BOMB-HISTORI: Xhamia e vjetër, gurthemeli i Tiranës që i mbijetoi nazistëve por jo komunistëve (FOTOT)

Publikuar tek: dossier, më 10:56 12-11-2017 BOMB-HISTORI: Xhamia e vjetër, gurthemeli i Tiranës që i mbijetoi nazistëve por jo komunistëve (FOTOT)

Erald Kapri

Kryeqytetit të Shqipërisë, Tiranës, i mungon gurthemeli i saj, Xhamia e Vjetër. E ndërtuar nga Sulejman Pashë Bargjini në fillim të shekullit 17-të, kjo xhami i mungon Tiranës. Xhamia konsiderohet nga studiuesit si ndërtesa e parë në Tiranë dhe kishte një arkitekturë unike. Ajo i mbijetoi çdo fatkeqësie apo lufte, por nuk i mbijetoi dot regjimit komunist, që vendosi ta shkatërrojë atë për të ndërtuar monumentin e Partizantit të Panjohur.

Xhamia e Vjetër e Tiranës u dëmtua shumë gjatë betejës së Tiranës në tetor-nëntor 1944. Pranë saj u bë një betejë e ashpër mes partizanëve dhe nazistëve. Ndonëse e dëmtuar, ajo qendroi në këmbë. Minarja e saj u prek shumë pak, ndërsa minarja e xhamisë tjetër, asaj të Et’hem beut u rrëzua. Por edhe pse ndërtesa më e vjetër në Tiranë, e cilësuar si gurthemeli i qytetit, qendroi në këmbë nga luftimet e ashpra, ajo nuk u restaurua por u shkatërrua nga komunistët për të ngritur aty një monument të shëmtuar të realizimit socialist.

Në kujtimet e mjaft udhëtarëve të huaj, si Edit Durmami, Tirana përshkruhej si qyteti i xhamive. Shumë pranë njëra tjetrës ishin disa xhami të cilat ngjallnin një kureshtje të madhe. Tirana e vogël kishte rreth 20 xhami në fillim të shekullit të 20-të. Historiani Agim Bardhi ka një studim të plotë e mjaft interesant për xhamitë e Tiranës.

Fotot e sotme që publikohen në newsbomb.al, janë shkrepur nga Majori Britanik Oliver në datën 16 Nëntor 1944 dhe tregojnë Xhaminë e Vjetër. Nëse ajo do mbijetonte, Tirana do kishte një thesar më shumë.

1-Xhamia e Vjetër e Tiranës, fotografuar në 16 Nëntor 1944 nga Majori Britanik Oliver

11.jpg

 

2- Xhamia e Vjetër e Tiranës, e fotografuar nga një kënd tjetër

 

22_copy.jpg

 

3-Xhamia e Et’hem Beut me minaren e shkatërruar, otografuar në 16 Nëntor 1944 nga Majori Britanik Oliver

 

33.jpg

 

4- Xhamia e Vjetër e Tiranës, fotografuar në fillim të shekullit të 20-të.

 

44.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069618225097656
array(1) { ["section"]=> string(104) "bomb-histori-xhamia-e-vjeter-gurthemeli-i-tiranes-qe-i-mbijetoi-nazisteve-por-jo-komunisteve-fotot-99251" }

cheap yeti cups wholesale Nhl jerseys wholesale Mlb jersey wholesale the north face backpack cheap tumi backpack cheap off white Cheap power tools wholesale Ncaa jerseys cheap RayBan Sunglasses cheap gymshark clothes cheap anello backpack Cheap Nike Shoes Dynamo, Kiev cheap swiss gear backpack Wholesale NBA Jerseys wholesale Nfl jerseys wholesale Soccer jerseys cheap Mobile phone X videos cheap hydro flask
Wholesale jerseys |