Editorial

Nga Armando Meta/ Sot është një ditë vendimtare jo vetëm për koalicionin opozitarë PD- LSI, por edhe për të gjithë opozitën në përgjithësi. Kur kanë...

Në plan të parë

Andi Grizhja, instrumentisti shqiptar që po habit gjermanët

Perkusionist, baterist dhe instrumentist vi rtuoz i shumë veglave të tjera muzikore. Ky është Andi Grizhja, muzikanti nga Tirana i vendosur prej vitesh në Kassel...

Dëmshpërblimet për “Unazën”, Veliaj: S’ka arsye që 1 mln banorë të pengohen nga 10...

Ndërtimi i Unazës së Madhe në kryeqytet nuk do të ndalet. Garancia për këtë është dhënë nga Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj...

Përrallat holandeze, krimi shqiptar dhe Notre-Dame

Nga Skënder Minxhozi/ “Kriminelët s’kanë vuajtur ndonjëherë për viza”. Ky konstatim sa i thjeshtë, aq edhe i vërtetë, i ka ardhur ndërmend shumëkujt që ka...

Përgjigja e Palmer për opozitën e Biberajn dhe zgjedhjet në horizont

Gazetari Skënder Minxhozi ju përgjigj disa pyetjeve të Aleksandër Furxhi, gjatë edicionit të lajmeve të orës 19.00 në Vizion Plus. Ja teskti i intervistës Si...

Presidenti refuzon të iniciojë një tryezë dialogu? Meta: Zgjidhja detyrë e partive!

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka refuzuar të iniciojë një tryezë dialogu ndërpartiak, duke bërë thirrje që partitë politike të dëshmojnë vullnetin për të...

Këngëtarja i kthehet Berishës: djali yt vrau fëmijët në Gërdec!

Rezarta Shkurta ka replikuar ashper me ish kryeministrin Sali Berisha pas nje postimi te ketij te fundit ne rrjetet sociale ne lidhje me Ermal...

VIDEO/ Universiteti i Kamzës përplaset me Bashkinë për të mbuluar aferën 600 mijë USD

Për këtë hapësirë kane hyrë në konflikt dy institucione shtetërore, Universiteti Bujqësor i Kamjes dhe Bashkia e Tiranës. Kjo e fundit pasi ka shpronësuar...

Paradokset e një sondazhi/ Janë me opozitën, po duan t’i qeverisë Rama!

Nga Ardit Rada/ Sondazhi më i fundit me publikun shqiptar, i kryer nga kompania italiane IPR Marketing, me porosi të Ora News, ka nxitur debat...

Ekonomi

Efektet e grabitjes në Rinas/ Euro, dollari, paundi në pikiatë, bankave “u mbetet valuta...

Grabitja e Rinasit po vijon të japë efekte në zhvlerësimin e valutave. Pasi mori veten për disa ditë, euro dhe monedhat e tjera kryesore...

Guvernatori i BSH, Sejko: Viti 2018-të ishte një vit progresi për ekonominë e financat!

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko prezantoi sot në Komisionin e Ekonomisë raportin re vitit 2018-të të institucionit që ai drejton. Sejko tha se...

Industria e rrobave / Ja cilët janë importuesit dhe eksportuesit e veshjeve në BE

116 miliardë euro rroba u eksportuan nga shtetet anëtare të Bashkimit Europian, ku pak më shumë se gjysma e të cilave kanë ardhur nga...

Problemet e energjisë: Qeveria “bllokon” eficencën

Pavarësisht se Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka deklaruar publikisht se eficenca e energjisë është prioritet politik dhe ekonomik, masat e marra për realizimin...

Ministri Çuçi takim me fermerët në Gjirokastër: Aplikoni për fondet e Skemës Mbështetëse Kombëtare

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z.Bledi Çuçi, ishte në Gjirokastër për një takim me fermerët në kuadër të fushatës së informimit që AZHBR...

Shëndeti

Simptomat e sulmit në zemër: 7 shenjat se kur duhet ta...

Sulmet e zemrës janë emergjencë serioze mjekësore dhe janë vdekjeprurëse.  Zakonisht ndodhin kur zemrës i privohet furnizimi me gjak si pasojë e ndonjë bllokimi. Simptoma...

Kuzhinë

Receta, Njoki me patate lejla dhe gjethe sherebele

PËRBËRËSIT PËR 6/8 PERSONA: 1 kg patate viola, 350 g miell,  1 gjethe dafine, kripë sipas nevojës, gjalpë, djathë Parmigiano sipas dëshirës dhe gjethe sherbele. PËRGATITJA: Në...
Situata politike si dhe marrëveshaj e opozitës joparlamentare për të mos hyrë në zgjedhje, kanë sjellë një zhvillim tjetër pasditen e së martës. Mësohet se...
Një zjarr masiv ka rënë pasditen e sotme në Patos në vendin e quajtur ofiçina e vjetër. Nga flakët rrezikohen dhjetëra rrënjë ullinj, ndërsa zjarri...
Veshja më ikonike e Jennifer Lopez ishte vitin në 2000. Edhe përse kanë kaluar thuajse 2 dekada, askush nuk e ka harruar veshjen e...
Nga Mira Kazhani Mira quhet një grua që e kam fiksim fëmijërie. Ishte bibliotekarja e qytetit, beqare, tek të 30-at, pak e bëshme dhe fjalëhidhur....
Burime policore bëjnë me dije se është bërë i mundur arrestimi i të dyshuarit të pestë të lidhur me ngjarjen e 9 Prillit në...
Kristiano Ronaldo i thotë “po”… Kristiano Ronaldos “së ri”. Kampioni i Juves, sipas mediave portugeze, ka dhënë miratimin e tij për blerjen e Zhoao...
Rreth 51% e amerikanëve shprehen pro forcimit të rolit të fesë në shtetet e tyre, kundrejt vetëm 18% që janë kundër, sipas një anketimi...
Policia shqiptare arrestoi sot Bledar Ibrahimin, 28 vjeç, i kërkuar nga autoritetet italiane, nën dyshimin e veprave terroriste. Në lidhje me arrestimin e Ibrahimit, ka...
Një 56-vjeçar është arrestuar pasditen e së martës, pasi kanosi me pushkë një tjetër person për motive pronësie. Në pranga ka rënë 51-vjeçari me inicialet...
Tre të rinj shqiptarë, dy prej tyre vëllezër kanë rënë në prangat e policisë italiane, në akuzën e trafikimit të drogës. Mediat e huaja shkruajnë...
Nga Klodian Tomorri Nje nga akuzat kryesore te opozites ndaj Rames eshte se ai nuk lejon gare. Vjedh zgjedhjet, mbyt konkurrencen e te tjera si...
A keni dashur ndonjëherë të udhëtoni në kohë? Falë këtyre 23 fotografive të bukura historike, nëse doni, ne mund t’ju çojmë praktikisht në të...
Avokati Ilir Nikolla ka zyrtarizuar ditën e sotme kandidaturën për kryetar të Bashkisë Sarandë në zgjedhjet e 30 qershorit Në një komunikim për Report Tv,...
Filipinet u goditën këtë të hënë nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.3 ballë, duke shkaktuar dëme materiale, ku kanë humbur jetën të paktën...
Astrit Patozi zbuloi në emisionin Top Talk me gazetarin Denis Dyrnjaja se cilat janë pritshmëritë e tij në lidhje me zgjedhjet e 30 qershorit,...
Këshilli Kombëtar i Integrimit Europian, nën drejtimin e zv.kryetarit, Taulant Balla u mblodh sot në Fakultetin e Drejtësisë, ku u zhvillua një bashkëbisedim me...
“Firmosja e koalicionit opozitar nga partitë aleate të PD-së, është një shembull që tregon vullnetin e opozitës për t’i thënë stop zgjedhjeve fasadë në...
Dashi Kjo e mërkurë do të jetë disi e vështirë në raport me ditët e kaluara. Nëse diçka nuk ka shkuar siç donit, atëherë duhet...
Vijojnë takimet me Task Forcat e bregdetit në të gjitha bashkitë nga veriu në jug, me qëllim garantimin e një sezoni veror më të...
Deri në mesditë mbetemi nën dominimin e kthjellimeve dhe vranësirave kalimtare. Më të dendura paraqiten në ekstremin verior duke gjeneruar shira lokal. Pas mesditës pritet kthjellim...
Kapet dhe arrestohet me qëllim ekstradimi, një 28-vjeçar i kërkuar nga drejtësia italiane pasi rezulton i përfshirë në organizata terrorist enë Itali, por edhe...
Kryetarja e e LSI-së Monika Kryemadhi ka thirrur mbledhjen e kryesisë së partisë së saj. Mbledhja do të zhvillohet në orën 15:30 në selinë e...
Një ish-efektiv i policisë është shpallur në kërkim, i dyshuar si i përfshirë në grabitjen e 9 prillit në aeroportin e Rinasit. Bëhet fjalë për...
Prokuroria e Posaçme e Kosovës tha se janë hapur hetime ndaj 32 grave të kthyera javën e kaluar nga Siria, nën dyshimet për përfshirjen...
Pamjet e mëposhtme i përkasin fushatës për zgjedhjet të kaluara lokale. Bëhet fjalë për një kronikë të datës 12/06/2015. Video është shpërndarë nga gazetari Mero Baze,...
Ish bashkëshortja e Nicolas Cafe pretendon se ka të drejtën të përkrahet ekonomikisht nga aktori dhe dëshiron që ylli i "Face / Off" ti...
Thirrjet raciste ndaj shqiptarëve janë bërë sërish prezente në një fushë sporti. Episodi i radhës ka ndodhur në ndeshjen e ABA League mes Crvena...
Nismave të ndërmarra nga Bashkia e Tiranës për mbrojtjen e mjedisit i janë bashkuar edhe institucione e kompani të ndryshme, të cilat po kontribuojnë...
I marrë në polici që prej mbrëmjes së të shtunës për megagrabitjen e Rinasit, Alkond Bengasi ka vendosur të bëhet bashkëpunëtor i drejtësisë. Gjykata e...
Politikania serbe nga Kosova, në një intervistë për mediat në Serbi, ka hedhur dyshimet e saj se prapa vrasjes së ish-politikanit serb nga Mitrovica,...
Gjatë mbledhjes së sotme KQZ i jep mandatin tre deputetëve nga listat e PD. Bëhet fjalë për Artur Roshin nga listat e PD në qarkun...
Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për Alkond Bengasin, një nga të arrestuarit për grabitjen e ndodhur...
Në ditën ndërkombëtare të librit, kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në një aktivitet ku ishin të pranishëm shumë të rinj, të quajtur 'Maratona...
I ashtuquajturi Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmet terroriste në Shri Lanka sot, duke vrarë 321 njerëz dhe duke plagosur 500 të tjerë. Kjo është...
Grabitja e Rinasit po vijon të japë efekte në zhvlerësimin e valutave. Pasi mori veten për disa ditë, euro dhe monedhat e tjera kryesore...
Një ditë pas rastit tragjik të ndodhur në Spitalin e Elbasanit ku një 25-vjeçare humbi jetën pas lindjes së foshnjës, kanë reaguar mjekët, të...
Pas marreveshjes se PD me disa parti per te mos hyre ne zgjedhjet e 30 qershorit, ka reaguar edhe zedhenesja e qeverise, njehresh ministre...
Është shtyrë sërish seanca gjyqësore për Klement Balilin, i njohur si "Eskobari i Ballkanit". Ditën e sotme ishte parashikuar mbrojtja po avokati i tij,...
Ka nisur seanca për Alkond Bengasin, një nga të arrestuarit për grabitjen e Rinasit më 9 prill. Alkond Bengasi është kushëri i Klement Çalës....
Nga Astrit Patozi Bindja Demokratike është ide, nuk është pronë, as biznes apo njeri. Ajo ka lindur nga bindja e fortë e qytetarëve të lirë...
Pas dorëzimit në Gjykatën e Tiranës të gjithë dokumentacionit për regjistrimin si parti politike, shoqëruar me rreth 4 mijë firma mbështetësish për krijimin e...
Në parkun natyror të Zagorisë dhjetëra pemë arrash shumëvjeçare janë prera gjatë 2 javëve të fundit. Pas alarmit të dhënë nga banoret e fshatit...
Ambasadori i OSBE në vendin tonë, Bernd Borchardt tha se ndryshimi i datës së zgjedhjeve është një proces i ndërlikuar. Në një prononcim për...
Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas nënshkrimit të marrëveshjes së koalicionit opozitar. Në një status në Twitter, Rama e quan koalicionin një vetëvrasje politike. Kryeministri...
Pas çmimit për sheshin “Skënderbej” dhe Pazarit të Ri, një tjetër vepër arkitekturor është vlerësuar mes projekteve më të mira në finalen  e arkitekturës së Evropës...
Drejtuesit e papërgjegjshëm të automjeteve kanë rrezikuar të bëhen shkak për aksidente të frikshme në kryeqytet. Falë raportimeve nga qytetarët, dhe vëzhgimi i efektivëve...
Ndërkohë që ish-nënkryetari i PD-së, Astrit Patozi, dorëzon sot në Gjykatë kërkesën për regjistrimin e partisë së re “Bindja Demokratike”, reagon për herë të...
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko prezantoi sot në Komisionin e Ekonomisë raportin re vitit 2018-të të institucionit që ai drejton. Sejko tha se...
Kreu i Partisë Demokratik Lulzim Basha tha se koalicioni opozitar, marrëveshja e të cilit u firmos këtë të martë nga PD-LSI dhe aleatë të...
Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ishte e fundit në radhë por jo për nga rëndësia, që firmosi marrëveshjen për krijimin e koalicionit opozitar me...
Kryetari i PDIU-së, Shpëthim Idrizi pas firmosjes së koalicionit opozitar i bëri thirrje Ramës që mos përsërisë Ramiz Alinë e 1991, që u fut...
Ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora deklaroi se është i gatshëm të shkojë një zgjedhje të...