Medicīna

Farmācija

Ārsts: Pret antibiotikām izturīgo baktēriju izplatībai caur pārtiku Latvijā pievērsta pārāk maza uzmanība
5 lietas, ko noskaidrot, pirms iegādāties dāvanā kopjošo kosmētiku

Rehabilitācija

Pirmssvētku diēta un tievēšana: Kādas tam var būt sekas?
Inovatīvi un iedarbīgi produkti procedūrās 

Veselīgs dzīvesveids

Veselīgs dzīvesveids Jaunajā gadā: Ar ko sākt?

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Video

Kas jāņem vērā, ja bērnam ir klepus? Skaidro pediatre (VIDEO)

Kas jāņem vērā, ja bērnam ir klepus? Skaidro pediatre (VIDEO)

Klepus ir organisma aizsargmehānisms – dabisks reflekss, kura galvenais mērķis ir dabūt ārā no elpceļiem svešas daļiņas. Biežākais iemesls klepum bērna vecumā ir vīrussaslimšanas, un līdz piecu gadu vecumam var būt kādas astoņas slimošanas epizodes gadā. Tas ir normāli, ja šī katra reize neprasa došanos uz slimnīcu un antibiotiku lietošanu.

Produktu testi

Beauty Jar Very Berry SPA – mīkstinošs sejas un lūpu pīlings ar C vitamīnu

Beauty Jar Very Berry SPA – mīkstinošs sejas un lūpu pīlings ar C vitamīnu

Janvārī medicine.lv sadarbībā ar "Siberika Latvia" piedāvā testēt mīkstinošu sejas un lūpu pilīngu ar C vitamīnu "Beauty Jar Very Berry SPA".

Testa rezultāti: EO LABORATORIE BABY Bērnu putas mazgāšanai

Testa rezultāti: EO LABORATORIE BABY Bērnu putas mazgāšanai

 Novembrī medicine.lv sadarbībā ar "Siberika Latvia" piedāvāja testēt bērnu putas mazgāšanai EO LABORATORIE BABY.

Dabīga eļļa matu kopšanai no zīmola "Dr. Tereško tējas"

Dabīga eļļa matu kopšanai no zīmola "Dr. Tereško tējas"

Decembrī medicine.lv sadarbībā ar "Pļavas aptieku" un zīmolu "Dr. Tereško tējas" piedāvā testēt dabīgu eļļu matu kopšanai.

Uzņēmējs runā

Atbild eksperti

Kāpēc sāp plecs?
Sveiki!
Jau ilgāku laiku ir tā, ka, spiežot labo plecu uz leju, ir sāpes, liekas, ka dur starp krūtīm. Sāpes rodas tad, kad saliecos un spiežu plecu uz leju. Kad ir taisna mugura un esmu miera stāvoklī, nekas nesāp.

Vai sāpes varētu būt no tā, ka pēdējā laikā daudz strādāju pie datora un nav bijušas fiziskas aktivitātes?

Paldies!
Atbild:
Rehabilitācijas centrs Līgatne, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
Sveiki!

Viens no sāpju iemesliem var būt muskuļu disbalanss (vienveidīgas slodzes dēļ). Precīzāk atbildēt bez izmeklēšanas nespēju.

Fizioterapija

Kā var samazināt homocisteīna līmeni asinīs?
Labdien!

Kā var samazināt homocisteīna līmeni asinīs? Asins analīzēs uzrāda paaugstinātu homocisteīna līmeni (19.54
μmol/l.; norma līdz 13.9 μmol/l). Asinsspiediens ir pazemināts, augsti jūtīgs CRO - normāls (zems risks).

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Homocisteīna līmeņa mazināšanai var lietot B12 vitamīnu 1 mg dienā (VitaB12) un Folskābi 1 mg tabletēs. Šos vitamīnus var lietot ilgstoši. Pārdozēšana nedraud. Paaugstināts homocisteīns asinīs var būt veicinošs faktors asinsvadu sieniņu izmaiņām, kā dēļ palielinās trombu veidošanās risks.

Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma

Kā tikt galā ar ilgstošu depresiju, ja zāles vairs nepalīdz?
Labdien!

Esmu 26 gadus jauna, taču ar depresiju un trauksmi sirgstu jau ilgāku laiku. Kad tā kļuva pavisam nekontrolējama (pirms aptuveni 3 gadiem), beidzot saņēmos apmeklēt psihiatru.

Sākumā izrakstīja zāles "Escitil", kas sākotnēji radīja pastiprinātāku trauksmi, taču jau pēc pāris nedēļām sajutu pirmos pozitīvos efektus, pēc tam ārste palielināja devu un, kādu laiku lietojot, iznākums bija ļoti pozitīvs. Trauksme bija daudz mērenāka, parādījās vēlme dzīvot, no rītiem celties, iet un darīt lietas un visādi citādi biju ļoti laimīga, ka ar pirmo mēģinājumu izdevās atrast pareizās zāles.

Diemžēl pēc nepilna gada tās pārstāja darboties. Stāvoklis atgriezās vecajās sliedēs. Vēlāk psihiatre izrakstīja "Paroxetin" un "Fluanxol", taču arī šī kombinācija neradīja vēlamo efektu. Turpinājās arī suicidālas domas.

Kādu laiku cietos un gaidīju, ka varbūt kas mainīsies, bet kad atkal jau stāvoklis bija tik slikts, ka nebija izturams, atkal vērsos pie ārsta. Šoreiz izrakstīja "Elify XR". Šīs zāles bija ļoti neveiksmīgas, jo ārkārtīgi palielināja suicidālas domas līdz pat ļoti satraucošam līmenim, tāpēc izlēmām neturpināt to lietošanu. Tā vietā izrakstīja "Duloxetin". Ar šīm zālēm nejutu ne īpašu enerģiju, ne dzīvessparu, taču stāvoklis bija paciešams pirmos 3 mēnešus un šķiet, ka arī pati sev centos iestāstīt, ka varbūt nav tik slikti, jo vismaz nevēlējos izdarīt pašnāvību un biju nogurusi eksperimentēt ar zālēm.

Pēc kādiem 4.5 mēnešiem vērsos pie ārstes atkal, sūdzoties par to, ka jūtu, ka depresija tomēr ir palikusi, jo nekas neizraisa prieku, ir apātija, vienaldzība pret lietām. No psihiatres saņēmu atbildi, ka esam tik daudz ko jau mēģinājuši, ka atkal mainīt zāles nav jēgas, jo stiprāku vairs nav, tāpēc tika pieņemts lēmums devu palielināt.

Šobrīd ar lielāku devu arī apātija ir vēl lielāka. Esmu arī strādājoša studente un pa virsu tam šobrīd ir sesijas laiks, kas pastiprina trauksmi, un tas, ka brīvdienās vēlos tikai nekustīgi gulēt un neko nedarīt, padara situāciju vēl sliktāku. Jāpiebilst, ka pēdējo mēnesi apmeklēju psihoterapeiti un arī viņa apstiprināja, ka depresija ir ļoti izteikta.

Šobrīd nezinu pie kā vērsties, jo jūtos izdegusi skolas un darba pienākumu priekšā, nogurusi no zāļu mainīšanas, baidos nenokārtot eksāmenus, jo visu laiku gribu tikai gulēt un atslēgties no ārpasaules, arī darbā pilnīga vienaldzība pret veicamajiem pienākumiem. Diemžēl neredzu jēgu vērsties pie savas līdzšinējās psihiatres, jo šķiet, ka esam iegājušas strupceļā. Pie cita psihiatra, kad mēģināju pierakstīties, ātrākais ir pēc 2.5 nedēļām. Šobrīd vienīgā izeja ir doties pie ģimenes ārstes, taču neesmu pārliecināta, ar ko viņa var līdzēt. Varbūt ir jēga no došanās uz dienas stacionāru, piemēram, klīnikā "Dzintari"? Jūtos arī neērti lūgt ārstam izziņu uz eksāmenu laiku, jo nevēlos radīt iespaidu, ka vēlos tikai no tiem izvairīties, taču šobrīd tiešām nejūtos spējīga neko nokārtot.

Paldies!
Atbild:
Inita Goldšteina, Goldšteinas I. ārsta - psihoterapeita prakse
Labdien, Katrīne!

Šķiet, Jūsu gadījumā tiešām pienācis laiks atpūsties. Jo Jūs burtiski cīnaties ar savu slimību, cīnaties, lai visu pagūtu un paspētu, bet varbūt tas Jums ir par daudz? Domāju, ka Jūsu stāvoklis objektīvi ir smags un tā nav "nevēlēšanās" vai izvairīšanās no eksāmeniem. Tādēļ nevajadzētu kaunēties prasīt ārstam izziņu, un doma par dienas stacionāru vai stacionāru ir vietā. Jūsu veselība taču ir svarīgāka par to, ko varbūt kāds varētu padomāt vai tml.

Un varbūt ilgtermiņā jāpadomā - vai tas, ko darāt, ir Jums piemērots, ko varētu atmest? Ja zāles nepalīdz, varbūt jāārstējas psihoterapeitiski (respektīvi, Jūsu gadījumā - jāturpina) un jāatklāj, vai nav kas tāds Jūsu dzīvē, kas depresiju uztur, un vai terapeitiskās attiecības nevar palīdzēt.

Psihoterapija / psihiatrija