Aktuálně

Dne 25. dubna pořádá od 14.00 hodin Klub Fakulty biomedicínského inženýrství BION Kladenský Majáles. Na něm v letošním roce vystoupí pop-rocková kapela Sirkyskon, mladý písničkář Michal Horák, punk-rocková kapela Curlies, kladenská rocková kapela Kapela PLÁN B a hlavní kapelou letos bude ska-regge kapela Fast Food Orchestra. Účastníci akce se mohou těšit také na vystoupení Jiřího Kubína, vlastní básnickou tvorbu Štěpána Voříška a zpěv Raduš Malinové.
Klub Silicon Hill pořádá dne 24. dubna od 14.30 hodin v areálu strahovských kolejí hudební festival SHOW Strahov. Připraveny budou čtyři hudební stage s hlavní kapelou vypsaná fiXa a bohatý doprovodný program. Na festivalu vystupují primárně studenti ČVUT, letos budou vystupovat hudebníci z Fakulty elektrotechnické, Fakulty architektury, Fakulty strojní, Fakulty stavební a Fakulty informačních technologií.
Soutěž Hala roku Akademik pomáhá vysokoškolákům pochopit, jak působí zatížení na konstrukci a jaké mohou být její slabiny. Soutěž pořádá Fakulta stavební ČVUT a hlásit se do ní mohou studenti vysokých škol se stavebním zaměřením. Jejich úkolem je navrhnout a postavit podle zadání model konstrukce a ten pak při finále podrobit zatěžovací zkoušce. Soutěž se bude konat 25. dubna, studentské týmy se mohou registrovat do 4. dubna. Zvítězí nejefektivnější model, tedy model s největším poměrem mezi únosností a vlastní hmotností.
ČVUT v Praze vás zve na koncert Akademického orchestru ČVUT s názvem JEWELS OF CZECH AND WORLD MUSIC, který se bude konat 27. dubna 2019 od 19.30 hodin v Trinity College Chapel v Cambridge ve Velké Británii.
Dne 30. dubna se v prostoru Kampusu Dejvice uskuteční další ročník festivalu Lesamáj aneb technicky dejvický majáles. Studenti dejvického kampusu (VŠCHT, ČVUT, ÚOCHB, KTF UK, NTK) se i letos rozhodli uspořádat tradiční oslavy máje po svém. Při druhém ročníku Lesamáje čeká na návštěvníky nejen volba lesamájového Veličenstva a průvod, ale také hudba, divadlo, slam poetry, autorská čtení, workshopy, hry a další. Až do 22. března je možné nominovat kandidáty na Veličenstvo Lesamáje.

Stalo se

V akademickém roce 2019/2020 vyšle česko-americký vládní stipendijní program do USA celkem 15 studentů, mezi stipendisty bude i Šárka Malošíková z Ústavu navrhování II Fakulty architektury ČVUT. Na Coloradské univerzitě v Denveru bude zkoumat výuku formou design-build projektů, které studenti sami nejen navrhnou, ale i postaví. Je čtvrtým doktorandem Fakulty architektury ČVUT, který získal prestižní Fulbright-Masarykovo stipendium.
ČVUT ve spolupráci se společností 1st Cloud Republic letos na jaře spustilo studentský projekt a dalo tak studentům jedinečnou příležitost zúčastnit se testování on-line projektu se sociologickým přesahem. Aplikace Common Tongue je totiž prvním produktem určeným k postupnému převedení do výhradního vlastnictví komunitou uživatelů skrze platformu Crowdstarter. Výsledkem bude soběstačná alternativa ke stávajícím korporátním cloudovým projektům. Internetoví uživatelé, jimž není lhostejné, jak je s jejich daty v aplikacích nakládáno, získají možnost vzít situaci do svých rukou. V současnosti je platforma Crowdstarter testována ve spolupráci se studenty ČVUT.
Česko patří do elitního klubu světových výrobců turbovrtulových motorů. Historie se začala psát v 70. letech, kdy turbovrtulový motor M601 poprvé vzlétl na křídlech legendárního letounu L-410.Nyní se píše pokračování této dlouholeté historie. Fakulta strojní ČVUT v Praze započala zkušební provoz své nové supermoderní vrtulové zkušebny leteckých motorů umístěné v Hradci Králové. Dne 9. dubna došlo k prvnímu spuštění testovacího turbovrtulového motoru a již 10. dubna bylo dosaženo volnoběžných otáček tohoto motoru, což je klíčový milník při oživování zkušebny. Zahájení ostrého testování v rámci společného výzkumu turbovrtulových motorů se společností GE Aviation Czech plánuje ČVUT na počátek května.
Systém, který umožní třeba v rodinných domech využívat více než 80 procent potřebné energie z obnovitelných zdrojů, společně vyvinuli vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze a odborníci na vytápění ze společnosti Regulus. Systém pro zásobování budovy teplem, chladem a elektřinou kombinuje tepelné čerpadlo, fotovoltaické panely a sezonní akumulátor umístěný pod základy domu.
Faculty of Electrical Engineering and Faculty of Information Technology of the Czech Technical University in Prague have joined forces and established the Research Center for Informatics (RCI). The most powerful computer cluster for artificial intelligence research in the Czech Republic was built within the project, worth CZK 41.6 million. This unique device, with computing power ranking it among the supercomputers, is located in the underground of the historical building of Faculty of Electrical Engineering on Charles Square.