'Po i kërkoj falje Tiranës edhe në emrin tuaj!'

Publikuar tek: analiza-komente, më 20:27 21-03-2019 'Po i kërkoj falje Tiranës edhe në emrin tuaj!'

Nga Bledi Mane-Public Enemy

1./

Në mesprillin e vitit të largët 1983, një grup i vogël fëmijësh përmetarë zbritën nga autobuzi që i solli në Ballsh dhe nxituan plot zhurmë të hipnin në trenin që do i çonte drejt Tiranës. Ishin ftuar të merrnin pjesë në konkursin "Të njohim vendlindjen" që organizonte Televizioni Shqiptar me prezantuese teta Marjeta Ljarjan. Vocërakët provincialë pasi zunë vende në vagonin e rradhës, nuk i lanë pasagjerët e tjerë të gjenin qetësi por gjithësesi këta të fundit qeshnin me kureshtjen e tyre tek vareshin nëpër dritare dhe kundronin pamjet...

Puset e naftës, era e rëndë, Fieri, fushat e Myzeqesë, Lushnja, Rrogozhina, Kavaja, pishat e panumërta të Golemit, deti Adriatik, Durrësi, Vora dhe më në fund Tirana. Stacioni i madh i trenit, qindra njerëz, zëri i bukur i tetës që fliste nga altoporlantët, mbrëmja e ngrohtë kryeqytetase e pranverës, drita pa fund dhe urdhëri i prerë i mësuesve tanë që të kapeshim të gjithe prej dore se do ecnim përmes bulevardit për të shkuar te Hotel Valbona. I vetmi që nuk zbatova këshillën, isha unë. Pavarësisht se ishte hera e parë që po shkelja në Tiranë, nuk kisha frikë se do humbisja mes gjithë asaj "rrëmuje të organizuar" sepse e ndjeva që mes meje dhe kryeqytetit kishte alkimi. Unë rashë në dashuri me shikim të parë...

2./

E dini si më shëmbëllen Tirana?

Si një femër që qendron pezull, as rinohet e as plaket. Si një vajzë pa moshë që e kane dermuar hallet e brengat e kurrë nuk ankohet. Një vajzë e bukur e dobët, me kokalla të dala, me fustanet e grisuar, me flokët e shkulura, me shenjat e dhunës në fytyrë e trup por që nuk e shëmtojnë, thjesht i shtojnë fisnikërinë.

Iu dyndën Tiranës së gjorë Toptanët e Krujës, Zogollët e Matit, Hoxhajt e Gjirokastrës, Aliajt e Shkodrës, Berishajt e Viçidolit, Kolekat e Bregut, Metat e Skraparit dhe i mirëpriti. Për çudi ua hapi dyert dhe gjeti vend për të gjithë. U dha ujë, u dha për të ngrënë, u bëri konak për të fjetur por halabakët u çuan natën fshehurazi dhe ia vodhën tokat, djepin, jorganët, bukën e si gjithmonë Tirana i fali.

Oh sa shpirtgjerë ky qytet edhe kur e menderosën osmanët, edhe kur e ndërtuan italianët, edhe kur e dogjën gjermanët, edhe kur e gjakosën komunistët, edhe kur e iluminuan ballistët, edhe kur e zaptuan nordikët, edhe kur e sëmurën anemikët, edhe kur e zhvatën skraparllinjtë, edhe kur e damkosën farinjtë, edhe kur e vranë demokratët, edhe kur e sunduan satrapët, edhe kur e vodhën socialistët, edhe kur e zgjuan mjaftistët.

3./

Në pranverën e dytë të vitit të largët 1983, 10 fëmijë përmetarë, zbritën zhurmshëm në stacionin e trenit në Tiranë dhe qysh atëhere 8 prej tyre vendosën të jetojnë këtu. Simbolika është e qartë sepse nga trojet e gjithë Shqipërisë, jo vetëm 8 por 800 mijë prej tyre këtu po jetojnë. Është turp ta thuash se jo të gjithë ne jabanxhinjtë e duam Tiranën ngaqë e vjedhim, e ndotim, e plagosim, e gjakosim, e poshtërojmë pa fund por Tirana vazhdon të na dojë çdo minutë.

Ndaj është e bukur Tirana sepse nuk hakmerret kurrë.

Faleminderit ju banorët autoktonë për mikpritjen, faleminderit Tiranë, më i bukuri kryeqyteti shqiptar në botë!

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023159980773926
array(1) { ["section"]=> string(51) "po-i-kerkoj-falje-tiranes-edhe-ne-emrin-tuaj-157371" }

wholesale Mlb jersey cheap fjallraven backpack wholesale Nhl jerseys wholesale Ncaa jerseys X videos cheap Mobile phone wholesale Cheap jerseys Cheap power tools wholesale the north face backpack cheap hydro flask cheap RayBan Sunglasses cheap Oakleys Sunglasses Cheap Nike Shoes cheap yeti cups Dynamo, Kiev cheap anello backpack cheap tumi backpack cheap gymshark clothes cheap off white Wholesale NBA Jerseys
Wholesale jerseys |