BOMB-HISTORI: Rruga e Llogarasë, si u ndërtua në 90 ditë nga italianët (FOTOT 100 vjeçare)

Publikuar tek: dossier, më 09:14 22-10-2017 BOMB-HISTORI: Rruga e Llogarasë, si u ndërtua në 90 ditë nga italianët (FOTOT 100 vjeçare)

Erald Kapri per newsbomb.al

Rruga automobilistike nga Vlora në Sarandë është një nga më piktoresket në Shqipëri. Por pak kush e di që atë rrugë e ka ndërtuar ushtria italiane 100 vite më parë. Në luftën e Parë Botërore, Italia pushtoi Vlorën dhe shumë zona të jugut të Shqipërisë. Ajo do të largohej vetëm në vitin 1920, falë luftës së armatosur të organizuar nga qeveria e Kongresit të Lushnjës dhe ndikimit të faktorit ndërkombëtar. Por gjatë qëndrimit të italianëve në Vlorë, ka pasur disa ndërhyrje në infrastrukturë të cilat vendi i trashëgon ende sot. Italianët ndërtuan në mes të luftës rrugën e Qafës së Llogarasë. Më pas ata u investuan që rruga të lidhte Sarandën dhe Vlorën. Fotografitë e rralla në Arkiv Britanik tregojnë rrugën e sapo ndërtuar si dhe ndërtimin e disa urave në dalje të Vlorës në vitet 1917-1918.

Po ashtu, italianët nisën edhe ndërtimin e një linje hekurudhore që mbeti në mes. Këto investime në infrastrukturë nga pushtuesit nuk ishin çudi, kjo për shkak se ndërtimi i tyre kishte avantazh ushtarak. Po ashtu, edhe mjaft investime të ngjashme bënë në veri edhe austro-hungarezët. Shqipëria ishte vendi më i prapambetur i kohës dhe kishte shumë pak rrugë automobilistike. Vetëm në qeverisjen e mbretit Zog u bë e mundur që Shqipëria të ketë një rrjet disi të mjaftueshëm, të cilin ende e trashëgojmë sot. Ironia më e madhe qëndron se që në hapat e para të shtetit shqiptar, rrugët kanë qenë problemi thelbësor dhe ende sot rrugët dhe infrastruktura në tërësi janë një dobësi e madhe e shtetit shqiptar. 

large_000000-3_copy.jpg

1111111111111111111.jpg

er.jpg

large_000000-4_copy.jpg

large_000000-5_copy.jpg

large_000000-6.jpg

large_000000-5.jpg

large_000000.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0082261562347412
array(1) { ["section"]=> string(92) "bomb-histori-rruga-e-llogarase-si-u-ndertua-ne-90-dite-nga-italianet-fotot-100-vjecare-96756" }

cheap yeti cups Cheap power tools wholesale Ncaa jerseys wholesale Cheap jerseys Dynamo, Kiev cheap Oakleys Sunglasses cheap anello backpack cheap fjallraven backpack cheap Mobile phone wholesale Mlb jersey X videos cheap RayBan Sunglasses wholesale Nhl jerseys cheap hydro flask cheap off white Cheap Nike Shoes wholesale the north face backpack wholesale Soccer jerseys cheap gymshark clothes cheap tumi backpack
Wholesale jerseys |