke kterému se můžeme chovat s respektem. Což by nás mělo provázet nejen v období Vánočních svátků.

Petrův zdar!

Tomáš Kočica

Do ztracena
Poster

Ze zasedání Republikové rady ČRS (prosinec 2018)

Datum: 11.12.2018

Republiková rada ČRS se sešla na své poslední letošní schůzi 6. prosince 2018. Zároveň šlo o první zasedání nově konstituované Rady po XVII. Republikovém sněmu ČRS.

Její složení doznalo podstatné změny – v centrálním svazovém orgánu zasedlo šest nových členů. K obměně došlo i na postu nejvyšším, po předchozím předsedovi JUDr. Alexanderovi Šímovi, který již na tuto funkci na sněmu nekandidoval, vedl poprvé jednání Rady nově zvolený předseda Českého rybářského svazu, PhDr. Mgr. Karel Mach, MSc., MBA.

Obrázek

V prvním bodu zasedání ustavující schůze proběhla volba místopředsedů – prvním místopředsedou byl zvolen Ing. Karel Anders, předseda Územního svazu města Prahy, druhým místopředsedou pak JUDr. Jaroslav Holý, předseda Severočeského územního svazu ČRS.

Rada dále rozhodla využít svého oprávnění vyplývajícího z čl. 18 Jednacího řádu ČRS zřídit odbory a komise, jako poradní orgány pro jednotlivé úseky svazové činnosti.  Měly by být zhruba ve stejném rozsahu jako dosud, tzn., hospodářský odbor (nově bude ustavena jeho pstruhařská sekce), ekonomická komise, odbor čistoty vody a životního prostředí, právní komise, odbor mládeže, odbor rybolovné techniky, odbor LRU muška, odbor LRU přívlač, odbor LRU plavaná a odbor LRU feeder.

Člen Rady Radek Zahrádka podal návrh na doplnění sportovních odborů lovu ryb udicí o nový odbor položená. Při posouzení návrhu však nebyla nalezena shoda zejména v otázce financování z prostředků vyčleněných pro rybářský sport (hlavním zdrojem na úrovni Rady ČRS je 16 Kč z podílu Rady z členské známky dospělých), proto bylo definitivní projednání návrhu odloženo na příští zasedání. Jako podklad budou vyžádána stanoviska územních svazů, a to jak ke zřízení odboru položená na úrovni územních svazů (některé již tento odbor ustavený mají), tak i v rámci Rady. Rada dále vyžádá nominace zástupců územních svazů do uvedených odborů a komisí s tím, že jejich členy a předsedy bude jmenovat na příštím zasedání.

V dalším bodu jednání se členové Rady vyjádřili k průběhu XVII. Republikového sněmu ČRS (24.11.2018, Průhonice), který vesměs hodnotili po organizační stránce jako velmi dobře připravený a se standardním průběhem. Změn se nedočkaly Stanovy ČRS, jejichž projednání bylo na návrh z pléna hned na počátku sněmu, v rámci úvodního schvalování programu staženo z pořadu jednání. Z důvodu urychlení hlasovací procedury bude pro příště zajištěno mobilní hlasovací zařízení a provedena opatření k eliminaci možných problémů techniky.

 

Rada se dále věnovala návrhu rozpočtu na rok 2019, jehož objem činí 135 mil. Kč (z toho 105 mil. Kč představují rozpočtované prostředky celosvazového rybolovu, které jsou po odečtení režijních nákladů bezezbytku rozděleny mezi jeho účastníky, tzn. územní svazy). Návrh rozpočtu  projednala a doporučila ke schválení jak ekonomická komise, tak Republiková dozorčí rada. Rada konstatovala, že předložený návrh byl připraven v souladu s obecně závaznými právními předpisy a pravidly Rady ČRS pro sestavování rozpočtu, před jednáním nebyly podány žádné připomínky, ani požadavky na vysvětlení rozpočtovaných položek.  S ohledem na časový prostor, potřebný pro vypořádání dotazů, vznesených členy Rady až přímo při vlastním projednávání rozpočtu, přesunula Rada jeho schvalování na příští zasedání.

Předseda ČRS Karel Mach vyzval v této souvislosti členy Rady k předkládání dotazů a připomínek k projednávaným materiálům s patřičným časovým předstihem, aby na ně bylo možné včas připravit odpověď či vysvětlení a schválení materiálů se zbytečně neodkládalo. Tato zásada byla přijata.

V dalším byl akceptován návrh plánu práce Rady na rok 2019, který počítá s 10 zasedáními a může být v případě potřeby upraven.

Na závěr vyslechla Rada informaci o konání územní konference Severočeského územního svazu konané 17. listopadu 2018, která zvolila předsedou JUDr. Jaroslava Holého, členem Republikové rady Ing. Ivana Bílého, Ph.D. a členem Republikové dozorčí rady Vlastislava Fantu.

Příští zasedání Republikové rady se bude konat 10. ledna 2019.

 

Jan Štípek

jednatel ČRS

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­


 

Přehled o podstatnějších aktivitách funkcionářů a pracovníků Rady ČRS, konaných od minulého zasedání:

8. 11.  (Vrána) Rada ČRS - schůzka Liga Libe k vlivu olova na životní prostředí (snaha orgánů EU o regulaci používání olova v přírodě - střelivo, rybářská olůvka); 10. 11. (Hnízdilová)  Sekretariát - zasedání odboru LRU feeder; 12. 11. (Vrána) Mze - schůzka hospodářů v krajině k invazním nepůvodním druhům; 13. 11. (Vrána, Kočica) Rada ČRS - TV Prima – změny v rybářském řádu pro rok 2019; 14. 11.     (Zdvořáček, Vrána) Poslanecká sněmovna PČR – jednání s předsedkyní Výboru pro zdravotnictví a členkou Zemědělského výboru prof. Adámkovou za účasti ministra ŽP Brabce ke škodám působeným vydrou na rybách a k nutričnímu přínosu lovu ryb na udici; 14. 11. (Vrána) Trhovky - konference Povodí Vltavy k plánovaným investičním akcím na VD Orlík 2014 – 2025 (výrazné snížení hladiny); 15. 11. (Vrána) AOPK ČR – zasedání Komise pro rybí přechody; 15. 11. (Vrána) Praha – IPR Workshop „Vltava v Praze“ a Setkání se zástupci Bosny a Hercegoviny k problematice MVE;  15. 11. (Štípek, Bauerová, Zdvořáček, Zemánková, Kočica, Podlesný) Rada ČRS – porada jednatelů územních svazů; 19.11. (Hnízdilová) MZe - předání vyúčtování příspěvku MZe na vzdělávání dětí (Pracovní sešit); 20. 11. (Vrána) Hradec Králové Lesy města Hradec Králové, 6. schůze podvýboru pro lesní hospodářství PS PČR – přednáška pro poslance o vlivu vydry na ryby; 20. 11. (Podlesný) Mze - podání projektů ČRS na rok 2019 v rámci státní dotační politiky pro NNO z kapitoly Mze; 20.11. (Štípek, Kočica) Rada Praha – jednání se zástupci Vltava Labe Media (vydavatel Deníků) o možné spolupráci; 21. 11. (Vrána) Jizera - natáčení s ČT 1 o změnách rybářského řádu pro rok 2019; 22.11. (Šíma) – účast na zasedání Zemědělského výboru PS PČR (predátoři, dotace, informace o činnosti ČRS); 22. 11. (Podlesný) Praha - 8. zasedání Monitorovacího výboru OP Rybářství; 24. 11. (členové Rady, pracovníci sekretariátu) Průhonice – XVII. Republikový sněm ČRS; 26.11. (Anders, Bauerová, Štípek) Rada Praha – zasedání ekonomické komise Rady k rozpočtu na rok 2019; 27. 11. (Vrána) Rada ČRS            – natáčení seriálu o místech spojených s rybami; 27. 11. (Hnízdilová, Zemánková) MŠMT - odbor sportu - seminář k registru sportovců a organizací; 1. 12. (Zemánková) Sekretariát - zasedání odboru LRU muška; 4. 12. (Bauerová, Ličko, Podlesný) Sekretariát - kontrola hospodaření s veřejnými prostředky poskytnutými ČRS v roce 2017 v rámci státní dotace pro NNO 2017 z Mze (bez závad); 4. 12.  (Vrána) Rada ČRS - zasedání odboru čistoty vody a životního prostředí; 6.12. (Podlesný) České Budějovice – plenární zasedání Rybářského sdružení ČR.

Do ztracena
Poster

Rybářské úřední martyrium: administrace žádostí na odstřel kormorána velkého

Datum: 03.12.2018

Kormorán velký (Phalacrocorax carbo sinensis). Už jen ten název sinensis = čínský nám napovídá, že u nás zřejmě úplně původním druhem nebude. Vykopávky u nás existenci tohoto druhu rozhodně neprokázaly, taktéž z pečlivě vedených kronik našich předků plyne, že říční rybáři a rybníkáři neměli s tímto druhem žádné těžkosti. Jeden by si tedy myslel, že svým chováním jednoznačně naplňuje definici invazního nepůvodního druhu ve smyslu Nařízení Komise EU 2016/1141, a že na jeho hubení bude možné čerpat štědré dotace z EU. Kupodivu se tak nestalo a orgány ochrany přírody považují kormorána za náš původní druh, neboť k nám údajně nebyl zavlečen člověkem, ale přiletěl sám.

Obrázek

Není tohle typická ukázka nepůvodního invazního druhu? Rybáři a ochrana přírody se nemohou shodnout.

Tak jako tak musíme konstatovat, že u nás každoročně způsobí na rybářských revírech škody v řádu desítek miliónů korun. Jen v minulém roce, kdy bylo kormoránů méně než v předchozích létech, dosáhly celkové škody na revírech ČRS výše přes 40 miliónů Kč. Náhrady škod se přitom na rybářských revírech nevyplácejí a ani v minulosti se nikdy nevyplácely. Snažíme se o ně jen obtížně bojovat u soudu a také Ministerstvo zemědělství pomáhá od roku 2015 dotačním titulem na podporu mimoprodukčních funkcí rybářských revírů.

Není to nefér? Na zarybnění se přeci jako rybáři skládáme sami – peníze na vysazené ryby si vybíráme mezi sebou prostřednictvím plateb za povolenku. Pak přiletí hejna hladových krků kdoví odkud a vše je ztraceno – namísto vysazených ryb nám zbydou prázdné řeky, zatímco za naše peníze vykrmení kormoráni se na jaře o to lépe rozmnoží někde v klidu u moře a příští rok se vrátí ve větších počtech. Aby ne, když pro ně Česká republika doposud znamená stravování formou švédského stolu, přičemž u pokladny se nic neplatí. Prostě takový splněný sen každého kormorána.

Ani ostnitá hřbetní ploutev a šupinová zbroj nepomohla vltavskému okounovi v boji s predátorem. Od ulovení k plnému polknutí kořisti stačilo pouhých 6 vteřin.

Aby kormoránům trochu zašla chuť, můžeme žádat o jejich plašení a odstřel. Kdo to ale v praxi zkusil, ví, jak je to administrativně opravdu náročný proces. Nestačí jedna žádost, jsou potřeba hned dvě a nelze je podat současně. Napřed je třeba žádat o výjimku dle § 5 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Aby toho nebylo málo, musíme podat ještě druhou žádost, dle § 39 zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti. Je-li v blízkosti daného revíru nějaká chráněná oblast, klesá šance na získání výjimky k nule. V opačném případě je zahájeno řízení, které by podle správního řádu mělo trvat maximálně 1 měsíc. Praxe je však zcela jiná. Úřady jsou zahlcené a tak vyřízení žádosti trvá nezřídka více než rok. Netřeba chodit daleko, někdy na počátku letošního roku 2018 jsme žádali obec s rozšířenou působností Železný Brod o výjimku na plašení kormorána na revíru Jizera 9. Co myslíte, už jsme dostali rozhodnutí? I kdepak… Jistě už tušíte. Žádáte o povolení na pět let, rok zabere administrace – a hned máte o rok kratší žádost.

Když vydání rozhodnutí zdržuje samotný úřad, bývá to ta lepší varianta. V průběhu řízení se může přihlásit se svými připomínkami a podněty (rozuměj protesty) řada různých spolků. Dlužno dodat, že se často jedná o osoby s povrchní znalostí problematiky, pro které bývá jediným argumentem, že kormorán je prostě: „tak krásný pták“ a proto by se neměl plašit a střílet.

V některých krajích bylo sice Ministerstvem životního prostředí vyhlášeno tzv. opatření obecné povahy, tedy paušální výjimka na odstřel kormoránů. Její rozšíření na další kraje, případně území celé ČR však ministerstvo podle svých slov nechystá, ačkoliv problémy s kormorány máme jistě na celém území ČR. Navíc má opatření obecné povahy malý háček – platí až ve chvíli, kdy příslušný úřad ze své vůle na vývěsce vyhlásí, že nastaly podmínky pro jeho použití. Když to neudělá, opatření jako by nebylo. Takže i když je teoreticky cesta k odstřelu kormoránů v některých krajích volná, rybáři musí často za příslušným úředníkem s prosíkem a není-li vůle z jeho strany, střílet se nadále nesmí.

Protože neexistuje jednotný přístup úřadů k vydávání výjimek, může si samotný úřad vyžádat další doplnění žádosti – podle toho, jak je daný úředník kreativní, nebo jak moc se bojí vydat rozhodnutí. Pořádně vysoký spis je přeci jen ukázkou, že bojoval s nezdolnými rybáři až do hořkého konce a ustoupil až pod velkým tlakem.

Kolik ryb nám bude v příštím roce chybět na trdlištích? Srdce rybářského hospodáře krvácí...

Ale proč? Proč má být pták cennější než ryba? Naše původní a cenné druhy ryb se stávají obětí intenzivních náletů druhu, který v naší krajině historicky nemá své místo a rozhodně ne v těchto počtech. Neměl by raději o jeho odstřel žádat sám státní orgán ochrany přírody, v zájmu zachování našich původních druhů ryb? Ne – z nějakého prapodivného důvodu se tak neděje. Žádost podávají rybáři. Aby toho nebylo málo, dokonce ji musí rybáři v řadě případů podávat prostřednictvím a jménem mysliveckých spolků. Spolupráce s myslivci pak není zadarmo. Je to logické – je přeci snazší i atraktivnější vystřelit si na divočáka. Jedna dobrá rána a je zajištěn zážitek i maso na několik dní. S kormoránem není tak snadné pořízení:

 • dle platného zákona není možné střílet kormorány sedící na stromech
 • dle platného zákona je možné střílet kormorány pouze brokovnicí
 • kormorány není možné střílet v průběhu lovu na vodní hladině (hrozí odražení broků a zranění osob)
 • vodní tok často tvoří hranici honitby a není možné střílet do sousední honitby
 • kormoráni se naučili létat tak vysoko, aby na ně myslivci s broky „nedosáhli“

Kormoráni se naučili létat vysoko - ke slovu přichází náboje semi-magnum. 

Takže na sestřelení kormorána padne zpravidla hned několik nábojů, což stojí peníze. Moc masa si z něj myslivec nevezme. Protože se kormoráni drží u řek, velká část z nich spadne po zásahu do vody. A myslivec nemůže do ledové vody poslat psa, aby kormorána aportoval. Hrozí mu totiž podchlazení, křeč, utonutí, případně vyklovnutí oka v případě, že by se kormorán ještě bránil. Jestliže tedy kormorán spadne do řeky, zpravidla ho vezme proud a myslivec nemá, jak by prokázal, že ho zastřelil.

Kormorán dopadl na pole - myslivec má štěstí a pes poslušně přináší úlovek. Ale poslat psa řeky, která unáší ledové kry by bylo hazardováním s jeho zdravím a životem.

Podtrženo, sečteno, myslivci moc motivace k odstřelu kormoránů nemají – jejich lov je stojí jen čas a peníze za benzín, střelivo a opotřebení zbraně. Jedinou motivací jim může představovat zástřelné, které jim doposud v různé výši vyplácí právě rybáři. 

Zde se konečně zablýsklo na lepší časy. Nařízením vlády, které nabývá účinnosti od 1. 11. 2018 bude stát vyplácet zástřelné 500 Kč za kormorána.

Tak, máme schválené plašení a odstřel kormoránů. Dokonce jsou i peníze na zástřelné. Myslíte, že končí vaše martyrium s kormorány? I kdepak! Svůj hořký kalich si musíte vypít až do konce (roku). V podmínkách každého povolení se píše, že na konci kalendářního roku musíte úřadu nahlásit, kolik kormoránů bylo na daném revíru střeleno. Prý to chce EU. Jste žadatel, máte to v podmínkách, starejte se…

Jinými slovy, blíží se konec roku, všichni mají volno a připravují se na slavení nového roku. S výjimkou rybářů – my obvoláváme myslivce a ptáme se, kolik toho letos nastříleli. Jejich ochota ke spolupráci je koncem roku vpravdě různá. Na jeden revír připadá většinou hned několik mysliveckých honiteb. To znamená co revír, to přinejmenším deset telefonátů. Máme na starosti přes 1300 revírů…

A to nejlepší nakonec – všechny údaje o odstřelu kormoránů sbíráme zbytečně. Úřad je má k dispozici, protože je stejně dostává od mysliveckých hospodářů v rámci povinných každoročních hlášení o odlovu zvěře v dané honitbě.

Tento článek dejte přečíst všem, od kterých uslyšíte, že ČRS s kormorány nic nedělá…

                                                                                                                                                                                                                                                                                          Pavel Vrána

Do ztracena
Poster

Hladina ÚN Orlík bude v následujících létech výrazně kolísat

Datum: 29.11.2018

Státní podnik Povodí Vltavy (PVL) prezentoval během konference na Trhovkách 14. listopadu 2018 plán investičních akcí na ÚN Orlík v létech 2019 – 2025. Tyto akce zahrnují mj. manipulace s vodní hladinou, které ovlivní výkon rybářského práva, respektive dostupnost nádrže pro rybáře. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli předat našim rybářům ucelené informace o této problematice.

Jedná se o 3 samostatné investiční akce:

 1. modernizace lodního výtahu
 2. budování nového bezpečnostního přelivu
 3. prohrábky pod ÚN Kořensko  

Modernizace lodního výtahu si vyžádá snížení hladiny ÚN Orlík v období listopad 2019 – březen 2020 na kótu 339 m. n. m.

Budování nového bezpečnostního přelivu v pravém zavázání hráze ÚN Orlík si vyžádá v období srpen 2020 - březen 2021 opětovné snížení hladiny na kótu 339 m. n. m. V následné etapě (duben 2021 – listopad 2021) bude hladina udržována na kótě 349 m. n. m.

Prohrábky pod ÚN Kořensko budou probíhat v období říjen 2019 – duben 2020, případně říjen 2020 – duben 2021. Plánuje se odtěžení 28 tisíc m3 substrátu dna, prohrábka se bude týkat úseku 1862 m pod ÚN Kořensko.

Investiční akce si navíc v období březen 2022 – květen 2024 vyžádají přerušení automobilové dopravy přes hráz ÚN Orlík.

Uvedené termíny jsou termíny plánované, mohou doznat dílčích změn v závislosti na přírodních podmínkách (povodně, sucho) a průběhu výběrového řízení.

V případě velkého poklesu hladiny v nádrži dojde k dočasnému hájení nátokových částí nádrže z důvodu ochrany rybí obsádky - vše bude uživatelem upřesněno na webových stránkách a na místě vyznačeno cedulemi.

Podrobnější informace k zamýšleným akcím mohou rybáři nalézt na odkazu:

http://www.pvl.cz/files/download/PVL_SPS_Trhovky_14_11_2018.pdf

Mapa plánovaného kolísání vody v nádrži Orlík v souvislosti s investičními akcemi v létech 2019 - 2025:

Obrázek

Hospodářské oddělení Rady ČRS

Do ztracena
Poster

Přebíráme z časopisu Rybářství - Jaké vidíte příčiny úbytku lipana v rybářských revírech?

Datum: 28.11.2018

Obrázek

Zdroj: časopis Rybářství http://www.casopisrybarstvi.cz/

Do ztracena
Poster

Vrcholí zarybnění Orlíku a Trnávky candátem, štikou a amurem

Datum: 27.11.2018

V uplynulých dnech vrcholilo zarybnění revírů Rady ČRS ÚN Trnávka a ÚN Orlík. Do ÚN Trnávka bylo vysazeno 400 kilogramů štik, 150 kilogramů candátů a 100 kilogramů amurů.

Obsádku údolní nádrže Orlík rozšířilo 1.750 kilogramů štik a 100 kilogramů candátů. Při vysazení ryb klademe velký důraz na jejich rozvoz loděmi po co největší ploše vodní nádrže, který je sice pracnější a časově náročný, ale rozhodně se vyplatí.

Obrázek

  Autentické  fotografie ze zarybnění Orlíku a Trnávky z listopadu 2018


V loňském roce 2017 se do ÚN Trnávka vysadilo 22.000 kilogramů kapra, 370 kilogramů lína, 450 kilogramů štiky, 320 kilogramů amura, 140 kilogramů candáta a 480 kilogramů pstruha duhového; nad rámec zarybňovací povinnosti bylo vysazeno i téměř 3.000 úhořů. Úlovky na této nádrži jsou také nadprůměrné - ve statistikách bylo mimo jiné vykázáno 12.247 kilogramů kapra, 469 kilogramů štiky, 361 kilogramů candáta. O dodržování rybářského řádu se na Trnávce stará 33 členů dobrovolné i profesionální rybářské stráže.

V roce 2017 bylo do Orlické nádrže vysazeno celkem 78.000 kg kaprů, 1.800 kilogramů línů, 2.900 kilogramů štik, 2.200 kilogramů candátů, 5.710 kilogramů amurů a nad rámec zarybňovacích plánů i přes 20 tisíc úhořů a 30 tisíc okounů.

Vynikajících výsledků dosahuje Orlík i z pohledu úlovků - v minulém roce podle statistik rybáři odlovili 41.000 kilogramů kapra, 15.700 kilogramů candáta, 9.000 kilogramů sumce, 2.900 kilogramů štik a přes 5.000 kilogramů amura .

Územní působnost na Orlíku má 72 členů profesionální i dobrovolné rybářské stráže; jejich činnost od letošního roku podpořilo i zakoupení nové motorové lodi (která také slouží pro rozvoz násady zejména dravých ryb po celé ploše přehrady) a zajištění bezplatného školení všem zájemcům z řad RS na příslušné oprávnění k jejímu použití.

Tomáš Kočica

Do ztracena
Poster

Slovo na úvod předsedy ČRS

Datum: 27.11.2018

Vážení kolegové, kolegyně i všichni příznivci Petrova cechu.

V první řadě bych rád poděkoval za důvěru, kterou jsem dostal od delegátů XVII. Republikového sněmu zvolením do funkce předsedy ČRS. Velmi si jí vážím a zároveň ji považuji za obrovský závazek, jemuž se budu snažit ze všech sil dostát. Dovolte mi poděkovat i ostatním kandidátům, kteří svou dlouholetou obětavou prací pro Český rybářský svaz pomohli vybudovat silnou a zdravou organizaci, kterou bezpochyby jsme.

Nemůžeme ale usnout na vavřínech. Moderní doba je velmi dynamická a je nutné se neustále přizpůsobovat změnám a čelit výzvám, které každý den přináší. Čeká nás široká diskuze o Stanovách, bližších podmínkách výkonu rybářského práva, nutné digitalizaci (a sjednocení) svazové agendy i pravidlech celosvazového rybolovu. Do této diskuze bych velmi rád zapojil nejen členy Republikové rady, funkcionáře územních svazů a místních organizací, ale i členskou základnu, jejíž názor je pro řadu změn stěžejní. Velmi důležité také bude pokračovat v intenzivní komunikaci a spolupráci s politickou reprezentací i zástupci ministerstev.

Český rybářský svaz je organizace, která je postavena na převážně dobrovolné práci mnoha nadšenců ve vedení rybářských kroužků, sportovní oblasti i místních organizacích a územních svazech. Ne vždy je v našich možnostech tuto práci dostatečně ocenit, ačkoli se jedná o jeden z hlavních pilířů, na kterém celý svaz stojí. Budeme pracovat na tom, abychom alespoň zajistili maximální podporu pro jejich práci – ať už z pohledu materiálního nebo z pohledu metodického vedení a právní podpory.

Jak jsem zdůraznil již ve svém projevu na Sněmu, mým cílem je Svaz a jeho organizační složky sjednocovat. Musíme hledat a najít společnou řeč, utvářet kompromisy, respektovat se navzájem a naslouchat argumentům. Celosvazový rybolov nám závidí bezmála celý rybářský svět; společnou snahou musí být jeho udržení a další rozvoj.

Uvědomuji si, že přebírat předsednictví po panu doktoru Šímovi nebude snadné. Jeho odborná erudice, osobní nadhled i manažerské a diplomatické schopnosti dokázaly provést Svaz často nelehkým obdobím posledních osmi let. Patří mu za to velký dík a uznání. Udělám vše pro to, abych byl jeho důstojným nástupcem.

Na závěr mi dovolte popřát všem členům Českého rybářského svazu mnoho úspěchů v osobním i rybářském životě.

S pozdravem Petrův zdar!

Karel Mach

předseda ČRS

 


PhDr. Mgr. Karel Mach, MSc., MBA byl zvolen předsedou Českého rybářského svazu na XVII. Republikovém sněmu 24. listopadu 2018 v Průhonicích. Členem ČRS se stal v roce 1978, následně se stal členem reprezentace (juniorské a posléze seniorské) v Rybolovné technice. Od roku 1999 působí jako předseda MO ČRS Plzeň 2, od roku 2011 je členem výboru Západočeského územního svazu. Konferencí v roce 2018 byl zvolen jako zástupce ZčÚS v Republikové radě ČRS. Působí jako velitel Městské policie Plzeň. 

Do ztracena
Poster

Zasedal XVII. Republikový sněm ČRS; nově zvoleným předsedou se stal Karel Mach

Datum: 24.11.2018

V sobotu 24. listopadu proběhl XVII. Republikový sněm Českého rybářského svazu, z. s. Byl významný tím, že se jednalo o Sněm volební – 162 delegátů a členů Republikové rady na něm rozhodovalo nejen o cílech a dalším směřování ČRS v následujícím čtyřletém období, ale zvolilo i nového předsedu ČRS. Stal se jím PhDr. Mgr. Karel Mach, MSc., MBA.

Z celkového počtu 162 oprávněných delegátů (21 delegátů z každého územního svazu a 15 členů Republikové rady) se Sněmu zúčastnilo 144 delegátů a 14 členů Republikové rady. Tento vysoký počet dalece převyšoval nutnou účast pro usnášeníschopnost Sněmu.

Zahájení Sněmu proběhlo v půl desáté; účastníky a hosty přivítal předseda ČRS JUDr. Alexander Šíma. Za státní a politickou reprezentaci se jako hosté zúčastnili Ing. Ladislav Skopal (Ministerstvo zemědělství ČR) a Ing. Pavel Kováčik (místopředseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda Podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství).

V následujícím bodu programu proběhla volba pracovních komisí – mandátové, návrhové a volební. V každé z těchto sedmičlenných komisí usedl jeden zástupce za každý územní svaz. Předsedou mandátové komise byl zvolen Ing. Jiří Janků (ÚS m. Prahy), předsedou návrhové komise Mgr. David Zdvořáček a předsedou volební komise Václav Voříšek.

Dalším bodem programu byla kontrola usnesení předcházejícího Sněmu v roce 2016; jednatel ČRS Ing. Jan Štípek konstatoval, že usnesení XVI. Republikového sněmu z roku 2016 bylo ve většině bodů splněno, zejména zmínil zavedení rybářského lístku na dobu neurčitou, rozšíření počtu rybářských revírů s 24 hodinovým rybolovem (které nyní odpovídají 40 % rozlohy MP revírů) a zachování podmínek pro výkon rybářského práva.

Předseda ČRS JUDr. Alexander Šíma následně přednesl obsáhlou zprávu o činnosti Českého rybářského svazu v období 2014-2018. Podrobná prezentace obsahovala nejdůležitější události a data ze všech oblastí svazové činnosti - z hospodaření, ekonomiky, ochrany vody a životního prostředí, sportovní činnosti, práce s dětmi a mládeží, propagačních aktivit, získaných dotacích a legislativních změn.

Obrázek

Na základě návrhu delegáta Středočeského územního svazu byl z programu jednání stažen návrh na změnu Stanov ČRS; Stanovy tedy po tomto Sněmu zůstávají beze změny.

Velmi očekáváným bodem programu byla volba předsedy ČRS. Navrženi byli tito kandidáti:

 • MUDr. Josef Doležal
  • Věk 59 let
  • Garant sportovní činnosti při Republikové radě ČRS, předseda odboru rybolovné techniky Rady ČRS, generální sekretář ICSF
  • Zaměstnání: Vedoucí lékař chirurgického oddělení
 • Dušan Hýbner
  • Věk 42 let
  • Předseda Středočeského územního svazu ČRS, předseda Hospodářského odboru při Radě ČRS, předseda MO Bělá pod Bezdězem
  • Zaměstnání: Poříčný (Státní podnik Povodí Labe), OSVČ
 • PhDr. Mgr. Karel Mach, MSc., MBA
  • Věk 51 let
  • Člen výboru Západočeského územního svazu ČRS se zodpovědností za činnost sportovních odborů a mládeže, předseda MO ČRS Plzeň 2
  • Zaměstnání: Velitel městské policie Plzeň
 • Jiří Marek
  • Věk: 51 let
  • Předseda Odboru mládeže Rady ČRS, předseda MO ČRS Písek
  • Zaměstnání: OSVČ

Každý z kandidátů prezentoval před zahájením volby svou vizi směřování Českého rybářského svazu v následujících čtyřech letech. V některých bodech panovala mezi kandidáty shoda – akcentovali zachování jednoty ČRS a celosvazového rybolovu, maximalizaci snahy o udržení stávajících revírů z pohledu rozlohy i rozmanitosti rybích druhů, intenzivní komunikaci se členskou základnou i politickými zástupci, digitalizaci svazové agendy i systematickou podporu sportovní činnosti a práce s mládeží.

MUDr. Josef Doležal

Dušan Hýbner

PhDr. Mgr. Karel Mach

Jiří Marek

   

V prvním kole volby hlasovalo všech 158 delegátů. Nejvíce hlasů získal PhDr. Mgr. Karel Mach, MSc., MBA (80 hlasů), druhý v pořadí Dušan Hýbner (48 hlasů), třetí MUDr. Josef Doležal (23 hlasů) a čtvrtý Jiří Marek (7 hlasů).

Protože pro kandidáta PhDr. Mgr. Karla Macha, MSc., MBA se vyslovila nadpoloviční většina přítomných delegátů, byl zvolen za nového předsedu ČRS. Nově zvolenému předsedovi gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v této důležité funkci.

V dalším bodu vyhlásila volební komise Republikovou radu a Republikovou dozorčí radu. Zástupce územních svazů do těchto vrcholných orgánů ČRS volily jednotlivé územní konference (předseda územního svazu je vždy členem Republikové rady z titulu své funkce), jejich funkční období je čtyřleté a začíná (a končí) vždy volebním sněmem.

Předsedy územních svazů ČRS byli na příslušných územních konferencích ČRS zvoleni, a členy Republikové rady ČRS ve volebním období 2018 - 2022 se stali:

Ing. Karel Anders (ÚS ČRS m. Prahy), JUDr. Jaroslav Holý (Svč. ÚS ČRS), Václav Horák (Vč. ÚS ČRS),Dušan Hýbner (Střč. ÚS ČRS), Ing. Pavel Kocián (ÚS ČRS pro Sev. Moravu a Slezsko), Ing. Karel Koranda(Jč. ÚS ČRS), Ing. Jan Štípek (Zpč. ÚS ČRS).

Dalšími členy Republikové rady ČRS byli na příslušných územních konferencích ČRS zvoleni, a členy Republikové rady ČRS ve volebním období 2018 - 2022 se stali:

Mgr. Radomír Bednář (ÚS ČRS pro Sev. Moravu a Slezsko), Ing. Miroslav Bialek (Vč. ÚS ČRS), Ing. Ivan Bílý, Ph.D. (Svč. ÚS ČRS),  Ing. Josef Kostka (Jč. ÚS ČRS), PhDr., Mgr. Karel Mach, MSc., MBA (Zpč. ÚS ČRS),Zdeněk Mužík (ÚS ČRS m. Prahy), Radek Zahrádka (Střč. ÚS ČRS).

Členy Republikové dozorčí rady ČRS byli na příslušných územních konferencích ČRS pro volební období 2018 - 2022 zvoleni a členy RDR se stali:

Lubomír Čilipka (ÚS ČRS pro Sev. Moravu a Slezsko), Vlastislav Fanta (Svč. ÚS ČRS), David Havlíček (Jč. ÚS ČRS), Ing. Leoš Křenek, Ph.D. (ÚS ČRS m. Prahy), Ing. Petra Matoušková (Vč. ÚS ČRS), Roman Moulis(Zpč. ÚS ČRS) a Mgr. Václav Pertl (Střč. ÚS)

V předposledním bodě jednání delegáti schválili usnesení z XVII. Republikového sněmu ČRS

Na závěr Sněmu poděkoval nově zvolený předseda Českého rybářského svazu Karel Mach za důvěru, kterou mu delegáti vyjádřili zvolením do funkce.  Odstupujícímu předsedovi JUDr. Alexanderu Šímovi poděkoval za práci během posledních dvou volebních období; za jeho významný přínos za udržení jednoty Svazu a posílení pozic ČRS ve společnosti. Delegáti práci JUDr. Šímy následně ocenili dlouhým potleskem ve stoje.

Nově zvolený předseda poté ukončil jednání XVII. Republikového sněmu.

Tomáš Kočica

 

 

z 673

© Copyright, Český rybářský svaz, z. s., Nad Olšinami 282/31, 100 00 Praha 10, 2003 - 2019, Všechna práva vyhrazena
Zásady používání webu a ochrana osobních údajů na webu