HORIZONTI.al

Kur dëgjoni mbi “Egjiptin e lashtë”, çfarë ju vjen ndër mend? Ndoshta përfytyroni Piramidën e Madhe të Gizës me Sfinksin në plan të parë, maskën e varrimit të Tutankhamunit, apo disa Hyjni kryesisht me fytyra kafshësh. Apo ndoshta mendoni për mumjet. Po çfarë dini vërtet rreth tyre? Sa kushtonte mumifikimi

Qëkur njeriu ka ecur për herë të parë mbi Tokë, dhe sidomos që kur eci mbi Hënë, një pyetje e ka përndjekur njerëzimin:a jemi realisht vetëm në këtë univers të gjerë dhe të pafund? Në kohët e lashta, pamja e yjeve në qiell, nxiti interesin mbi format e jetës jashtëtokësore.

MAGAZINE

Nga Ola Salem Kur Sheikha Latifa, Princesha e Dubait, u largua nga vendi i saj në shkurtin e vitit të shkuar, duke hipur në një jaht në pronësi të një francezi të pasur, babai i saj Sheikh Muhamed bin Rashid Al Maktum, ngriti shpejt një ekip për ta gjetur atë.

Vezë, lulet, mitii i Feniksit dhe zakonet e tjera të lashta të lidhura me ciklin e rilindjes së natyrës Pranvera është sezoni që feston zgjimin e natyrës pas gjumit të gjatë të dimrit. Fillimi “zyrtar” i kësaj periudhe, që hapet astronomikisht me ekuinoksin, shoqëron idenë e rilindjes, shpresës së asaj

Inovacionet e fundit shohin një prirje të theksuar për të reflektuar dhe shoqëruar aktivitetet më të njohura. Nëse është e vërtetë se këpucët zbulojnë personalitetin e nje personi, edhe oret nuk janë të ndryshme. Të çmuara dhe ekskluzive ose praktike, klasike dhe elegante ose më të ndjeshme ndaj modës së

BOTA

Rreth 600 milionë fjalëkalime të “Facebook” dhe “Instagram” mund të jenë ekspozuar si pasojë e një e një mbikëqyrje nga kompania e rrjeteve sociale. Lajmi u bë i ditur nga hulumtuesi i sigurisë Brian Krebs.  Kjo do të thotë se informacioni ishte i lexueshëm dhe i kërkueshëm nga më shumë

Të dielën e kaluar një fluturim i Ethiopian Airlines është rrëzuar, duke shkaktuar vdekjen e të gjithë personave në bord. 5 muaj më parë, një xhet indonezian i kompanisë ajrore Lion Air ishte përplasur në afërsi të Xhakartës. Të dy avionët qenë Boeing 737-8 MAX. Të dy incidentët kanë ndodhur

Nga Paolo Mossetti Kisha Katolike, gjendet në mesin e një “cunami” politike dhe fetar, pasi kardinali dhe Kryepeshkopi Xhorxh Pell, zyrtari më i lartë i Vatikanit në Australi, dhe arkëtari i Selisë së Shenjtë, u dënua për krime seksuale ndaj fëmijëve. Është një rast i pashembullt:kurrë më parë një klerik

EKONOMI

Nga Marco Valli Pas rritjes së fortë ekonomike të vitit 2017, dhe ngadalësimit të vitit 2018, rritja ekonomike globale pritet të vazhdojë në mënyrë të moderuar në vitin 2019, me norma  rreth 3.4 për qind, krahasuar me 3.6 për qind që është aktualisht, dhe me rënie të mëtejshme të kësaj

Multilateralizmi “empirik” i Shteteve të Bashkuara. Pse Donald Trump është më pak i izoluar në sfidën me Kinën Lufta tregtare me Kinën është frut i një kapriçoje të një Presidenti të çakërdisur? Aspak: Jemi përpara një kthese vendimtare të historisë dhe të raporteve me Pekinin, që kishte bërë me dije:

Një grup bankash dhe operatorësh financiarë kanë krijuar një sistem me të cilin sigurojnë rimbursime fiskale të pajustifikuara. Duke u vjedhur miliarda euro vendeve të ndryshme europiane Në komisariatin e Düsseldorf, dhoma e marrjes në pyetje është rreth 8 metra katrore, ka hekura nëpër dritare dhe xhamat aq opakë sa

LIFESTYLE

Sa e sa herë, duke folur me mikeshat tuaja, keni biseduar për tradhëtinë, terrori absolut i çdo çifti, madje edhe më të fortët? Sa herë të tjerë, përpara një rrëfimi për frikën e tradhtimit, ato janë përgjigjur: “Nëse do e bënte me të vërtetë, ik, sepse nuk është një gjest

Gjatë sezonit të verës, ju duhet të dini se cila është dieta më e mirë që duhet të filloni që të përshtateni me stinën dhe bikinin tuaj të preferuar. Fatmirësisht, hulumtuesit David Katz dhe Stephanie Miller nga Universiteti Yale, publikuan një përmbledhje të ‘Shqyrtimeve Vjetore’ duke shikuar në literaturën shkencore

Ka gra që dinë të vishen në mënyrë harmonike. Dhe jemi ne. Ja pra si të dish gjithmonë se çfarë të veshësh! Si të dini gjithmonë se çfarë duhet të vishni? Ka gra që gjithmonë duken të veshura në mënyrë të përsosur, sipas rastit dhe vendit. Dhe pastaj jemi ne,

FOTO & VIDEO

Ka vende ku dimri nuk vjen kurrë. Ne jemi natyrisht në pjesët më të butë ose madje edhe të nxehtë të planetit, në Azi, Afrikë, Australi. Këtu natyra është ende ende e paprekur, por ka edhe disa kopshte botanike ku dora e njeriut ka grumbulluar dhe mbledhur më të mirën

Disa kafshë kanë një aftësi të jashtëzakonshme të të sjellin buzëqeshjen, edhe kur je e mërzitur. Qoftë kur janë shumë të lezetshëm apo kur nuk lënë dy gurë bashkë, kafshët kanë fuqinë të ta bëjnë ditën magjike dhe fotografitë i bëjnë momentet e tyre argëtuese që të zgjasin përgjithmonë.

Ka kaq shumë vende të mahnitshme në Tokë, të bëra nga njeriu dhe nga natyra, por disa prej tyre duken sikur janë aliene dhe nuk ekzistojnë. Për shembull, “Door to Hell” në Turkmenistan që është 69 metra e gjerë, ose një pishinë në San Francisko që na kujton një kopsht

UDHETIM & TURIZEM

Ky plazh ndodhet rreth 30 km në juglindje të qytetit të Panjinit. Në lagunat e deltës së lumit Liao, që ndodhet në Kinë dhe që është lumi kryesor i Mançurisë jugore. Ky mjedis natyror është një vend unik, sepse në vjeshtë ai mbulon të gjithë gjerësinë e tij, rreth 3.500

Fundi i verës po afrohet me shpejtësi, dhe në Europë kjo do të thotë shumë: turizmi është duke u ulur, moti fillon të ftohet dhe më e rëndësishmja, çmimet bëhen më të lira. Por ka disa qytete europiane ku paratë tuaja mund të “zgjasin” me gjatë se të tjerët. Sipas

Mjaft prej agjensive turistike bien dakord se shumica e të rinjve preferojnë të vizitojnë Barcelonën për pushimet verore. Por cilat janë arsyet, përveç ofertave të leverdisshme? Më poshtë do t’ju japim disa arsye se pse të rinjtë preferojnë të vizitojnë këtë qytet të Spanjës përgjatë verës. Në Barcelonë ke mundësinë

NUNC EST BIBENDUM

Një tjetër mik i mirë, që sheh tek vera me tepër se vetëm një pije, ekonomist e aktivist, lexues i “Nunc Est Bibendum” dhe frekuentues i “Caffè del Libero Pensatore”, themelues i fondacionit Ascalon me synimin e mbarë, “të lëvizë ujëra” e të stimulojë mendimin e lirë, ndan me ne,

  Le ta fillojmë këtë vit me zonjat. Pak me vonesë ndoshta duke konsideruar datën e sotme, por për Nunc est Bibendum kanë qenë ditë impenjimi me ngritjen e një “strehe”, për lexuesin e rubrikës, të cilës do t’i rikthehemi së shpejti. E pra për gjininë më të ndjeshme janë

KESHILLA

Njollat ngjyrë kafe në fytyrë janë kthyer në një fenomen që po prek gjithnjë e më shumë femrat. Informimi rreth tyre është tepër i rëndësishëm, sepse vetëm kështu mund t’i parandaloni. Njollat kafe nuk shkaktohen vetëm nga rrezet e dëmshme të diellit ultraviolet, megjithëse janë të shumtë ata që e

Psikologët italianë shpjegojnë disa arsye të shqetësimit prindëror mbi fëmijët e vegjël që fillojnë shkollën për herë të parë si dhe rekomandojnë disa këshilla të vyera se si të sillemi me ta. Është një kalim delikat për t’u ndjekur, me një sjellje mbështetëse dhe besimdhënëse, duke e ndihmuar fëmijën që

Qerpikët e gjatë dhe të dendur janë ëndrra e çdo femre. Ata theksojnë vijëzimin e syrit të grimuar duke e bërë të duket më i plotë dhe më joshës. Kjo është dhe arsyeja që i lyejmë vazhdimisht me rimel që të na duken më të gjatë. Por ndonjëherë nuk mjafton.

THENIE

Nuk jam i mërzitur pse më ke tradhëtuar, por sepse nuk do të mundem të kem më kurrë besim tek ti! – (Jim Morrison) Dashuria nuk vdes kurrë për arsye natyrale. Dashuria vdes sepse nuk dimë të furnizojmë me ujë burimin e saj. Vdes nga verbëria, gabimet dhe tradhëtitë. Vdes

Jeta nuk është e lehtë dhe çdo ditë përballemim e prova. Disa janë shumë të lehta për t’u kapërcyer, por të tjera na bëjnë të rrëzohemi. Megjithatë, gjithçka varet nga qëndrimi që do të shfaqim, për të ecur përpara. Kur jeni duke kaluar një moment të vështirë dhe ju duhet

Disa thënie frymëzuese për suksesin nga Herman Hesse “Vetmia është pavarësi” “E vërteta jetohet, nuk mësohet” “Dashuria është më e fortë se sa dhuna” “Kam besuar gjithmonë dhe vazhdoj të besoj, se çfarëdolloj fati i mirë apo i keq të vijë në rrugën tonë, ne gjithmonë mund t’i japim kuptim

SPORT

Argjentinasit kane dy pasione absolute: futbollin dhe dhunën. Edhe më shumë se në Brazilin fqinjë. Argjentinasit hanë futboll, pijnë futboll, jetojnë në futboll Në këtë drejtim, Buenos Aires është një fuçi barruti e lojes me kembe. Qyteti ka jo më pak se dhjetë klube profesionale – dhe secili prej tyre

Nga Ian Harvey Sporti i mundjes, ka qenë një burim argëtimi i njerëzve, i praktikuar që në shekullin VIII Para Krishtit. Nuk është një sekret, fakti që mundësit e sotëm janë trajnuar për të aktruar në ring, se sa të ndeshen vërtet. Por shumica e tifozëve të këtij sporti, sidomos

Menaxheri i futbollistëve Pinhas Zahavi kërkoi që ta lironte Robert Lewandowski nga kontrata e tij me Bayern Munich këtë verë. Izraeliani është një prej profesionistëve më të fuqishëm në biznes. Ai solli Neymar në Paris, por është përfshirë edhe në afera jo të pastra me lojtarë nën moshë Ishte ora

SHARE

Faqja Kryesore

Send this to a friend