20:38 - 26 Mars, 2019

Rama: I kam bërë analizat, ja si më kanë dalë!

Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi me mjekë dhe drejtues shërbimesh shëndetësore ka folur edhe për shëndetin e tij. Rama...
Rama: I kam bërë analizat, ja si më kanë dalë!

Saimir Tahiri: Unë jam ministri kampion

Ish-ministri më jetëgjatë i Brendshëm në pluralizëm, Saimir Tahiri ka reaguar për mediat, pasi Gjykata e Krimeve të Rënda ka...
Saimir Tahiri: Unë jam ministri kampion

Zyrtarisht i pandehur, reagon Saimir Tahiri: Drejtësia është e bukur

Pas 10 orësh seancë maratonë, Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur që të çojë çështjen e Saimir Tahirit në...
Zyrtarisht i pandehur, reagon Saimir Tahiri: Drejtësia është e bukur

A duhej ta linte shtetësinë shqiptare djali i Bujar Nishanit!

Nga Dritan Hila Konstanty Gebert është një gazetar dhe aktivist i të drejtave të hebrenjve në Poloni. Është ndër njerëzit...
A duhej ta linte shtetësinë shqiptare djali i Bujar Nishanit!

Gjykata merr vendimin për Saimir Tahirin

  Pas një seance maratonë, Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur që ta kalojë në Gjykim çështjen për ish-ministrin...
Gjykata merr vendimin për Saimir Tahirin

Ankesa ndaj Conad/ Profesori i qëndron denoncimit të tij në Facebook

Ilir Ciko, një qytetar që publikoi një foto dhe një koment kundër rrjetit të supermarketeve Conad, u akuzua për shpifje...
Ankesa ndaj Conad/ Profesori i qëndron denoncimit të tij në Facebook

30 mijë euro për vrasjen e Jurgen Kurtit, jeta luksoze e njërit prej të arrestuarve!

Policia e Shtetit ka arritur të zbardhë pak ditë pas ngjarjes që tronditi Tiranën,  vrasjen e Jurgen Kurtit, duke vënë në...
30 mijë euro për vrasjen e Jurgen Kurtit, jeta luksoze e njërit prej të arrestuarve!

Protestat në Beograd, Serbia mund të shkojë në zgjedhje të parakohëshme

Pas protestave të shumta që kanë pushtuar vendin, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç i është dorëzuar idesë për zgjedhje të...
Protestat në Beograd, Serbia mund të shkojë në zgjedhje të parakohëshme

Pakti për Universitetin, Besa Shahini sonte në ‘Dritare me Rudinën’

3 muaj pas protestave të studentëve, Lëvizja për Universitetin deklaron se do të rikthehet në rrugë. “Në vend të uljes...
Pakti për Universitetin, Besa Shahini sonte në ‘Dritare me Rudinën’

I ati i Marvi Mihalit: Nëse nuk vendoset drejtësi, do veprojë Kanuni dhe Kurani!

Këtë të martë ka dështuar sërish gjyqi për 4 të pandehurit për vrasjen e Marvi Mihalit. Shkak për këtë është...
I ati i Marvi Mihalit: Nëse nuk vendoset drejtësi, do veprojë Kanuni dhe Kurani!

LAJMET E DITËS

Peticioni për antibrexit arrin shifrat më të larta në histori

Një peticion që bën thirrje qeverisë për të revokuar nenin 50 dhe për të anulluar...

Foto/ Arbana Osmani sapo na zbuloi vesin e keq të Xhemi Shehut

Arbana Osmani dhe Xhemi Shehu prej vitesh janë kthyer në shoqe të pandashme. Moderatoret kalojnë...

Rama: I kam bërë analizat, ja si më kanë dalë!

Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi me mjekë dhe drejtues shërbimesh shëndetësore ka folur edhe...

Familja shqiptare në krizë, dyfishohen divorcet

Numri i divorceve në Shqipëri është dyfishuar që prej fundit të viteve 90 një statistikë...

Foto/ Jonida Maliqi feston datëlindjen, ja sa vjeç mbush!

Megjithëse vitet ikin, për këngëtaren Jonida Maliqi duket sikur ka mbetur po njësoj. Çdo herë...

Video, Shqipëri-Andorra/ Spikeri nuk ndalet së qeshuri, ja çfarë i shkruan lojtari i kombëtares!  

Ndodh shpesh që në transmetime live gazetarët dhe moderatorët të mos e mbajnë të qeshurën. I...

Murrizi: Do e krijojmë grupin parlamentar me deputetët e rinj

Myslim Murrizi, njëri nga dy deputetët demokratë që nuk iu bind vendimit për lënien e...

Bushati: Rama, i vetmi lider që nuk ka dhënë dorëheqjen

I ftuar në “News 24” analisti Andi Bushati ka folur për situatën politike në vend. Bushati...

Foto/ Personazhet e animuara, të transformuara në gra të bukura!

Një ilustratore nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Isabelle Staub transformon personazhet e famshme të...

Lufta/ Në mes të Beogradit përkujtohen viktimat e Kosovës

Ditën e martë, organizatat joqeveritare “Iniciativa e të Rinjëve për të Drejtat e Njeriut” (YIHR),...

Avokati: Michael Jackson nuk do t’i afrohej kurrë fëmijëve, pas akuzave për përdhunim

Një avokat hebre, që pretendon se ishte i afërm me Michael Jackson, ka mbështetur deklaratat...

Dosja 339 dhe një sherr i vjetër Meta-Berisha

Nga Skënder Minxhozi Herë pas here media shqiptare kujtohet të rikthejë në jetë copa historie, krizash,...

Çfarë do të bëhet me memet? Parlamenti Evropian miraton ligjin për të drejtën e autorit

Parlamenti Evropian ka miratur ditën e martë një ligj që ka të bëjë me të...

I quajti k*rva vajzat e “Anabel Hostel”, Alketa Vejsiu i kthehet ashpër komentuesit

Moderatorja shqiptare, Alketa Vejsiu ka lajmëruar përmes një videoje në Instagram se, 5 vajzat e...

Saimir Tahiri: Unë jam ministri kampion

Ish-ministri më jetëgjatë i Brendshëm në pluralizëm, Saimir Tahiri ka reaguar për mediat, pasi Gjykata...

Zyrtarisht i pandehur, reagon Saimir Tahiri: Drejtësia është e bukur

Pas 10 orësh seancë maratonë, Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur që të çojë...

A duhej ta linte shtetësinë shqiptare djali i Bujar Nishanit!

Nga Dritan Hila Konstanty Gebert është një gazetar dhe aktivist i të drejtave të hebrenjve në...

Gjykata merr vendimin për Saimir Tahirin

  Pas një seance maratonë, Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur që ta kalojë në...

Kundër martesës me Hailey Baldwin, Justin Bieber shpërthen ndaj fansave: Po e dua Selenën!

Justin Bieber ka shpërthyer ndaj fansave që gjykojnë martesën me Hailey Baldwin dhe që e...

Artan Lame zgjidhet drejtor i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës

Artan Lame është emëruar në krye të Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, insitucioni i ri që...

Ankesa ndaj Conad/ Profesori i qëndron denoncimit të tij në Facebook

Ilir Ciko, një qytetar që publikoi një foto dhe një koment kundër rrjetit të supermarketeve...
Më shumë

SHKRIME TË DRITANIT

SHKRIME TË RUDINËS

DRITARE PODCAST

Dritare Podcast -Amos Oz

PITILUSHE PODCAST

LAJMET MË TË LEXUARA

Kosova dhe shqiptarët në rajon

DRITARE PLUS

LAJME NGA URA E GALLATËS

Zbulohet mesazhi i fshehtë i Ilir Metës

Meta ka qënë shumë i zënë sot në mëngjes pasi agravimi i situatës kërkonte ndërhyrjen e tij. Së pari mendoi që duhet t’i bënte thirrje...

Pjesë nga ditari i Ramës: Çfarë mendon për 16 marsin!

E dielë 10 Mars U bënë tre ditë që jam në Fier dhe nuk më iket. Më merr edhe Linda në telefon se bëhet merak,...

Dash Shehi: Nardit i ka kërcyer tangërlliku

Gjatë protestës së të martës, Dash Shehi nuk ka qenë shumë aktiv, madje nuk mori as fjalën. Gjithë kohës ai foli në celular me...

BLOG NE DRITARE

SHKRUAJ NË DRITARE

Largimi, ose burgu i shpëton ata

Guxo!

Rruga drejt BE-së

Ju tregoj udhëtimin në Vjenë!

Nga Fjorda Llukmani Si të jesh vjeneze kudo që jeton…? M'u kujtua titulli i librit të famshëm. Rubrika ime ‘Fjorda di një vend’ ndryshon vendndodhjen. Jam shpërngulur për 7 muajt në vazhdim në kryeqytetin e Austrisë. Nuk është hera ime e...

Një amerikan në Surrel

Isha në Tropojë, ua ua uaaa!

SHQIPTARËT E MREKULLUESHEM

Josefi, një vlonjat fantastik në galeritë më të mira të Nju...

Nga Enkeleda Bodini Keni dëgjuar për Josef Koten? Nëse jo, mos e humb këtë shkrim. Jozefi është piktor dhe veprat e tij ekspozohen në galeritë më të mira amerikane, në Cutter and Cutter Fine Art apo Ocean Galleries Stone Harbor. Aty ku gjen Chagall, Miro, Dali, do gjesh edhe piktorin vlonjat. Dritare.net do...

SHOWBIZZ

Kam provuar të bëj seks, por më shkakton ankth!

Pyetje Sofit: Jam një 20-vjeçare në universitet. Dëshiroj me çdo kusht të krijoj një marrëdhënie serioze apo dhe thjesht të jem me dikë, por më kap ankthi...

Vjehrra ime është përbindësh!

Pyetje Sofit: Jam shumë e inatosur me vjehrrën time.  Nuk e kam pëlqyer që në fillim, por tani është kthyer në një person mbytës.  Kërkon shumë vëmendje...

Si mund ta shpëtoj martesën time?

Pyetje Sofit: Zbulova para një muaji që bashkëshorti më tradhton. Jemi bashkë prej 12 vjetësh, kemi kaluar bashkë plot gjëra, por këtë nuk po e kaloj dot. U...

5 gjëra që duhet të bëni, për të përfituar nga interneti!

Nga Xheni Hatillari Jam e sigurt që edhe ju një herë të vetme keni dëgjuar...

5 arsye pse nesër duhet të shkosh në Belsh!

Prej punës, këto kohë më duhet të udhëtoj shpesh në zona ku ndodh të...

5 arsye pse tatuazhet nuk janë ajo që ti kujton!

Nga Xheni Hatillari Punëdhënësi im i mëparshëm, një zotëri i shkolluar e intelektual rreth të...

HOROSKOPI NE DRITARE

Horoskopi Ditor

Horoskopi i datës 26 mars 2019

Dashi Falë mbështetjes dhe nxitjes së Diellit dhe të Hënës...

Horoskopi Javor

Horoskopi javor 25- 31 mars 2019

Dashi Për fat të keq gjërat nuk do ju ecin...

Horoskopi Mujor

Horoskopi i muajit mars 2019

Dashi Këtë muaj do të mbizotërojë një klimë e tensionuar...

Çfarë nuk dini për shenjën tuaj

Ja çfarë i ngre moralin çdo shenje astrologjike

Kur ndihen të mërzitur dhe pa dëshirë për të...

MOTI NË DRITARE

Ulen temperaturat, ja zonat ku priten reshje shiu!

Orët e para të ditës së sotme do të mbeten me kthjellime dhe vranësira kalimtare, ku më të dendura paraqiten në zonat malore. Mesdita sjell shtim të vranësirave  në të gjithë territorin, duke bërë që...

Ja ku do të bjerë shi, të martën!

Edhe ditën e sotme moti ka qenë i qëndrueshëm dhe nuk ka pasur reshje në asnjë qark. Por sipas një njoftimi të IGJEUM në Facebook, ditën e nesërme më datë 26 mars priten reshje...

Si do të jetë moti, e hënë 25 mars 2019

Moti për ditën e sotme do të vijojë nën ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme, deri në mesditë, duke bërë që kthjellimet dhe vranësirat kalimtare të jenë dominante. Mesdita do të sjellë shtim të vranësirave...

Ja si do të jetë moti të hënën, 25 mars!

I nxehti mesa duket erdhi, dhe cdo ditë tempertaurat maksimale të ajrit i kanë kaluar 20 gradë celcius. Sipas një njoftimi të IGJEUM në Facebook edhe ditën e nesërme nuk priten reshje në asnjë...

BOTA

Peticioni për antibrexit arrin shifrat më të larta në histori

Një peticion që bën thirrje qeverisë për të revokuar nenin 50 dhe për të anulluar procesin e Brexit është nënshkruar gati 6 milionë persona. Kjo...

Deputetët britanikë votojnë për të marrë nën kontroll procesin e Brexit

Deputetët britanikë kanë votuat për të marrë në kontroll 'The House of Commons', në përpjekje për të gjetur një shumicë për çdo opsion Brexit. Qeverisa...

Aja Sofia e Stambollit mund të bëhet prapë xhami, paralajmëron Erdogan

Aja Sofia e Stambollit mund të bëhet prapë xhami, ka paralajmëruar Erdogani. “Është një katedrale e epokës bizantine që tani shërben si muze , e...

A u vra gazetarja britanike me urdhër të Arkanit, flet serbi i dyshuar për...

Njëzet vjet më parë, gazetarja e famshme britanike Jill Dando u vra. Rasti nuk ishte përfunduar dhe një nga teoritë ishte se ajo u...

KURIOZITETE

Foto/ Personazhet e animuara, të transformuara në gra të bukura!

Një ilustratore nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Isabelle Staub transformon personazhet e famshme të filmave të animuar në gra mahnitëse. Çdo personazh që...
Biblioteka në Helsinki

Foto/ Bibliotekat me arkitekturën më të veçantë në botë!

Në kushtet kur libri dhe leximi i tij kanë humbur popullaritetin që gëzonin, njerëzimi është përballur me domosdoshmërinë për të krijuar mënyra të reja...

9 fakte psikologjike që s’i keni ditur për veten

Njerëzit kanë tendencë të mbajnë derën hapur për dikë tjetër, apo të mos hanë copën e fundit të picës kur janë shumë veta. Dhe...

Këto janë skulptura më të mrekullueshme, që i dhanë jetë rërës!

Ndërtimi i një kalaje të qëndrueshme rëre, ka qenë dhe vijon të mbetet një nga ëndrrat më të mëdha të fëmijëve, kur shkojnë në...

STIL JETE

Trendi i pranverës, shihni vajzat e famshme me kostume të ndritshme!

Kostumet me pantallona janë bërë trend kohët e fundit. Nëse jeni treguar të vëmendshëm, nuk ka personazh të njohur që nuk e ka veshur...

Fustanet Polka Dots nuk dalin asnjëherë nga moda, trend edhe këtë verë!

Pak ditë i kanë mbetur edh emarsit, e hapësira në gardërobën tonë do ndryshohet tërësisht dhe rroba të holla e të freskëta po e...

Ja rastet që duhet të gjeni për të folur me fëmijën për seksin dhe...

Ndër bisedat më të vështira që prindërit kanë me fëmijët, janë ato për seksin dhe drogën. Nga ana tjetër të dyja këto biseda përbëjnë...

Nëse do të arrish rezultate në fund të javës, bëj këto 5 gjëra të...

Të gjithë njerëzit zakonisht mërziten kur vjen e hëna duke menduar se java është e gjatë dhe do lodhen në punë. Por mos e...

SHËNDET

PA FILTRA

DRITARE NË VITE

Intervista e Sadije Agollit, gruas së rrallë te Dritëroit unik

Nga Rudina Xhunga Kjo eshtë nje intervistë e realizuar me 6 gusht 1995 me Sadije Agollin, një grua e rrallë, që e shoqëroi burrin unik ...

Anthony Giddens: Shqipëria duhet të kuptojë ndryshimet e thella, që po...

Nga Rudina Xhunga Me Giddens u takova në sajë të Henri Çilit. Henri është njëri prej njerëzve që kam miqësi qyshkur ndanim bashkë faqet e...

Udhëtim

NA NDIQNI NE

77,012FansaPëlqeje
10,741NdjekësitNdjek
26,098NdjekësitNdjek

Ushqim

SI TË MOBILOSH SHTËPINË

- Advertisement -

Dritare TV

Vrasja e Haxhi Baçinovskit, zbardhet dëshmia e djalit 15-vjeçar

Gazetarja, Klodjana Lala ka zbardhur në “Dritare me Rudinën“ dëshminë e djalit të 62-vjeçarit Haxhi Baçinovski të vrarë pak ditë më parë te Kodrat e Liqenit, teksa bënte vrap. Pikërisht djali i tij që kishte dalë ta shoqëronte...