Jei taptų prezidentu, premjeras Saulius Skvernelis svarstytų galimybę perkelti Lietuvos ambasadą Izraelyje į Jeruzalę.

Pasak S. Skvernelio, ambasados perkėlimas amerikiečių pavyzdžiu galėtų sustiprinti Lietuvos dvišalius ryšius su Izraeliu ir Jungtinėmis Valstijomis.

„Nematyčiau jokios tragedijos, jei mes grįžtume prie klausimo ir svarstytume mūsų ambasados perkėlimo į Jeruzalę galimybes“, – antradienį sakė S. Skvernelis, pristatydamas užsienio politikos prioritetus.

 

JAV ambasada Estijoje pasmerkė prieš šalies vyriausiąjį rabiną nukreiptą užgauliojimą

JAV ambasada Estijoje pasmerkė prieš šalies vyriausiąjį rabiną nukreiptą užgauliojimą

JAV ambasada Estijoje pasmerkė incidentą Taline, kai vienas vyras pagrasino šalies vyriausiajam rabinui Shmueliui Kotui.

JAV ambasada pareiškė kuo griežčiausiai smerkianti vyriausiojo rabino užgauliojimą per šeštadienį Talino centre įvykusį incidentą. „Tokio pobūdžio neapykantos kalbai, nukreiptai prieš asmens religiją, rasę, etninę priklausomybę, lytį ar kitokią esminę tapatybę, nėra vietos šiuolaikinėje visuomenėje. Žodžiai yra svarbūs ir gali nuvesti prie pavojingų veiksmų, jei į neapykantos kalbas nereaguojama“, – pabrėžė ambasada.

Nepakartojamą  LIMMUD 2019  nuotaiką padės sukurti gerai pažįstami ir nauji lektoriai

Nepakartojamą LIMMUD 2019 nuotaiką padės sukurti gerai pažįstami ir nauji lektoriai

Ilja Kalmanovskij – žurnalistas, mokytojas, mokslinių šou entuziastas ir vedėjas (Maskva, Rusija)

Boruch Gorin – žurnalistas, rašytojas, žurnalo “Lechaim” redaktorius  (Maskva, Rusija)

Jurij Tabak – religijotyrininkas, vertėjas, knygų autorius  (Maskva, Rusija)

Aleksandr Duchovny – progresyvaus judaizmo bendruomenių vyr. rabinas (Kijevas, Ukraina)

Saša Galitsky – dailininkas, unikalaus projekto “Vangogai” autorius, knygos “Mama, neliūdėk! kaip išmokti bendrauti su pagyvenusiais tėvais ir neišeiti iš proto” autorius (Izraelis)

Regina Pats – kino guru, supažindins su naujausia Izraelio filmų programa (Talinas, Estija)

Dr. Lara Lempertienė – mokslininkė, Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centro vadovė (Vilnius, Lietuva)

Jekaterina Kacman – šeimos psichoterapeutė ir seksologė (Izraelis)

Leonid Gelibterman – aukštosios virtuvės ir vyno žinovas, tarptautinio enogastronomijos centro prezidentas, bestselerio “Vyno abėcėlė” autorius. Ypatingas svečias Lietuvoje vadovaujasi kredo “Mėgautis maistu – reiškia mylėti save” (Maskva, Rusija)

Dr. Eugenijus Skerstonas – socialinių mokslų daktaras, mados, išvaizdos ir interjero žinovas, knygų autorius (Lietuva)

Vytenis Pauliukaitis – režisierius, scenaristas, TV laidų vedėjas (Lietuva)

Antanas Guoga – europarlamentaras, Australijos ir Lietuvos verslininkas ir mecenatas.

Marija Selickaja-Šmatavičienė – TV laidų vedėja ir prodiuserė, prekės ženklo “Tata Paper” įkūrėja.

Olga Kapustina – ekonomistė, dizainerė-maketuotoja, menininkė pomėgius pavertusi verslu.

Markas Psonikas – smalsus ir azartiškas gidas, ekskursijų vadovas, įmonės “Marko turas” įkūrėjas.

Borisas Kirzneris – smuikininkas, baigė Lietuvos muzikos konservatoriją smuiko klasę, žydų dainų ir šokių ansamblio “Fajerlach” muzikos vadovas, nuo 2013 m. iki dabar yra visuomeninės organizacijos “Vilniaus klezmeriai” vadovas. Muzikinio klezmerių festivalio  sumanytojas ir vadovas.

Michailas Bolšunas – smuikininkas, baigė Lietuvos muzikos konservatoriją smuiko klasę. 1987 – 1990 m. Kauno žydų muzikinio ansamblio vadovas ir narys.  Kompozitorius, aranžuotojas ir atlikėjas. Daugkartinių muzikinių festivalių dalyvis Cfate ir Odesoje.

 Robertas Pranevičius –  Kardiologijos klinikos gydytojas, rezidentas, sėkmingai dirbantis intervencinės kardiologijos srityje, inicijavęs ne vieną labdaros renginį.

Inga Janovskaja – Latvijos energetinės mankštos “Cigun” vadovė, Baltijos Fengšui Blue Mountain instituto direktorė, Europos holistinės medicinos ir natūropatijos asociacijos narė.

Jelena Comik – dailės ir technologijų mokytoja metodistė. Veda dekupažo kursus vaikams. Dažnai kviečiama vesti meno užsiėmimus INBAL seminaruose. Laisvalaikiu domisi tapyba, rankdarbiais, kelionėmis ir kulinarija.

Ansamblis “SARE ROMA” – romų šou teatras. Temperamentinga ir gyvai atliekama meninė programa skoningai perteiks ugningą bei laisvės pojūčiu užburiančią romų dvasią. Skambės laukinių melodijų, aistros ir gyvenimo džiaugsmo kupina muzika.

Orkestras „RAKIJA KLEZMER ORKESTAR“ – tai penkių jaunų vaikinų orkestras, grojantis uždegančią balkanišką muziką ir litvakišką klezmerį.

 

 

Vaikų auklėjimas tradicinėje žydų šeimoje II – kviečiame į paskaitą

Vaikų auklėjimas tradicinėje žydų šeimoje II – kviečiame į paskaitą

Kviečiame Jus į 2-ąją ciklo “Vaikų auklėjimas tradicinėje žydų šeimoje” paskaitą, kurioje lektorė Natalja Cheifec papasakos Jums, koks yra principas „dešinė ranka artina, o kairė – tolina“.
Kaip reikia bausti ir girti vaiką. Taip pat šioje paskaitoje sužinosite, kokiais būdais nugalėti savo pyktį ir apie tai, jog konflikto metu išsakyti žodžiai gali pakenkti. Sužinosite atsakymą į klausimą ar vaikui reikalinga nuolatinė tėvų kontrolė, bus aptariamas dar vienas auklėjimo principas – „Dar arba Jau“. Taip pat galėsite sužinoti, kad meilė vaikui yra svarbiausia jo ugdymo procese, o ne tik papildas, bus aiškinama, kaip parodyti vaikui savo meilę ir jį išklausyti.
Paskaita vyks kovo 14 d. 18.00-19.30 val. Lietuvos Žydų bendruomenės 3 -iame aukšte., Jašos Heifeco salėje. Mūsų adresas: Pylimo g. 4.

Registruokitės>>goo.gl/DKNpQw

Bar/ bat micvos ceremonija Vilniaus Choralinėje sinagogoje

Bar/ bat micvos ceremonija Vilniaus Choralinėje sinagogoje iškilmingai įvyko pirmadienį, kovo 11 d. Ją vedė rabinas Sholom Ber Krinsky. Penki jauni žmonės, susėdę prie balta staltiese užtiesto stalo, įdėmiai klausėsi rabino kalbos ir sveikinimo su ypatingu gyvenimo įvykiu – perėjimu iš vaikystės į pilnametystę.

Tėvai ir vaikai susirinko į reikšmingą visai šeimai šventės ritualą: berniukai, sulaukę trylikos metų, o mergaitės – dvylikos pagal judaizmo tradicijas laikomi pilnamečiais. Bar micva, išvertus pažodžiui reiškia „įstatymo sūnus“, Bat micva – „įstatymo duktė“, nes nuo šio laiko vaikai tampa atsakingi už visų Toros įstatymų laikymąsi.
Bar/ bat micva – ne tik šeimos šventė, ji visos žydų bendruomenės šventė, todėl sveikiname bendruomenės vardu visus, šventusius savo pilnametystę! Jaunuoliai gavo simbolines dovanas, o šventė tęsėsi prie vaišių stalo.

Estera Reches – Bat micvos metu Vilniaus Choralinėje sinagogoje.

 

 

Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas apie filmą „Figmedis“: „Žiūrint apie karą Etiopijoje mane aplankė „déjà vu“

15min.lt

Žydų kilmės Mina kartu su šeima gyvena Etiopijoje. Dėl šalyje vykstančio pilietinio karo, jos senelė ieško būdų, kaip būtų galima pasprukti į Izraelį, kur jau gyvena paauglės mama. Tačiau Mina išvykti nenori, mat jos mylimasis liktų čia. Todėl ji bando suorganizuoti kelionę ir jam.

Figmedis“ („Figtree“, rež. Aalam-Warqe Davidian) – tai švelni dviejų paauglių meilės istorija, kurią Toronto kino festivalyje apdovanota režisierė papasakojo remdamasi vaikystės prisiminimais.

Filmą komentuoja Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai Amiras Maimonas. Ambasadorius į Etiopiją pirmąkart atvyko labai panašiu laikotarpiu – filme veiksmas vyksta 1989 m., o A.Maimonas kartu su keletu diplomatų į Etiopiją buvo išsiųstas 1990 m. gruodį. Jo tikslas buvo atidaryti Izraelio ambasadą.

Asmeninio albumo nuotr./Amir Maimon Etiopijoje 1990 m

Tvarkoma Žemaičių Naumiesčio sinagoga

Tvarkoma Žemaičių Naumiesčio sinagoga

Žemaičių Naumiesčio sinagogos tvarkybos darbai buvo pradėti 2018 metais, o darbų priėmimas vyko 2019 m. kovo 6 d.

Šilutės rajono savivaldybė skyrė 99 945 Eur. Lėšos panaudotos, atlikus šiuos darbus: pašalinti krūmai, vijokliai, išsaugoti autentiškų perdangų fragmentai, demontuotas sovietiniu laikotarpiu pristatytas priestatas, nuvalyti ir sustiprinti pamatai ir sienos, užsandarintos langų ir durų angos, atlikti stogo perdengimo darbai, esamų plieno santvarų valymas, gruntavimas, įrengta pamatų izoliacija, pastato vėdinimo angos. Įrengti lietvamzdžiai. Aptverta teritorija, įrengti vartai.

Nuotraukos iki darbų.

Žemaičių Naumiestyje (jidiš kalba Neishtot) gyveno gausi žydų bendruomenė, apie tai liudija ir išlikusi iki šiol didžiulė 1816 m. pastatyta mūrinė sinagoga. Senosiose žydų kapinėse tarp senų paminklų yra XIX a. pradžios paminklas rabinui Abraomui, Vilniaus Gaono broliui. Žemaičių Naumiestyje rabinu buvo ir Abraomo sūnus Elijahu, Vilniaus Gaono sūnėnas.

Po Holokausto, sovietmečiu sinagogoje įrengti kultūros namai.

Žydų genocido aukų kapinės yra Šiaudviečių kaime, prie kelio Žemaičių Naumiestis–Vainutas. Antrojo pasaulinio karo metais, nacistinei Vokietijai užėmus Lietuvą, visi Žemaičių Naumiesčio žydai buvo išvežti į koncentracijos stovyklas Šilutėje ir Aušvice, uždaryti buvusiame gete (dabartinėje Žemaitės gatvėje) Žemaičių Naumiestyje. 1941 m. liepos 19 d. Šiaudviečiuose sušaudyta 220 žydų. Šauliai buvo lietuviai policininkai. Yra žinoma, kad už nusikaltimus 1961, 1963 metais buvo teisiami: Šilutės daktaras Verneris Šojus, buvęs SS unteršturmfiureris, nacistinės valdžios SS vadas ir vietininkas Naumiesčio valsčiuje, Karlas Struvė – įgaliotinis Naumiesčio valsčiuje, nuteisti ir tiesioginiai jų vadai iš Tilžės gestapo ir saugumo.

Žymūs žmonės, kilę iš Žemaičių Naumiesčio:

Gydytojas Paulas Valkas ir žydų vaistininkas Julian Veinstein – abu labai padėdavo ligoniams ir neturtingiesiems.

Nekhemye Dov Hoffman (1860-1928) , eigravęs į Pietų Afriką tapo „Hameilitz“ laikraščio korespondentu, vėliau žydų spaudos pradininku Pietų Afrikoje.

Sammy Marks(1843–1920) – emigravęs į Pietų Afriką pramonininkas ir verslininkas, tapęs milijonieriumi, Pietų Afrikos prezidento Paulo Krugerio senatorius ir draugas.

Shlomo Zalman Abel(1857–1886) – mokytojas, vienas iš Telšių ješivos įkūrėjų.

Hermann Kallenbach(1871–1945) – architektas.

 

Niujorke pagerbiamas Amerikos Sionizmo judėjimas

Niujorke pagerbiamas Amerikos Sionizmo judėjimas

2019 m. kovo mėn. 10 -11 AZM (Amerikos Sionizmo judėjimas) bienalės asamblėjoje Niujorke pagerbiamas Amerikos Sionizmo judėjimo įnašas žydų istorijai ir lyderystei. Bienalės tema ,,Vienybė ir bendruomeniškumas: sutelkiantys drauge daugiau sionizmo balsų“.

Šioje bienalėje pakviesta dalyvauti Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky su pranešimu apie sionizmo judėjimą Lietuvoje. Nuotraukoje su AZM Vykdančiuoju direktoriumi Herbertu Blocku .

 AZM siekia skatinti ir ginti sionizmą Jungtinėse Valstijose; gilinti ir plėsti aktyvų Amerikos žydų bendruomenės ryšį su sionizmu šiuolaikiniame kontekste; palengvinti sionistų organizacijų dialogą ir bendradarbiavimą su AZM ir būti sionistų judėjimo centru Amerikoje. AZM prezidentas yra Richard D. Heideman, vykdančiuoju direktoriumi paskirtas Herbert Block.

„Su sionizmu į ateitį“ yra AZM kampanija, skirta stiprinti paramą Izraeliui, žydų tautai ir sionizmui, primenant sionizmo ideologiją ir atsiradimo priežastį. AZM  kviečia padėti stiprinti Izraelio poziciją pasaulinėje tautų šeimoje. Gerinti dialogą dėl sionizmo  Amerikoje ir dalyvauti naujose pastangose, siekiant padėti Amerikos žydams kalbėti vieningu ir pasitikinčiu balsu, palaikančiu pagrindinius sionizmo principus.

AZM nacionalinė taryba yra priėmusi sionizmo principų pareiškimą, kuriame rašoma, kad  Amerikos sionistų judėjimas savo veiksmais ir darbais palaiko šiuos principus: suverenios Izraelio valstybės besąlyginę teisę egzistuoti kaip žydų demokratinę tėvynę, Izraelio žmonių teisę gyventi taikiai ir saugiai, didžiavimasi žydų tautos bendra istorija, kultūra, likimu ir religiniu paveldu, pasididžiavimą Izraelio turtingu įnašu į pasaulį ir jo siekiamu vaidmeniu būti pavyzdine visuomene visai žmonijai, pabrėžiama Izraelio svarba žydų tapatybei ir gyvenimui.

Kelios  akimirkos iš Šiaulių krašto žydų bendruomenės gyvenimo

Kelios akimirkos iš Šiaulių krašto žydų bendruomenės gyvenimo

Vasario 22 d. vyko „Kūrybos popietė“. Savo eiles skaitė bendruomenės narys Garold Vaisbrod ir ukrainiečių asociacijos narė Alla Baniulienė.

Saulėtą kovo 8-osios rytmetį į bendruomenę susirinko mūsų senjorės.  Jaukioje, šiltoje aplinkoje jas pasveikino vyrai.

Kovo 9 d. vyko 25-osios tradicinės šachmatų varžybos „Lietuvos Respublikos Seimo taurė – 2019“. Jose dalyvavo ir mūsų bendruomenės nariai Daniel Šer ir Josifas Buršteinas.

 

Antrus metus iš eilės Daniel namo vežasi medalius iš šio prestižinio turnyro. Jis tapo 3-ios vietos nugalėtoju bendroje įskaitoje ir 2-os vietos nugalėtoju grupėje iki dešimties metų.

Švęskime laisvą Lietuvą!

Švęskime laisvą Lietuvą!

1990 kovo 11 d. daugelis Lietuvos žydų tapo liudininkais svarbaus nepamirštamo įvykio, kai LTSR Aukščiausioji Taryba beveik vienbalsiai (iš 130 delegatų 6 susilaikė, nebuvo nei vieno balso prieš) priėmė Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo aktą. Atstatyta 1940 metais svetimos jėgos panaikinta Lietuvos  nepriklausoma valstybė. Atsirado galimybė atkurti ir dirbti Lietuvos žydų bendruomenei. Su Nepriklausomybės švente!

Prof. Pinchoso Fridbergo replika  dėl Arkadijaus Vinokuro straipsnio pavadinimo

Prof. Pinchoso Fridbergo replika dėl Arkadijaus Vinokuro straipsnio pavadinimo

Rusiškai vadinu save “буквоед” (iron. formalistas, pedantas), nes skaitydamas visada atkreipiu dėmesį ne tik į žodžių prasmę, bet ir į skiriančius juos ženklus – kablelius, taškus ir klaustukus. Kartais jie pasako žymiai daugiau, negu žodžiai. Štai pavyzdys. Pažiūrėkite į Arkadijaus Vinokuro straipsnio pavadinimą

Jei po žodžio “netiesa” stovėtų klaustukas, o ne taškas, tos replikos tikrai nebūtų.

Nes, kaip sako rusai “за вопрос не ударят в нос” (už klausimą neduos per nosį).

Taškas  reiškia, kad čia yra autoriaus nuomonė.

Nuomonė, kurią aš palaikau!