Pacjent

Nowe zęby w 12 godzin, czyli jak cyfryzacja usług zmienia protetykę

Przygotowanie stomatologicznych koron, mostów czy licówek w czasie jednego dnia, bez potrzeby wykonywania wycisków i wielogodzinnego zaangażowania techników protetycznych? Tak, dziś to możliwe. Protetyka jednego dnia pozwala trwale i skutecznie podnieść komfort życia pacjentów oraz zapewnić im wymarzone efekty estetyczne. To możliwe dzięki wspomaganemu cyfrowo leczeniu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – skanerów wewnątrzustnych, oprogramowania CAD/CAM oraz urządzeń, dzięki którym cyfrowe pliki materializują się. Kluczowym aspektem jest również praca zespołowa stomatologów różnych specjalizacji i techników dentystycznych.

Reportaż

Międzynarodowa Konferencja Stomatologiczna WROCFLOW3

Międzynarodowa Konferencja Stomatologiczna WROCFLOW3 odbyła się w zeszłą sobotę, tj. 16.03.2019. Wydarzenie, które miało miejsce w Centrum Kongresowym Hali Stulecia we Wrocławiu zgromadziło około 1050 studentów stomatologii oraz młodych lekarzy dentystów. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych i merytorycznych wykładów sławnych lekarzy z Polski i zza granicy. Nie zabrakło prelegentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – wystąpiły prof. dr hab. Marzena Dominiak, oraz lek. stom. Małgorzata Rostańska-Skorupa.

Klinika

Związek patologicznych kieszonek dziąsłowych z podwyższonym rozkurczowym ciśnieniem tętniczym krwi u otyłych nastolatków

Otyłość, znany czynnik ryzyka rozwoju chorób układu krążenia (CHUK), u osób dorosłych wykazuje związek z przewlekłym zapaleniem przyzębia. Publikowane przekrojowe badanie pilotażowe otyłych nastolatków zaprojektowano w celu sprawdzenia, czy choroba przyzębia w sensie obecności patologicznych kieszonek dziąsłowych wykazuje powiązania z podwyższonym ciśnieniem krwi i innymi wskaźnikami ryzyka CHUK (…). Przeprowadzone badanie wskazuje na istnienie związku pomiędzy obecnością patologicznych kieszonek dziąsłowych a ciśnieniem rozkurczowym u otyłych nastolatków.

Rozmowy

Michał Madej (LaserConcept): będę walczył z mitami stomatologii laserowej

 – Sformułowanie „rewolucja” w stomatologii, w ostatnich latach często wykorzystywane było bez pokrycia. W efekcie, nowości pojawiały się na rynku tak szybko jak z niego znikały. Stomatologia laserowa nie jest modą, to dziedzina nauki z bogatą bazą badań naukowych – zapewnia Michał Madej, ekspert stomatologii laserowej.

Prawo

Sterylny gabinet stomatologiczny według wytycznych z 2017 roku

Gabinet stomatologiczny jest miejscem, w którym są świadczone usługi medyczne o różnym stopniu inwazyjności. To tam przeprowadza się zabiegi diagnostyczne, lecznicze, pielęgnacyjne, ale też bardzo ważne są prace pomocnicze takie jak mycie, dezynfekcja, sterylizacja sprzętu i narzędzi. W ostatnich miesiącach wraz ze zmianami dotyczącymi sterylizacji, jakie opracowali eksperci ze Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej oraz Narodowego Instytutu Leków pojawiło się mnóstwo pytań i wątpliwości, które z pewnością rozwieje specjalistyczne szkolenie organizowane przez Dentomax.