Raporti ditor i ngjarjeve, Policia e Shtetit, 06 prill 2019

Strukturat e Policisë së Shtetit janë të angazhuara për evidentimin dhe goditjen e rasteve të paligjshmërisë.01drejtoria new

Kukës/ Në lidhje me protestën e paligjshme, të zhvilluar më datë 05.04.2019, të organizuar nga subjekti politik PD Kukës e Has, në vendin e quajtur “Ura e Drinit të Zi” janë proceduar në gjendje të lirë 13 shtetas, të moshës nga 28 - 60 vjeç, nga Kukësi e Hasi. Procedimi ndaj tyre filloi pasi, kanë penguar qarkullimin e mjeteve të transportit, si dhe kanë kundërshtuar punonjësit e Policisë së Shtetit. Materialet për veprime të mëtejshme do t'i kalojnë Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kukës, për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit të rendit publik”, “Organizimi dhe pjesëmarrja në grumbullime e manifestime të paligjshme” dhe “Pengimi i qarkullimit të mjeteve të transportit”.

Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë proceduar penalisht 47 shtetas, nga këta: 10 janë të arrestuar, 3 ndaluar dhe 34 ndiqen në gjendje të lirë.

Në gjithë territorin janë kapur 5 shtetas në kërkim konkretisht: në qarkun Tiranë u ndalua shtetasi në kërkim, D. Sh., 48 vjeç banues në Tiranë, pasi Gjykata e Shkallës së Parë Tiranë, ka vendosur njohjen e vendimit penal, të Gjykatës së Apelit të Venecias Itali, e cila e ka dënuar me 4 vjet e 20 ditë burg, për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike, kryer në bashkëpunim”, po në qarkun Tiranë është kapur dhe një shtetas i shpallur në kërkim për veprat penale “Kundërshtim i punonjësit të policisë së rendit publik’’, “Goditja për shkak të detyrës’’ dhe ‘’Prishja e qetësisë publike’’; në qarkun Fier është kapur një person në kërkim për veprën penale “Vjedhje”; në qarkun Lezhë është kapur një person në kërkim për veprën penale “Ndërtim pa leje”; në qarkun Shkodër është kapur një person në kërkim për veprën penale “Vjedhje”.

Në fushën e krimeve kundër personit në gjithë territorin janë evidentuar 4 raste, konkretisht: në qarkun Tiranë janë evidentuar 1 rast i “Dëmtime të tjera me dashje” dhe 1 rast i “Dëmtime të tjera me dashje e kryer në bashkëpunim”; në qarkun Vlorë është evidentuar 1 rast i “Dëmtime të tjera me dashje”; në qarkun Gjirokastër është evidentuar 1 rast i “Dëmtime të tjera me dashje”.

Është evidentuar 1 rast i “Prishjes së rendit dhe qetësisë publike”, në qarkun Tiranë, ku autori është proceduar në gjendje të lirë.

Janë evidentuar 3 raste të “Dhunës në familje”, nga këto 2 raste në qarkun Korçë dhe 1 rast në qarkun Fier, me 2 autor të proceduar në gjendje të lirë dhe 1 autor të arrestuar.

Janë plotësuar 6 kërkesë padi për urdhër mbrojtje të menjëhershëm.

Në fushën e vjedhjes së pronës janë evidentuar 11 raste, për të cilat po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve.

Janë evidentuar 11 raste të “Ndërtimit pa leje” konkretisht: 1 rast në qarkun Tiranë; 5 raste në qarkun Durrës; 2 raste në qarkun Elbasan; 1 rast në qarkun Korçë; 1 rast në qarkun Berat dhe 1 rast në qarkun Lezhë, ku autorët janë proceduar në gjendje të lirë.

Janë evidentuar 8 raste të “Vjedhjes së energjisë elektrike” në qarkun Shkodër, ku autorët janë arrestuar në flagrancë.

Është evidentuar 1 rast i “Ndotjes së ajrit” në qarkun Korçë, ku autori është proceduar në gjendje të lirë.

Është evidentuar 1 rast i “Ndotjes së ujërave” në qarkun Korçë, ku autori është proceduar në gjendje të lirë.

Në territorin e Shqipërisë janë evidentuar 8 raste aksidentesh, ku një aksident në qarkun Durrës ka qenë me pasojë vdekjen e një shtetasi për të cilin autori është arrestuar në flagrancë.

Janë evidentuar 4 drejtues mjeti nën efektin e alkoolit, 1 në qarkun Durrës; 1 në qarkun Korçë; 2 në qarkun Berat të cilët janë arrestuar në flagrancë, si dhe tre pa leje drejtimi

Janë evidentuar 2 raste të kalimit të paligjshëm të kufirit në PKK Rinas ku autorët janë proceduar në gjendje të lirë.

Policia Rrugore këshillon drejtuesit e automjeteve që gjatë lëvizjes të moderojnë shpejtësinë, të mos përdorin celularin, të vendosin rripin e sigurimit, si dhe të respektojnë rregullat e qarkullimit.

Në gjithë territorin vijon operacioni për evidentimin dhe ndëshkimin e personave që merren me organizimin e paligjshëm të lojërave të fatit.

Arkiva

Korrik 2019
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Dynamo, Kiev Wholesale NBA Jerseys cheap hydro flask wholesale Soccer jerseys cheap fjallraven backpack wholesale Cheap jerseys wholesale Mlb jersey cheap RayBan Sunglasses Cheap power tools wholesale Nhl jerseys cheap tumi backpack cheap anello backpack wholesale Ncaa jerseys cheap yeti cups wholesale Nfl jerseys Cheap Nike Shoes cheap Mobile phone cheap gymshark clothes cheap off white wholesale the north face backpack
Wholesale jerseys |