Бујаровска: Животната средина ќе се уништува сè до стартот на преговорите со ЕУ

Скопје За неодговорна држава и забрзаното уништување на природата за да се фати последниот воз пред скринингот на ЕУ, за тоа колку профитот е поважен од екологијата и за погрешните стратегии кои Македонија ја враќаат во 19. век, „Мета“ зборуваше со…

Oсум комбија ќе се пренаменуваат во возила за Итна помош, 12 нови возила ќе стасаат во април

Скопје Службите за итна медицинска помош до крајот на месецот ќе ги добијат новите 12 амбулантни возила, кои Министерството за здравство ги набави лани, а дополнително ќе бидат пренаменети уште осум комбија во возила за Итна помош, рече министерот за здравство Венко Филипче, на почетокот на дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, пренесува „Порталб“. Комбијата…

Види ги сите написи ...


UJP
Економија

УЈП ќе ги доставува претпополнетите годишни даночни пријави од 1 април

Скопје

Управата за јавни приходи (УЈП) ќе почне да им ги доставува на граѓаните претпополнетите годишни даночни пријави за остварени приходи во текот на 2018 година од почетокот на наредниот месец, информираат од таму.

„ До минатата година граѓаните за


berlingegen13-demo
Дигитални права

„Ние не  сме ботови“ – германски јутјубер објави протестна песна против член 13 од  новата Директива на ЕУ за авторски права (видео)

Берлин

Вирални видеа и улични протести се дел од кампањата против членот 13 на новата Директива за авторски права на ЕУ, со кој ќе се воведе обврска за филтрирање на содржини во моментот кога авторите ги качуваат на интернет (анг. upload ›


Nikolovski ruski ambasador
Економија

Баздникин: Не постои застој при влез на македонските камиони во Руската Федерација  

Скопје

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска имаше работен состанок со амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј  Баздникин, на кој што главна тема беа последните информации за извозот на македонските земјоделско-прехранбени производи во Русија, информираат од Министерството за земјоделство, ›


Trebeniste
Култура

Отворена изложбата „100 години Требениште“

Скопје

Премиерот Зоран Заев, кој воедно е и покровител, ја отвори изложбата „100 години Требениште“ поставена во Националниот археолошки музеј на Република Северна Македонија.

Изложбата се остварува како резултат на соработка со Народниот музеј во Белград и Националниот археолошки институт и ›